Obeziteden Korunma ve Kurtulma Yolları! Obeziteli Hastalar Nasıl Kilo Verebilir?

Obeziteden Korunma ve Kurtulma Yolları! Obeziteli Hastalar Nasıl Kilo Verebilir?

Obezite hastalığına yakalanan bir bireyin nasıl kilo vermesi gerektiğini anlattık. Obeziteye yakalanmanıza ramak kaldıysa da tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız obeziteden kurtulma yöntemlerine bir göz atın.

Obezite sorunu, çağımızda karşılaşılan en büyük kilo problemleri arasında yer alıyor. Aşırı kilolu olma durumu ve vücuttaki yağın çok fazla olması kişiyi obeziteye itiyor. Obeziteli bireyler de kalp sağlığı, organ yağlanması gibi çeşitli sıkıntılar görülebilmektedir. Bu nedenle elimizden geleni yaparak ideal kilomuza ulaşmalıyız. Bunun için diyet uygulamayı düşünüyor olabilirsiniz. Oldukça mantıklı bir tercih olacaktır fakat tek başına diyet yeterli değildir. Çünkü obeziteli bir bireyin kilo verdikten sonraki süreci çok önemlidir. Siz yalnızca diyet ile kilo verirseniz zamanla mevcut kilonuzu korumak size yük olabilir. Peki ne yapacağız? Önemli olanın kalıcı olarak kilo vermek olduğunu bilmeliyiz. Sonrasında ise verdiğiniz kiloyu korumak adına sürekli olarak dikkat etmeniz gereken bazı durumlardan söz edeceğiz.

Obeziteden Kurtulma Yolları

Obeziteden kurtulmak için beslenme programınızda önemli değişiklikler yapacağız. Kızartma yağlarından uzak durmak kilo alımınızın önüne geçebilir. Unlu gıdalar, ekmek, şeker, çikolata ve çeşitli abur cuburlarla olan bağlantınızı da sonlandırmalısınız. İlk başlarda bu çok zor olacaktır. O yüzden normalde ne kadar abur cubur veya ekmek tüketiyorsanız onu yarılayarak diyete başlayın. Bir süre yarısını tükettikten sonra bir kez daha yarıya indirin. Miktarı her yarıya indirişinizde 1 hafta onu uygulamalısınız. 2. haftanın sonunda ise ekmeği ve şekeri hayatınızdan çıkarın. İş burada sona ermeyecek. Diyet listenizde olması gereken sebze, proteinli gıdalar da kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kalorisi düşük yiyecekler tüketmek iyidir ancak tamamen kalorisi düşük yiyeceklerle beslenirseniz hızlı bir şekilde kilo verirsiniz ve biz bunu istemiyoruz. Hızlı kilo veren insanlar sağlıklarını riske ediyorlar. Sağlıklı bir birey olmak için kilo verirken aynı hataya düşmeyelim.

Kilo Vermek İçin Spor Yapın

Spor yapmak klasik bir öneri olabilir. Ancak spordan kastımız obezite hastalığına yakalanmış biriyseniz yürüyüşten ibaret olacaktır. Günde birkaç defa dışarı çıkın ve 30 dakikalık yürüyüşler yapın. Amacımız metabolik hızınızı arttırmak ve kilo verme hızınızı doğal yollarla artırmaktır. Aksi takdirde yalnızca diyet yaparak tam anlamıyla kilo veremeyebilirsiniz. Yürüyüşleri zaman içerisinde tempolu hale getirmeniz mümkün. Fakat öncelik olarak yağların önemli bir kısmından kurtulmayı beklemelisiniz. Çok fazla kilolu iseniz koşamayabilir, bunun yanı sıra sakatlanma riskiniz yüksek olur. 

Bol Su Tüketin

Kilo verirken bol bol su içmelisiniz. Böylelikle kilo verme serüvenini başarılı bir şekilde devam ettirme olanağı sunacağız. Vücudun düzenleyicisi olan su, aynı zamanda diyette de imdadımıza koşuyor. Çay ve kahveyi eskisi kadar fazla içmeyin. Suya olan gereksinimi artıran bu iki içecek arasından kahveyi spordan önce tüketebilirsiniz. Çayı ise 2 bardaktan fazla içmemeniz tavsiye edilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.