3. Faz Ödemeleri Başladı! E-Devlet Üzerinden Sorgulayın Yatmış Olabilir!

3. Faz Ödemeleri Başladı! E-Devlet Üzerinden Sorgulayın Yatmış Olabilir!

11 Mart itibariyle Türkiye’de ilk koronavirüs vakası açıklandıktan sonra ilerleyen haftalarda sırayla birçok iş yeri kapanmaya başlamıştı. İş yerlerinin kapanması ile birlikte ekonomik getiriden yoksun kalan vatandaşlar için devlet tarafından 1000 TL

 

 

11 Mart itibariyle Türkiye’de ilk koronavirüs vakası açıklandıktan sonra ilerleyen haftalarda sırayla birçok iş yeri kapanmaya başlamıştı. İş yerlerinin kapanması ile birlikte ekonomik getiriden yoksun kalan vatandaşlar için devlet tarafından 1000 TL destek ücretleri ödenmeye başlanmıştı. Şimdiye kadar 2 faz ödeme yapılan pandemi ücretleri için 3. faz ödemeleri başladı. E-Devlet üzerinden sorgulanarak ulaşılabilen ücret bilgileri için sizlerde E-Devlet profilinizi kontrol edin.

5eaba9da5542801d60ea5fd0.jpg

Mayıs ayında alınan kara ile birlikte başlayan bu ödemelere ek erzak yardımları da yine vatandaşlar için uygulamaya konmuştu. PTT’den pandemi ücretlerini alan vatandaşlar, daha sonra sosyal mesafenin korunamaması sebebiyle evlerinde elden teslim almışlardı. Görevli kişilerden elden pandemi ücretlerini almaya başlayan vatandaşlar için yine bu ödeme şekli 2. fazda da uygulandı. Yaz aylarında pandemi koşulları sebebiyle alınan bazı kısıtlama kararları gevşetilmiş ve 3. faza dair çalışmalar bu sebeple askıya alınmıştı; ancak son iki ayda yükselişe geçen vaka ve ölüm sayıları sebebiyle tekrar kısıtlamalar gelmeye başladı. Kısıtlamalar ile birlikte birçok iş yeri geçici olarak kapanırken, yine birçok iş yerinde de işten çıkarmalar yapıldı. İşsiz kalan vatandaşlar için yapılan bu destek 3. fazda yine bu dikkatler ışığında dağıtılacak.

 

3. Faz Ödemeleri Yatmış Olabilir!

5ea6b592d265a20ea0b41d03.jpg

3. faz ödemeleri için başvuruları e-devlet üzerinden alan bakanlık, pandemi ücretlerinin ne zaman ödeneceğine dair herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Tüm vatandaşlara 3. faz ödemelerin aynı süre içerisinde ödenmesi beklenmezken, bu sürecin birkaç haftaya yayılacağı belirtilmekte. Ödemeler için tarih açıklanmaması sebebiyle vatandaşlar bu konuda merak içerisinde bekleyişini devam ettirirken, yeni kayıt yaptıranlar ise yine aynı merak ile e-devlet hesaplarını sık sık kontrol ediyor.

 

Bu Ücretten Kimler Yararlanamıyor?

1000 TL’lik pandemi ücretinden birçok vatandaş faydalanabilirken, bazı vatandaşlar ise maalesef bu yardımdan yararlanamamaktadır. Daha önce bu kapsamda 1000 TL destek almış vatandaşlar, kamu görevlileri, memur olanlar, emekli aylığı alanlar, işsizlik maaşı alanlar ve kısa çalışma ödeneği alan kişiler bu destek paketinden faydalanamayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.