İlk Parasını Kazanalar Ne Yapmalı?

İlk Parasını Kazanalar Ne Yapmalı?

İlk paranızı kazanmış olabilirsiniz. İlk maaşınız veya ilk kez yevmiye alarak paranızı kazandıktan sonraki süreç nasıl olmalı. Öncelikle şunun farkında olmalısınız; paranın dengesini kuramamak önünüzdeki tüm yıllarda sizi finansal olarak

 

 

İlk paranızı kazanmış olabilirsiniz. İlk maaşınız veya ilk kez yevmiye alarak paranızı kazandıktan sonraki süreç nasıl olmalı. Öncelikle şunun farkında olmalısınız; paranın dengesini kuramamak önünüzdeki tüm yıllarda sizi finansal olarak zorlayacak etkenler oluşturacaktır. Buradan yola çıkarak finansal dengeyi ilk kazandığınız para ile kurmak sizi daha iyi bir finansal geleceğe götürecektir.

Hayırlı olsun diyerek ilk paranız için iyi temennilerimizi iletelim ve ilk para kazanımında insanın ne kadar mutlu olduğunu da sözlerimize ekleyelim. Öncelikle paranın az veya çok kazanıldığını bir kenara koyarak ilk kazandığınız paradan sonra nasıl bir finansal düzenleme yapacağınıza dair bazı ipuçları verelim. Bu ipuçlarına dikkat ederek hayalinizdeki şeylere ulaşmak bile belki de zorlayıcı olmayacaktır. Kazandığınız miktarın farkında olup buna göre yaşamsal faaliyetlerinizi dengelemeniz halinde oldukça sağlıklı bir finans gücüne sahip olabilirsiniz. İşte sizin için bazı ipuçlarımız…

 

Gelir Gider Dengesi

2018butce01-171017.jpg

Öncelikle kazanılan paranın ne kadar olduğu fark etmeksizin; gelir gider dengesi oluşturulmadığı takdirde paranın size yetmeyeceğini  söylememiz gerekir. Gelen paranın ve gidecek paranın dengesinin tutturulması ve hatta bunların yazılı olarak belirtilmesi daha faydalı olacaktır. Bu bütçe kurgusu ile daha etkili bir finansal güce erişmeniz mümkün olacaktır.

 

Hedef Belirleme

Finansal güç ile birlikte paranın açabildiği bazı kapıları kendiniz için hedef olarak belirleyebilirsiniz. Örneğin sevdiğiniz bir araç almak veya yurt dışında okumak gibi hedeflerinizi olabilir. Gelir dengeniz ile birlikte bu tür hedefler koyarak daha etkili bir finansal güç elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu hedefi kazandığınız ilk para ile birlikte kafanıza yerleştirin ve bu hedef için gerekli olan bütçe dengesini dizayn ederek yaşamınıza ekleyin. Göreceksiniz ki kısa sürede bu finansal dengeyi kurmuş olacaksınız.

 

Acil Para Fonu Oluşturun

acil-durum-fonu-nedir-ne-ise-yarar.jpg

Para kazanan herkesin önceliği acil durum fonu olmalıdır. İşten çıkma, acil bir sağlı sorunu vb. tüm acil ihtiyaçlar için acil durum fonu her zaman hayat kurtarıcıdır. Sizlerde şimdiden acil durum fonunuzu oluşturarak finansal açıdan gelecekte olası beklenmedik şeylere karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.