Kara Listede Olanlar İçin Bankalardan Kredi Çalışması!

Kara Listede Olanlar İçin Bankalardan Kredi Çalışması!

Bankaların açıkladığı kredi imkanlarından yararlanma şansları çok kısıtlı olan kara listedeki veya kredi sicili bozuk olan vatandaşlar için bankaların çalışma yapacağı belirtildi. Koronavirüsün etkisi ile birlikte tüm dünyanın içine girdiği ekonomik

 

 

Bankaların açıkladığı kredi imkanlarından yararlanma şansları çok kısıtlı olan kara listedeki veya kredi sicili bozuk olan vatandaşlar için bankaların çalışma yapacağı belirtildi. Koronavirüsün etkisi ile birlikte tüm dünyanın içine girdiği ekonomik krizi derinden yaşayan halkın nakit ihtiyacı her geçen gün daha da artış yaşamakta. Birçok bankanın bu duruma karşın destek kredi paketlerini açıklamaları vatandaşları bir nebze olsun daha rahatlatırken, asıl hiçbir şekilde rahatlayamayan kara listedeki vatandaşlar için ekonomik şartlar daha da zorlaşmaya başladı.

kredi-sicil-affi-2020-cikti-mi-banka-kredi-sicil-affi-resmi-gazetede-yayimlandi-mi-son-gelismeler-neler.jpg

Bankaların kara listede olan vatandaşlar için bir anlaşmaya gitmesi aylardır beklenirken ne bankalar birliği ne de merkez bankası konuya dair bir açıklama veya ifade de bulunmadı. Kara listede olan vatandaşların gözü kulağı yapılacak açıklamalarda iken hala buna dair adımların atılmamış olması bu kişileri oldukça zorlu ekonomik şartlara sokmaya devam ediyor. Bazı bankaların bu konuya dair fikir beyan ettikleri ve af yolunun açılabileceğini dillendirmesi ile birlikte ufak çaplı çalışmalara girildiği belirtilirken Ocak ayında buna dönük hamlelerin yapılması bekleniyor.

kara-listede-olanlar-kredi-cekebilir-mi-1.jpg

Pandemi sebebi ile birlikte başlayan ekonomik duraklamaya karşın geride bıraktığımız Mayıs ve Haziran aylarında temel ihtiyaç kredisini başlatan bankalar bu krediyi devlet destekli yapmıştı. Birçok vatandaşın yararlandığı bu krediler kısa süreli bir ekonomik rahatlık sağlamış olsa da kara listede bulunan vatandaşlardan çoğu bu kredilerden faydalanamadığını beyan etmişlerdi. Gelinen durumda ekonomik sıkışıklığın da göz önüne alınması ile birlikte düşük faizli kredi şansının kara listede olan vatandaşlar için de kullanılabileceği fikrinin ışık olması ve kulislerde olumlu bir yansımaya dönüşmesi kredi sicili bozuk olan kişileri mutlu ederken, kısa sürede buna dönük yapılacak adımların ne olacağı ise merak ediliyor.

İlk etapta bankalardan bin TL ile 3 bin TL aralığında düşük miktarda kredi imkanı fikri gelirken, bu kredilerin kısa vadede geri ödemesi şartı ile tekrardan yeni kredi şansının açılabileceği düşüncesi öne atıldı. Şimdilik bankalardan buna dönük bir hamle gelmese de kulislerde konuşulan bu konunun kısa sürede açığa çıkması bekleniyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.