Plastik Poşetlerle İlgili Zam Açıklaması! Plastik Poşet Fiyatları Arttı mı?

Plastik Poşetlerle İlgili Zam Açıklaması! Plastik Poşet Fiyatları Arttı mı?

Plastik poşetlere verilen 25 kuruşun bir kısmı hazinenin kasasına giderken kalan kısmı ise marketlere kalıyordu. Ancak yapılan düzenleme sonrasında PAGEV Başkanı Eroğlu, değişiklikleri aktardı. Vatandaş, poşet fiyatlarına zam yapıldı mı merak ediyor.

Plastik poşetlere yapılan fiyat uygulamasından sonra poşetler günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Özellikle ilk başta vatandaşların bu fiyatlara tepki göstermesinin ardından zaman içerisinde bu duruma alışıldı ve poşet tasarrufunun yoğun artışta olduğu bir dönem geçirdik. İnsanlar artık israf konusunda daha temkinli yaklaşıyor ve kullanmadığı poşetleri çöpe atmak yerine evde muhafaza ediyor. Marketlerde evden poşet getirmek ise normal karşılanır hale geldi. Bazı konularda ücret uygulamasının yapılması, hem devlet kasasına para gitmesini hem de vatandaşın belli başlı uygulamalarda hassasiyet göstermesiyle çevreye katkı sunmasını sağlıyor. Plastik poşet fiyatlarını belirleme komisyonu, bakanlığın direktifleri üzerine harekete geçti ve poşet fiyatlarında hazineye gidecek payın değiştirilmesi yönünde çalışmalara başlandı. Vatandaşlar plastik poşetlere zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. 25 kuruş olan poşet fiyatında ne gibi bir zam uygulanabilir? 

Poşet Fiyatlarına Zam Geldi mi?

Poşetlerden elde edilen gelirlerde değişiklik yapılacağı belirtilmişti. Ancak poşetlere zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin henüz bir bilgilendirmede bulunulmamıştı. Vatandaş poşet fiyatlarına zam gelmesi durumunda yeni poşetlerin kaç kuruş olacağını merak ediyor. Poşetlere yüzde kaç oranla zam yapılabilir sorulmaya başlandı bile.

Poşet Fiyatlarıyla İlgili Zam Açıklaması Yapıldı!

Poşet fiyatlarında beklenen zam hamlesi gerçekleşmedi. PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Özellikle fiyat ve dağılımların belirlenmesinde çeşitli market zinciri sahipleri ve poşet üreticilerinin de toplantıya katıldığını belirten Eroğlu, toplantıdan çıkan sonucu da açıklamış oldu. 2020 yılında 25 kuruşluk poşetlerden hazineye giden pay 18 kuruşken, marketlere kalan pay 7 kuruştu. Ancak 2021 yılının ilk aylarından itibaren düzenlemeye girmesi beklenen kararla beraber hazineye poşet başına 19,6 kuruş aktarılması ve marketlere de 5,4 kuruş aktarılması kararlaştırıldı. 

Vatandaşı Etkileyen Bir Durum Yok

Vatandaşın özellikle poşet fiyatları bakımından herhangi bir zamla karşılaşmaması ise vatandaş nezdinde sevindirici bir haber oldu. Yeni yıla zamla girileceği düşünülürken aksine vatandaşın cebi bu olaydan etkilenmedi. Gelir dağılımında değişiklik yapılarak poşet fiyatlarının sabit kalması ancak hazineye giden paranın artması sağlandı. Yılbaşına günler kala hem emekli maaşı hem de asgari ücretlinin maaşına zam yapılması beklenirken poşet fiyatlarıyla ilgili düzenlemelerin vatandaşı etkilememesi olumlu bir hava yarattı. Yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme niteliği taşıyorken, vatandaşın konuyla ilgili herhangi bir sakıncası olmaması ise dikkat çekti. Peki önümüzdeki aylarda poşet fiyatlarıyla ilgili herhangi bir güncelleme gelecek mi? Eroğlu'nun yaptığı açıklamada böyle bir durumdan söz edilmedi. Poşet fiyatlarının fazla irdelenmeyeceği ve hazineye aktarılan payın artmasıyla daha da fazla bu konunun konuşulmayacağı düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.