Temel İhtiyaç Kredisini Bekleyen Vatandaşlar…! İkinci Faz Ödemeleri…!

Temel İhtiyaç Kredisini Bekleyen Vatandaşlar…! İkinci Faz Ödemeleri…!

Pandemi sebebi ile geride bıraktığımız aylarda tüm vatandaşlar için başlatılan 6 ay geri ödemesiz kredi imkanı için ikinci faz ödemeleri olacak mı? Ekonomik şartların zorlaşması üzerine birçok kamu bankası tarafından başlatılan % 0,49 faiz oranlı krediye

 

 

Pandemi sebebi ile geride bıraktığımız aylarda tüm vatandaşlar için başlatılan 6 ay geri ödemesiz kredi imkanı için ikinci faz ödemeleri olacak mı? Ekonomik şartların zorlaşması üzerine birçok kamu bankası tarafından başlatılan % 0,49 faiz oranlı krediye rağbet oldukça fazlaydı. 6 ay sonra ödemelerine başlanan krediler için 2020 Aralık ayı ile birlikte ilk taksit ödemeleri başladı. İlk faz ödemelerinden birçok vatandaş bu krediden yararlanırken 36 ay vade imkanının olması ise kredi paketini daha da cezp edici hale getirmişti.

eumtddsxsaayfgk.jpg

Pandemi koşullarının tekrar sertleşmesi ve bir dizi yasağın tekrar işleme alındığı bu süreçte yine aynı şekilde kredi verilip verilmeyeceğini merak eden vatandaşlar, araştırmalarını devam ettiriyor. Merkez bankası yıl sonu verilerini işleme alıp kontrolleri sağlamaya başlarken birkaç hafta içinde bu konuya dair net beyanların gelmesi bekleniyor. İkinci faz temel ihtiyaç kredisi için henüz herhangi bir bankadan açıklama yapılmazken, merkez bankasından beklenen açıklama ise yıl sonuna doğru yapılacağı belirtiliyor.

 

Ekonomik Çöküş Yeniden

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebi ile DSÖ’den pandemi olarak çıkan bu virüs hala yeryüzü için en büyük tehlike olmaya devam ediyor. Çin’de başlayıp, buradan tüm dünyaya yayılan virüs artık ücra köşeler ve köyler dahil olmak üzere her yerde etkisini gösteriyor. Geride bıraktığımız kış ayında tüm ülkeler oldukça ciddi önlemler alırken, bu ülkelerden biri olan Türkiye’de hafta sonları sokağa çıkma yasağı ve birçok iş sektöründe iş durdurma kararları alınmıştı. Alınan kararlar sonrası ekonomi olarak dar boğaza düşen vatandaşlar aylarca devletin buna dönük planlarını beklemeye geçti.

Yaşanan ekonomik çöküntü ile birlikte vatandaşta nakit para sorunu görülmeye başlanmış ve artık ticaret durma noktasına gelmişti. Hem piyasaları hareketlendirmek, hem de vatandaşı bir nebze rahat ettirmek isteyen bankalar birliği ise buna dönük çalışmasını geride bıraktığımız yaz ayına girerken sunmuştu. Buna göre vatandaşlara % 0,49 faiz oranıyla kredi veren bankalar 6 ay sonra ödeme şansı tanımıştı. 36 aylık vade imkanı ile her vatandaş tarafından tercih edilen bu krediyi kullananlar bir nebze olsun nakit parada rahata kavuşmuştu. Hali hazırda tekrar yasakların gelmesi ve virüsün daha da şiddetlenmesi üzerine yine durma noktasına gelmesi beklenen ekonomik şartlara karşın merkez bankası ve bankalar birliği buna dönük herhangi bir çalışma yapması beklenirken, devlet destekli adımların gelip gelmeyeceği ise hala merak konusu olmaya devam ediyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.