Yatırım Riski Az Olan Bir İş Kolu! Mantar Yetiştiriciliği!

Yatırım Riski Az Olan Bir İş Kolu! Mantar Yetiştiriciliği!

Akdeniz bölgesinde yetişen, kendine has lezzeti ve içeriğindeki yüksek besin değeri nedeniyle bir çok ülke tarafından değerli gıda maddesi olarak kabul gören mantar, sizler için yeni bir gelir kapısı olabilir.

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen, tedavi edici özeliği ile ekstra olarak tercih edilen mantar birçok insana gelir kapısı olmakta. Peki, mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır? Bu konu hakkında teşvikler var mı? Ve daha bir çok soruya yanıt vermeye çalışacağız. Mantar yetiştiriciliği ile ilgili bilgiler içeren haberimizin detayları…

Kendisine özel olan lezzeti ile yemeklere tat katan mantar, çok çok uzun zaman öncesinden beri tüketilen bir besindir. Dünyadaki neredeyse her kültürde kendine yer edinmiş ve tercih edilebilir özel bir yere sahiptir. Üretim yapılması için Akdeniz’in sahip olduğu iklim koşullarına ihtiyaç duyulan mantar, ne güzeldir ki ülkemizde rahatlıkla yetiştirilebilen bir üründür. Bu sebepten ötürü de ülkemizde yatırım arayışı içerisinde olan kişiler tarafından da oldukça tercih edilen bir besindir. Kültür, istiridye ve trüf mantarının nasıl yetiştirileceğinden, size katacağı maddi güçten ve devletin bu konuda olan teşvik primlerinden bahsedeceğiz.

 

Mantar Yetiştiriciliğini Neden Tercih Edelim?

 

Mantar, Akdeniz iklimlerinde yetişen, aynı zamanda doğal yollarla da yetişen bir besin olması sebebi ile İtalya, İspanya, Fransa ve güzel ülkemiz Türkiye’de doğal olarak da yetişmektedir. Ülkemizde de bu sebepten kaynaklı oldukça tercih edilen bir iş kolu olan mantar yetiştiriciliği sizlere oldukça fazla avantaj sunmaktadır. Bu iş kolunu tercih edenler için avantajları şu şekildedir.

 • Yatırım riski az olan bir iş koludur.
 • Büyük bir ekim alanına ihtiyaç duyulmaz.
 • İklim koşulları sebebi ile ülkemiz çok uygun bir konumdadır.
 • Lüks tüketime de girmesi sebebiyle ihracatı oldukça yüksektir.
 • Az işçilik gerektirmektedir.
 • Çeşitliliği de oldukça çoktur
 • Pazar alanı hem ülkemizde hem de yurt dışında oldukça geniştir.
 • Mantar yetiştiriciliği oldukça keyifli bir iş koludur.
 • Az zamanda yüksek kar marjı elde edilebilir.
 • Pazarlaması da oldukça kolay bir üründür.

Peki, bu iş kolunun avantajları haricinde kişiye verdiği dezavantajları yok mudur? Elbette var… Bu dezavantajlar içerisinde en önemli yere sahip olan madde zehirli mantar türlerinin varlığıdır. Kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir husus vardır, o da; bu iş koluna girişmeden, mantar yetiştiriciliği yapmadan önce mantar türleri ve yetiştiricilik yapabilmek için en doğru ve en yeterli şekilde bilgi sahibi olunmasıdır. Yeterli bilginiz yoksa bu iş koluna bodoslama bir şekilde girişilmemesi gerekiyor.

 

Peki, bu dezavantajdan nasıl kurtulabilirsiniz?

Tarım Müdürlükleri, Halk Eğitim Merkezleri veya ülkemizde çok sayıda bulunan dernekler tarafından verilmekte olan eğitimlere katılabilirsiniz. Bu eğitimlere katılmanız bir noktada çok önemli. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra edindiğiniz sertifikanız ile birlikte KOSGEB hibe başvurusunda bulunarak işinize yatırım alabilirsiniz.

Ülkemizde birden çok mantar çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok yetiştirilen türler; beyaz şapkalı kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarıdır. Ve mantarın yetiştirilme koşulları, yatırım maliyetleri ile birlikte pazar yerleri de türlerine göre değişiklik göstermektedir. En çok tercih edilen bu üç tür için sizlere detaylı bir bilgi paylaşımında bulunalım…

 

İstiridye Mantarı

istiridye-mantari.jpg

Türkiye’de mantar yetiştiriciliği söz konusu olduğunda en çok tercih edilen mantar türlerinden biridir. Besin seviyesi açısından oldukça besleyici olan bu mantar türünün ismi de benzediği şekilden gelmektedir. Kültür mantarından sonra en çok tercih edilen ve bireyler tarafından en çok bilinen mantar türüdür.

İstiridye mantarı yetiştirirken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Ortam ısısı, ortam nemi ve kompost oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Kullanılan kompostta yüzde 50 oranında kuru madde, 2 ile 5 arasında değişen oranlarda ise istiridye mantarı miseli bulunmalıdır. Bu mantar türü, tamamen karanlık bir ortamda ve 22 ile 24 derece arasındaki sıcaklığa sahip yerlerde yetişmektedir.

Bu mantar türünün yetiştiriciliği oldukça karlı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse 100 metrekarelik bir alanda yapacağınız 10 bin TL değerindeki bir yatırım ile bir ay içerisinde 12 bin ile 15 bin arası kazanç elde edebilirsiniz. Yaptığınız yatırım masrafını daha ilk aydan çıkartarak, sonraki aylarda daha rahat ve daha hevesli bir şekilde üreticiliğinize devam edebilirsiniz.

 

Kültür Mantarı

beyaz-sapkali-kultur-mantari.jpg

Türkiye’de en büyük pazar payına kültür mantarı sahiptir. Beyaz şapkalı kültür mantarı, az olan riski ve yüksek pazar payı ile mantar yetiştiriciliği işine soyunan kişilerin ilk tercih ettiği mantar türüdür.

Kültür mantarı yetiştirmek isteyenler, öncelikle misellerin kompost içerisinde ekilmesi ile işe başlayacaktır. Mantar miselleri bu kompostun içerisinde yetişecektir. Kültür mantarının gelişimi için uygun sıcaklık 23 ile 25 derece arası, ortamın nem oranı ise yüzde 80 ile 90 arasında olmalıdır. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde ise beyaz şapkalı kültür mantarı kesinlikle gelişemez. Üretimi için 3 farklı sistem mevcuttur. Bunlar; ranza sistemi, kasa sistemi ve plastik torba sistemleridir.

Beyaz şapkalı kültür mantarının yatırım maliyetleri ile kar marjı işe girişen bireyin yatırımına göre değişim göstermektedir. Yine de ortalama bir rakam vermek gerekirse 50 bin TL yatırım ile beyaz şapkalı kültür mantarı yetiştiriciliğine başlarsanız bu tutarı ortalama 1 yıl içerisinde geri kazanırsınız. Bir sonraki yıl da ortalama kazancınız biraz daha artarak 65 bin TL gibi bir rakama ulaşabilir.

Trüf Mantarı

truf-mantari.jpg

Yetiştiriciler tarafından en çok tercih edilen mantar türlerinden biri olan Trüf mantarı, içeriğinde bulunan su, protein, karbonhidrat ve mineral ile besin değeri oldukça yüksek bir gıdadır. Dünya çapında ise oldukça değerli olan bu mantarın bir diğer ismi de kara elmas olarak bilinmektedir.

Trüf mantarı, doğada çok fazla çeşidi olmasına rağmen, ticari amaçlı olan yetiştiricilikte 3 çeşidi kullanılmaktadır. Bu çeşitler; yazlık siyah trüf mantarı, kışlık siyah trüf mantarı ve bianchetto trüfleridir. Hangi çeşidini tercih edeceğinize göre de 4 mevsim boyunca üretimini yapabileceğiniz bir mantar türüdür. Sabır sahibi olan insanların girişmesi gereken bu mantar türü, ilk hasadını yaklaşık 5 yıl sonra vermektedir. Trüf mantarı yetiştiriciliği konusunda da en önemli nokta, yetiştirilecek olan toprağın kireçli olması ve sıcaklığının -10 derecenin altına düşmemesi gerektiğidir.

Bu mantar türü yatırımcısına yaklaşık olarak 6 yıl sonra kar getirmeye başlar. Trüf mantarı bahçesinin tesis dönemi 3 yıl, gerçekleştirilecek olan bu projenin ise ömrü de 45 yıldır. Uzun soluklu ve oldukça sabır gerektiren bir iş koludur.

 

Devlet Teşvikleri Nedir?

Mantar yetiştiricilerine yönelik devletin birçok teşvik imkanı bulunmaktadır. Gerekli eğitimleri alarak sertifika edinen kişilerin yararlanabileceği teşvikler ise şu şekildedir;

 • Tarım Müdürlükleri, çeşitli dernekler ve Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilen eğitimleri tamamlayarak edinilecek sertifika ile beraber KOSGEB tarafından 50 binTL’ye kadar hibe verilmektedir.
 • 18 ile 40 yaş arasındaki girişimciler Genç Çiftçi kapsamına girmektedir ve bu kapsamda destek verilmektedir. Ancak bu destekler sadece kültür mantarı yetiştiriciliği konusunda sağlanmaktadır. Bu destek için verilen tutar ise 30 bin TL’dir.
 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu, mantar üreticilerine yüzde 25 ile yüzde 65 oranları arasında hibe desteği vermektedir. Verilecek olan hibe tutarları ise esas yatırım giderleri üzerinden hesaplanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.