Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müjdeli Haber! Her Ayın 14 Ödeme Almanız Mümkün.. Kaçırmayın..!

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müjdeli Haber! Her Ayın 14 Ödeme Almanız Mümkün.. Kaçırmayın..!

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın projeleri ile kadınlara birçok yardım sağlanıyor. Bakanlığın en önemli projeleri arasında da annelere sağladığı destekler yer alıyor.

 

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın projeleri ile kadınlara birçok yardım sağlanıyor. Bakanlığın en önemli projeleri arasında da annelere sağladığı destekler yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de süt parasıdır. Annelere emzirme parası diğer bir adı ile süt parası veriliyor. Bu emzirme parası yeni doğum yapmış annelere yalnızca bir defa ödeme yapılmak şartıyla verilmektedir. Fakat anneler her doğumu için emzirme parası alabiliyor. Anne adayları ve yeni doğum yapan annelere emzirme parası için yapılacak ödemenin tutarı en fazla merak edilen konular arasındadır. Bu yıl emzirme parası için yapılacak ödeme tutarı ne kadar? Emzirme parası için başvuru nasıl yapılır?  Bu ödeme doğumdan ne kadar süre sonra yapılır?

3-002.jpg

Ödemeler her ayın 14'ünde yapılıyor! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı sosyal desteklerle yeni doğum yapan annelere maddi yardım yapılıyor. Bakanlığın belirttiği şartları sağlayan anneler bu sosyal destekten yararlanmak için hak kazanırlar. Son zamanlarda da anneler için yapılan emzirme parası ve doğum yardımı gibi sosyal destekler üzerinde en çok araştırma yapılan konular oldu. Emekli Sandığına (4C) bağlı erkek ya da kadın sigortalı çalışanlar için emzirme yardımı ödemesi geçerli değildir. Emzirme parası doğum yapıldıktan sonra yaklaşık iki ay içerisinde verilen hesaplara yatırılmaktadır. Peki, bu sosyal desteklerden nasıl yararlanılır? Emzirme parası kimlere verilir? Doğum yardımı için ne kadar ödeme yapılır? Emzirme parası desteği için nasıl başvuru yapılır?

 

Emzirme Parası Yardımından Faydalanmak İçin İstenilen Şartlar Nelerdir?

Emzirme parası yardımından 4A ve 4B sigortasına sahip olan anneler ve eşi herhangi bir yerde çalışmayan erkek çalışanlar faydalanabilir. Emzirme parası desteği, Emekli Sandığına (4C) bağlı kadın veya erkek sigortalı çalışanlara verilmemektedir. 2016 yılı itibariyle doğan her çocuğa ayrı olarak verilen süt parası ödemesi yalnızca bir kez olmak koşuluyla başvurusu kabul edilen anne ve babalara yapılır.

Emzirme parası ödemesi;

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelere yapılır.

• Annelerin emzirme yardımından yararlanması için eşinin veya kendisinin 4A ve 4B kapsamında sigortalı olması istenmektedir.

• Yardım başvurusundan önce bebeklerin kimlik kartının çıkarılış olması gerekmektedir.

• 2016 yılı itibariyle doğan bebeklerin hayatta olması şarttır. Bu bebekler 5 yaşını geçmeden aileler emzirme parası yardımından yararlanabilmektedir.

• 4A ve 4B sigortasına sahip olanların ise SGK'ya herhangi bir prim borcunun bulunmaması ve doğum yapılmadan önce son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta primlerinin yatırılmış olması istenmektedir.

Emzirme Parası Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır?

4A sigortasına sahip anneler veya eşleri çalışmayan babaların emzirme parası yardımına başvuru yapmasına gerek yoktur. Hemen doğum sonrası hastaneler vasıtasıyla; bebeğin ve ailesinin bilgileri SGK sistemine düşmektedir. Ailelerin banka hesap bilgilerinin bulunması durumunda emzirme parası yardımı bu hesaba yatırılır. Hesap bilgileri olmaması durumundaysa PTT'ye aktarımı sağlanır. 4B sigortasına sahip anneler veya eşleri çalışmayan babaların emzirme parası desteğinden yararlanması için bulundukları il veya ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapacak olan bireylerin yanlarında; emzirme parası başvuru dilekçesini, hastaneden aldıkları doğum raporunu ve kimlik kartları gibi bazı belgeleri bulundurması istenir.

Emzirme Parası Ne Zaman Ve Nereye Yatırılır?

 

Emzirme parası yardımı yapılan başvurunun kabul edilmesinin ardından her ayın 8 ve 14’ü arasında hesaplara yatırılır. Bebeğin doğumu itibariyle 5 yıl içinde emzirme parası desteği için başvuru yapılabilir. Her bebek için sadece bir sefere mahsus olacak emzirme parası yardımı, SGK tarafından bildirilen banka hesapları üzerinden ailelere ödemeler sağlanacak. Fakat annenin adına eğer Ziraat Bankası hesabı varsa; emzirme parası doğrudan bu hesaba yatırılır. Ziraat Bankası hesabına sahip olmayanlara ise alternatif olarak yaşadıkları bölgeye en yakın PTT şubesi üzerinden ödeme yapılır. Ancak SGK tarafından Vakıfbank, Halk Bank ve Akbank hesaplarından herhanginin birinin tanımlanması ile de ödeme yapılabilir.

Bir Diğer Sosyal Destek Doğum Yardımı

 

15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında çocuk sahibi olan her aileye doğum yardımı sağlanmaktadır. Ancak yapılan bu yardımlar canlı doğumlar için verilmektedir. Anne veya baba doğum yardımından yararlanabilir. Doğum yardımından yararlanmak için T.C. vatandaşı olmak yeterli olacaktır. Doğum yardımı ödemeleri çocuk başına yapılmakta ve yalnızca bir seferlik yapılmaktadır.

 

Doğum Yardımı İçin Ne kadar Ödeme Yapılıyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yapılan doğum yardımlarının tutarı kanun kapsamında belirlenmiştir. 2020 yılında yapılan ödeme tutarlarına göre ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 lira ödeme yapılmıştır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.