Aşırı Ekmek Yediği İçin Felç Geçirdi! Uzman Uyardı!

Aşırı Ekmek Yediği İçin Felç Geçirdi! Uzman Uyardı!

Ekmek ve makarna gibi yiyecekler yemenin aslında beynimize zarar veriyor gibi görünmekte. Ancak bu haberimize konu olan detay oldukça şaşırtıcı ve dikkat edilmesi gereken bilgiler içeriyor…

Tüketilen yiyecekler sonrasında bağışıklık sistemimizin beynin bazı kısımlarına saldırarak glütene yanıt vermesi, glüten ataksi denen bir durum ortaya çıkarıyor. Bilim insanları, bu konunun aslında bütün bir karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerde bulunan glütene oldukça yaygın bir reaksiyon olabileceğini belirttiler. Ve bunun konuşma, yürüme güçlüğü gibi felce benzer semptomlara neden olabildiğini açıkladır. Bu açıklamalardan yola çıkarak, ekmek ve makarna gibi içeriğinde glüten bulunan gıdaların tüketiminde oldukça dikkatli olunması gerekiyor.

Bu durumdan mağdur olan bir kadın, tam dört yıl boyunca titreme, denge problemleri ve konuşma da bozukluklar gibi sorunlar yaşadı. Ve şu şekilde konuştu; “2008'de pratisyen hekime ilk gittiğimde menopoz olduğu söylendi. Ama durumum daha kötüye gittiğinde bir nöroloğa yönlendirildim. Sağlığım önümüzdeki birkaç hafta içinde daha da kötüleşti. Etrafta dolaşmak için iki baston kullanmak zorunda kaldım. Aklımı kaybettiğimi sandım kimse bana ne olduğunu anlayamadı.”

Tüm uğraşların sonunda alanında uzman olan bir profesöre yönlendirilen kadın, profesörden glütenli gıdaların tüketimini bırakması önerisi aldı. Bu olayı yaşamadan öncesinde makarna ve ekmek gibi ürünleri oldukça çok tüketen kadın, profesörün önerisini uyguladıktan sonra neredeyse tüm şikayetlerinden kurtuldu ve artık bastonlarına ihtiyacı olmadan yürüyebiliyor. Sadece tek bir sorun kaldı, o da konuşma konusunda yaşadığı güçlük… Uzmanlar ise bu sorunun kalıcı olabileceğini belirtiyorlar.

Bu konuda uzman olan ve son 20 yıl içerisinde 600’den fazla glüten ataksi hastasını tedavi eden Profesör Hadjivassiliou, glüten içerikli gıdaların tüketiminin durdurulmasının vakaların yüzde 80’ine yardımcı olduğunu belirtiyor. Profesör Hadjivassiliou, konuyla alakalı yaptığı açıklamanın devamında; “Gluten ataksisi, beynin hareketten sorumlu kısmı olan beyincik hücrelerini yok eder ve bu uzun bir süre devam ederse semptomlar geri döndürülemez hale gelir. Birisi bize yönlendirildiyse ve beyincik ceviz büyüklüğüne düşürüldüyse, glütensiz bir diyetin yapabileceği çok şey var” şeklinde ifadelerde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.