Bakan Koca’dan 6 İl İçin Şok Eden Açıklama

Bakan Koca’dan 6 İl İçin Şok Eden Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını ile aşı çalışmaları ile ilgili olarak yeni gelişmeleri açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana, İzmir, Hatay, Samsun, Ordu ve Antalya’da yoğun bakım doluluğu konusunda sorunlar yaşandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli açıklamalarda bulundu, nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması gerektiğini ifade eden Koca, erken dönemde 50 milyon kişinin aşılanmasının gerektiğini belirtti. Bu şekilde dünyada en yaygın aşılama yapan ülkelerden birisinin Türkiye olacağını aktardı.

5f11bdc355427f136458c808.jpg

Koca, aşılamanın yanı sıra, koronavirüse yakalanıp atlatanların da hesaba katılması ile bağışıklık konusunda oldukça önemli bir yol kat edilmiş olacağını ifade etti. Koca, aşılamanın tamamen ücretsiz olacağını ve aşılamanın hiçbir aşamasında vatandaşlardan ücret alınmayacağını yineledi. Aşıların koruyuculuğu içinse net bir süre vermenin mümkün olmadığını ancak 6-8 ay ile 1 yıl arasında koruyucu etkiler gösterdiğini belirtti.

Koca’nın Açıklamaları

-Koruyuculuk konusunda net bir süre verilmiyor, ancak aşıların 6-8 ay ile 1 yıl arasında koruyucu olduğunu belirtti.

-Aşılama için herhangi bir plan yapılmadığını ve yaygın aşılama yapılacağını, birinci basamağın etkili kullanılacağını, vatandaşların da aşıya kolay bir şekilde ulaşacağını belirtti. Aşı dağıtım ve zincir imkanlarının son derece güçlü olduğunu ifade etti.

-Aşıların üretim yerinden daha çok güvenliğine ve üretim yöntemine dikkat edilmesi gerektiğini, en güvenilir aşının da geleneksel yöntemlerle geliştirilen inaktif aşı türü olduğunu belirtti. İnaktif aşıların uzun zamandır ülkemizde kullanıldığını ve güvenilirliklerini kanıtladıklarını vurguladı. Diğer aşı, mrna’nın ise genetik yollardan etki eden ve daha kısa sürede üretilebilen bir aşı olduğunu söyledi. Bu çalışmaların orta ve uzun vadede sonuçlarının ne olacağının bilinemediğini ifade etti. Türkiye’nin ise Nisan’dan sonra kendi aşısını kullanıma sunacağını belirtti.

1605283610626-diyabekir.jpg

Eczaneden Alınabilir

-Çin’in aşısına güvendiğini ve Türkiye’den gelen talepleri henüz karşıyalamadığını belirtti. Diğer aşı üreticileri ile ilgili olarakta Türkiye’nin girişimlerinin sürdüğünü, anlaşma sağlanan diğer aşıların da Türkiye’ye getirileceğini belirtti.

-Nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması gerektiğini, bunun sağlanması içinde en az 50 milyon kişinin de aşılanması gerektiğini söyledi. Mart ayından bu yana hastalığı atlatan kişilerin de hesaba katılması ile ülkemizdeki bağışıklık oranının oldukça yükseleceğini söyledi. Aşılamayı herkese tavsiye ettiklerini söyledi. Kendisinin de aşı olacağını belirtti.

-Dünyada birinci dalganın henüz sona ermediğini, bu durumun Türkiye’yede yansıdığını ve Anadolu'da 2. zirveyi, İstanbul’da ise 3. zirveyi gördüklerini, alınan tedbirlerin sonuçlarının iki hafta sonra görüleceğini belirtti. Vaka sayısının azalmasının, hastanelerin yükünün azalması açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.