Başvurular 1 Aralık İtibariyle Başladı. Başvurmayanlar Hemen Paranızı Alın..!

Başvurular 1 Aralık İtibariyle Başladı. Başvurmayanlar Hemen Paranızı Alın..!

Kısa çalışma ödeneğine yeni müracaatlar 1 Aralık, itibariyle başladı. Kısa çalışma ödeneğinden kimler faydalanacak?Kısa çalışma ödeneğine yeni müracaatlar 1 Aralık, itibariyle başladı. Kısa çalışma ödeneğinden kimler faydalanacak?


‘Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıyorsunuz, ne yapmak lazım?’ 30 Haziran öncesi kısa çalışma müracaatında bulunmuş işyerleri, çalışanlar için, aynı koşullarda kısa çalışma ödeneği noktasında faydalanmaya devam ediyor.

Covid 19 önlemleri çerçevesinde 17 Kasım’da alınmış olan kararla, restoran ve kafeler gibi işyerlerinin faaliyetleri azaltıldı, bazı işyerlerinin ise tamamen durduruldu. Fakat bu işyerlerinden yalnızca 30 Haziran’a kadar kısa çalışmaya müracaat edenler bu imkandan yararlanabildi. Bu tarih boyunca sonra işe girenler ve yine bu tarihten itibaren ilk defa kısa çalışmaya başvuranlar yararlanamadı.

2-003.jpg

Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı doğrultusunda bu durum değişti ve aynı zamanda kısa çalışma ödeneğinde farklı uygulama başlatıldı. Yeni karara göre hangi koşullarda kısa çalışmadan faydalanacak?

Madde madde izah edelim.

Kimler nasıl faydalanacak?


30 Haziran tarihi, 31 Aralık olarak değiştirildi.

Kısa çalışma ödeneğine yeni müracaatlar 1 Aralık, itibariyle başlatıldı.

30 Haziran’a tarihine  kadar başvurmuş işyerleri ödenek hakkından faydalanırken yeni kararla, 31 Aralık zamanına kadar başvurabilecek ve çalışanları için ödenek temin edecek.

İşe yeni girmiş vatandaşlar da kısa çalışma ödeneği kullanacak.


Önceden kısa çalışmaya başvurmuş işletmeler yeniden faydalanmak için yeni bir müracaat yapmayacak, önceki müracaatında bulunan çalışan kişi sayısı kadar kısa çalışmadan faydalanacak. Fakat bu zamanda yeni işe aldığı kişiler var ise bunlar için müracaat yapacak.

İşsiz aylığından düşülmeyecek1 Aralık’ta yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı çerçevesinde kısa çalışma ödeneği işsizlik ödeneği zamanından düşülmeyecek. Kısa çalışma ödeneği kullananlar işsizlik maaşından eksiksiz olarak yararlanılabilecek.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.