Bilim Kurulu Üyesinden Şok Açıklama! Yılbaşında..

Bilim Kurulu Üyesinden Şok Açıklama! Yılbaşında..

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yılbaşında hareketliliği azaltmak için kısıtlama uygulanabileceğini belirtti.

Bilim Kurulu Üyesi Prf. Dr. Necmi İlhan, yılbaşında kutlama yapmak için kalabalık insan gruplarının bir araya geldiğini, bu durumun da salgının yayılımı açısından son derece riskli olduğunu belirtti. Salgının bulaşma hızının düşürülmesi için 31 Aralık Perşembe gününü takip eden 4 gün boyunca sokağa çıkma kısıtlaması uygulanabileceğinin sinyallerini verdi.

unnamed.jpg

31 Aralık’tan başlayarak 4 günlük kısıtlamanın Bilim Kurulu, toplantısında gündeme gelmesinin muhtemel olduğunu ifade etti. Bu kısıtlama ile yılbaşında dolayı oluşacak insan hareketliliğin engellenebileceğini söyledi. Aynı kısıtlamanın Ramazan Bayramı’ndan da uygulandığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini vurguladı. Şimdi uygulanacak yeni kısıtlama ile salgının bir an da patlama yapmasının önüne geçilebileceğini ekledi.

Öz Sorumluk Sahibi Olmak Önemli

Prof. Dr. İlhan, insanların kısıtlamaları önemsemeden evlerde bir araya gelerek yılbaşı partileri düzenleyebileceğini belirtti. İnsanların genelde cumartesi ve pazar günlerini kalabalık ortamlarda birlikte geçirdiğini, 6-7 gün sonrasında ise hasta sayısının bu olaylara bağlı olarak arttığını söyledi. Toplumun öz sorumluluk sahibi olarak bu şekilde düzenlenen partilerden uzak durması gerektiğini vurguladı ve bir süreliğine daha çekirdek aile olunması gerektiğini belirtti.

1769895-620x410.jpg

Evde Parti Önerilmiyor

Prof. Dr. İlhan, salgının çok yüksek seviyelerde seyrettiği şu günlerde insanların bir arada olmaktan mümkün olduğunca kaçınmaları gerektiğini, şayet bir araya gelmenin zorunlu olduğu durumlarda ise maske takmaya ve sosyal mesafeyi korumaya özen göstermeleri gerektiğini vurguladı. Yılbaşında evlerde düzenelenecek partilerin ise yapılmamasının hem birey hem de toplum sağlığı açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.