Dünyada İlk! Koronavirüs Tespiti 15 Saniye!

Dünyada İlk! Koronavirüs Tespiti 15 Saniye!

Türkiye’de üretilen bir sistem ile dünyada bir ilk gerçekleşecek. 15 saniye içerisinde kişinin koronavirüs durumu öğrenilebilecek… Ve bu sistem yine dünyada bir ilki gerçekleştirerek nefes yoluyla koronavirüsü tespit edebilecek.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde dünyada bir ilki başaracak olan bir sistem geliştirildi. Onyedi Eylül Üniversitesi tüm dünyaya zor zamanlar yaşatan Kovid-19 virüsüne karşı bir ilki başarmaya hazırlanıyor. TÜBİTAK’ın onayı ile birlikte başlayan projede, TÜBİTAK-MAM ile Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Çin’de ise kısa adı NSFC olan Çin Doğal Araştırmalar Vakfı ortak bir çalışma gerçekleştirmekte.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde görevli Doktor Öğretim Üyesi İlyas Özer ve Doktor Öğretim Üyesi Onursal Çetin’in çalışmalarını yürütmekte olduğu proje, kişinin Kovid-19 virüsü taşıyor olup olmadığını 15 saniye içerisinde nefes yoluyla belirleyebilecek. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, dünyada tek olan ve Türk Bilim insanlarının çok büyük bir başarıya imza atmaya hazırlandıklarından bahsederek açıklamalarda bulundu.

 

15 Saniyede Koronavirüs Tespiti!

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir,

Hepimizin malumu olduğu üzere dünyada ve Türkiye’de Covid-19 salgını ciddi anlamda etkisini sürdürmekte. Dolayısıyla Covid-19 salgınının bertaraf edilmesine yönelik bilim adamları çalışmalarını gerçekleştiriyorlar. Üniversitemiz bilim adamları da bu kapsamda önemli bir projeye imza atacaklar. Birkaç gün önce TÜBİTAK-MAM üniversitemiz öğretim üyelerinin de içerisinde olduğu önemli bir projeye olur verdi. TÜBİTAK-MAM ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi araştırmacılarının birlikte gerçekleştirecekleri Çin’in NSFC yani Çin Doğal Araştırmalar Vakfı’nın da partner olduğu bir projede yer alacağız. İnsanlık için önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar Covid 19’u tespit etmek sürüntü veya kan PCR testleri ile gerçekleştirilmekteydi. Öğretim üyelerimizin Çin ve TÜBİTAK ile birlikte yapacakları ortak çalışma çerçevesinde bir yıl sonra artık nefes yoluyla da Covid-19’un izlerinin yakalanabileceği hatta yüzde 100’e yakın bir başarı ile tespit edilebileceğini düşünüyoruz. Çalışmalar başlamak üzere. Hem Çin hem de Türkiye tarafı projeyi kabul etti. Hocalarımız kolları sıvadı" dedi.

Üretilen bu cihazın alkolmetre olarak bilinen ve trafik polisleri tarafınca kullanılan cihazla aynı tekniğe sahip bir çalışma düzeneğine sahip olduğunu belirten Özdemir,

“Projemizde önemli ortak TÜBİTAK - MAM. Biz de Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi olarak partneriz. Maltepe Üniversitesi de var. Bu üç kurum belki de projenin en önemli ayağını gerçekleştirecekler. Biz projenin cihaz kısmını üreteceğiz. Bu cihaz trafik polislerinin kullandığı alkolmetreye benzer nefes yoluyla Covid-19’u tespit edecek bir cihaz olarak düşünülebilir. Cihazın sensör kısımlarını TÜBİTAK-MAM üretecek. Biz de üniversite olarak cihaz kısmını üreteceğiz. Çin ise cihazın ve sensörün üretilmesine veri seti ile destek olacak. Çin de hem Covid-19 hastalarından hem de bu hastalığı taşımayan insanlardan nefes örnekleri toplanarak bunları analiz ederek bu cihazın üretilmesine ve kimyasal izlerin tespit edilmesine destek verecek. Dünya çapında önemli bir proje diye düşünüyoruz. Bu cihazın bir önemi de sadece Covid-19 için değil önümüzdeki yıllarda oluşabilecek benzer hastalıklarda da tespit için kullanılması sağlanabilecek. 15 saniye içinde cihaz Covid-19’u tespit edebilecek. Biz bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, üniversitelere, teknolojiye ve bilime verdiği önemden dolayı da teşekkür ediyoruz" şeklinde konuşarak proje hakkındaki açıklamalarını tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.