Koronavirüs Tespiti İçin Yeni Cihaz! Türkiye’de Geliştirildi!

Koronavirüs Tespiti İçin Yeni Cihaz! Türkiye’de Geliştirildi!

Doç Dr. Urartu Şeker ile ekip arkadaşları, sentetik biyoloji ile ileri genetik mühendisliği tekniklerini kullanarak yeni bir cihaz geliştirdiklerini açıkladı. Doç Dr. Şeker, üretime hazır hale getirilen cihaz hakkında konuştu…

Üretime hazır hale gelen koronavirüs tespiti için geliştirilen cihaz ile ilgili Doç. Dr. Urartu Şeker, “Bizim makinemizde, içerisine örneklerinizi koyduktan yaklaşık 40-45 dakika sonra orada 'renk oluştu mu oluşmadı mı' şeklinde, var-yok testi gibi düşünebileceğiniz sistem var" dedi.

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) Öğretim Üyesi Doç Dr. Şeker ve 8 kişilik ekip arkadaşları, farklı bir yöntem kullanılarak koronavirüs tespiti için bir sistem geliştirdiler. TÜBİTAK tarafından desteklenen sentetik biyoloji ile geliştirilen tanı sistemi, 3 boyut teknolojisi ile cihaza çevrildi. Bu cihazın çalışma sistemi ise şu şekilde; hasta bireylerden alınan örneklerin cihaza konulmasından sonra yaklaşık olarak 45 dakika kadar bekleniyor. Eğer cihaz ışıkları yeşil yanıyorsa kişiye kovid-19 tanısı koyuluyor. Çok sayıda hasta bireyden alınan örneklerle geliştirme aşaması tamamlanan bu cihaz, artık üretime hazır durumda.

 

PCR Tekniğine Benzer Ancak Farklı Bir Yöntem

Doçent Doktor Urartu Şeker, DHA’ya açıklamalarda bulundu. PCR’da olduğu gibi virüsün RNA’sını tanımakla alakalı bir yöntem kullandıklarını belirten Şeker, “Virüsün RNA'sını tanımak için sentetik biyoloji yöntemleri kullanarak geliştirdiğimiz RNA anahtar sistemi var. Burada, virüsün genomundaki bilgiyi saklayan RNA molekülünün üzerinde bazı bölgeler var. O bölgelerden yaklaşık 2 tanesini gördüğü zaman RNA anahtarı açılıyor. Burada virüs, anahtar görevini görüyor. Virüs anahtarın içerisine girdiği zaman 'yeşil floresan proteini' adı verilen bir protein üretiliyor. Bu protein üretildikten sonra da virüsün varlığı ile ilgili bilgi sahibi olabiliyoruz. Bu şu anda 'tamamlandı' diyebileceğimiz aşamada. Hasta örnekleri ile ilgili çalışmalar, uzun zamandır yapıyorduk. Onlarla ilgili büyük bir kısmını bitirdik. Şu anda prototip olarak ve sonrasında da hızlıca üretime geçecek seviye gelmiş durumdayız" diyerek açıklamalarını sürdürdü.

screenshot-10.jpg

PCR Teknolojisinden Çok Daha Hızlı

Çok acil ve hızlı sonuç üreten sistemlere ihtiyaç duyulduğundan bahseden Doç. Dr. Urartu Şeker, yapılacak olan acil ve hızlı testlerin de güvenilir olması ve doğru bir sonuç vermesi gerektiğinden de bahsetti. Şeker, “O bakımdan bu test PCR'a salt bir alternatif değil ama onun kadar iyi bir teknik olduğunu düşünüyoruz. PCR'dan bir aşama daha önde olduğu kısım ise şu; PCR'da kullanılan makineler alıp, eve koyabileceğiniz türde makineler değil. Bunu kullanmak ve sonuçlarını değerlendirmek için uzmanlığa ihtiyacınız var. Bizim makinemizde, içerisine örneklerinizi koyduktan yaklaşık 40- 45 dakika sonra orada 'renk oluştu mu oluşmadı mı' şeklinde, var-yok testi gibi düşünebileceğiniz sistem var. Buradaki en büyük sorunlardan biri kişinin kendinden örnek alması. Cihazın tükürükle doğrudan çalışılabilir hale getirilmesi için optimizasyon aşamamız var. Bu çalışılıp, bütün doğruluğu gösterildikten sonra havalimanlarında, toplu girilen alanlarda PCR'dan daha hızlı şekilde bir sistem ortaya koymuş olacağız. En büyük avantajlardan bir tanesi de bu test, istediğimiz verimlilikte üretimi ve dağıtımı yapıldıktan sonra insanların günlük hayatlarına girebilecek seviyelere getirilebilir" ifadelerini kullandı.

screenshot-7.jpg

Kısa Süre Sonra Kullanılabilir Olacak!

Bu sistemde kullanılmak üzere yurt dışından getirdikleri karışımları da yapmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Doç. Dr. Urartu Şeker, son olarak; “Burada RNA kilit sistemlerinin tasarımı bize ait ve bunun hepsinin patent başvurusu yapıldı. Biz 700 tane tasarımdan başlayıp, buraya gelebildik. Şu ana kadar 20'ye yakın hasta örneği almıştık. Bunların RNA'larını izole edip, çalışma yaptık. Sonuçlarımız gayet iyi çıktı. Bizim planımız, bunun takvimini çok daha erkene çekebilmekti ancak önümüzdeki yıl içerisinde kullanılmaya başlamasını planlıyoruz. Ufak tefek bazı problemlerimiz kaldı ama 'acaba çalışır mı' sorusunu çoktan geçtik. Sadece en süper hale getirmeye çalışıyoruz. Üretime hazır diyebiliriz. Bununla ilgili üretim yapmak, yatırım yapmak isteyenler zaten var. Hemen gerekli düzenlemeler, karşılıklı görüşmeler ayarlandıktan sonra bu sürece gireceğiz." Diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.