Sağlık Bakanlığı 81 İle Gönderdi!

Sağlık Bakanlığı 81 İle Gönderdi!

Sağlık Bakanlığı, kendi bünyelerinde hazırlanan yeni tip koronavirüs (kovid-19) tedavisi için doğru ilaç kullanımına yönelik olan broşürleri 81 ile gönderdi…

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tanı ve tedavi rehberi gereğince hazırlanan broşürü tüm illere gönderildi. Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılacak ilaçların etkinliğini yeteri düzeyde sağlaması ve yanlış kullanımların önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan bu broşür ile “ilaç dozunun karıştırılması” konusunda açıklık getirildi.

Dağıtılan bu broşürlerde hem ayakta izlenecek olan komplike olmayan veya hafif-orta pnömonisi olan olası/kesin kovid-19 olgularında, hem de yatış durumu olan kovid-19 olgularında “Hidroksiklorokin ve-veya Favipiravin” önerildiğini, bu önerilen iki ilacında kesin suretle hekim tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması gerektiği hatırlatıldı. Erken başlanmış olan ve doğru bir dozda alınan ilaçlar ile birlikte devam edilen tedavinin, hastalığın ilerlemesini büyük ölçüde engelliyor olmasını ve yoğun bakıma kaldırılma sorunlarının düştüğü belirtildi.

 

Peki Bu İlaçlar Nasıl Kullanılır?

81 ile birden dağıtılan broşürlerde, ilaçların kullanım zamanı ve dozlarına açık bir şekilde yer verilmiş. Aynı zamanda kullanıma uygun olmayan durumlar hakkında da bilgiler verildi.

Favipiravir’in, gebe ve emziren bireylerde kullanılmadığı, diğer kişilerde ise kullanıma başlanan ilk gün sabah ve akşam olmak üzere 8’er adet, takip eden 4 gün boyunca yine sabah ve akşam olmak üzere 3’er tane içilmesi gerektiği belirtiliyor.

Tedavide kullanılan diğer bir ilaç olan Hidroksiklorokin ise sabah ve akşam olmak üzere 1’er adet olmak üzere 5’inci sonunda toplam 10 tablet alınması gerektiği bildiriliyor. Bu ilacın ise kalp rahatsızlığı olanlar ve ritim bozukluğuna sahip olan kişilerde kullanılmaması gerektiği de hatırlatıldı.

Kullanılan bu ilaçlarda herhangi bir yan etki görüldüğü takdirde veya kovid-19 durumunda olası şikayetlerin artması durumunda hekime başvurulması gerektiği belirtilen broşürler, bireylerin her gün aldıkları dozu işaretleyerek kendini takip edebilmesine olanak tanıyan şekilde hazırlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.