Ünlü bilim adamları covid-19 un bulaşmasını engelleyen en iyi yöntemi açıkladı: İşte hayati ayrıntı

Ünlü bilim adamları covid-19 un bulaşmasını engelleyen en iyi yöntemi açıkladı: İşte hayati ayrıntı

Simon Fraser Üniversitesi’nden profesörler ve araştırmacı Paul Tupper ve Caroline Colijn, sosyal mesafe kurallarına uygulanması halinde COVID-19 virüsünün bulaşma riskinin çok az olduğunu açıkladılar. Profesörler, bu yöntem maske ile uygulandığında en


Simon Fraser Üniversitesi’nden profesörler ve araştırmacı Paul Tupper ve Caroline Colijn, sosyal mesafe kurallarına uygulanması halinde COVID-19 virüsünün bulaşma riskinin çok az olduğunu açıkladılar. Profesörler, bu yöntem maske ile uygulandığında en iyi yöntem olacağını aktardılar. Korona virüsü salgınında artış seyrini düşürmek için araştırmalar devam etmekte. Son olarak da Kanada’daki Simon Fraser Üniversitesi’nde görevli ünlü bilim adamları Paul Tupper ve Caroline Colijn, COVID-19 un bulaşmasını engel olmak için en etkili yöntemi bulmuşlar.

z8d9qgfm7zlptbqcev.jpg
Popular Science’deki haberlere göre Araştırmacılar bir model geliştirerek, çeşitli ortam ve şartlarda kullanıldığı zaman fiziksel mesafe, maske veya sosyal baloncukları etki seviyelerini test etti. Elde edilen bulgular, 19 Kasım’da PNAS bülteninde yayınlandı. Araştırmacılar yeni çalışmalarda ‘R olayı’ kavramını sunmaktalar. R olayı, bir olaydaki tek kişiden COVID-19 yakalanan kişilerin tahmini sayıları simgeliyorlar. Bulaşma çokluğuna, karşı karşıya kalma zamanı, kişilerin birbirine olan mesafeleri ve karışma dereceleri gibi etmenlere bakan araştırmacılar, sonrasında da her bir şartlarda hangi yöntemlerin bulaşması önlemede en etkili olduğunu incelemekteler.
COVID-19 KAPMA İHTİMALİ ZAMANA BAĞLI Araştırmacılar parti, yemek, gece kulüpleri, toplu taşıma ve lokantalar gibi bir dizi etkinlikte belirtilen salgın verilerini de çalışmaya dahil oldular. Bilim adamları, bireyin COVID-19 bulaşma olasılığının büyük oranda bulaş riski ve zamana bağlı olduğunu söylüyorlar; yani belirli bir ortam veya şartta geçirilen zaman miktarlarına. Etkinlikler yoğun ve düşük bulaş olasılığı şeklinde sınıflandırıldı. Yüksek bulaşma şartlarının örneği arasında da bar, gece kulüpleri ve fazla kalabalık olan iş yerleri bulunmaktayken; az bulaş şartları arasında maske takılan toplu ulaşım arabaları, mesafe uygulanan lokantalar ve dış mekân faaliyetleri de yer almakta.
EN ETKİLİ YÖNTEM DE FİZİKSEL MESAFE Modeli, fiziksel mesafenin bütün ortam ve şartlarda COVID-19 bulaşma oranını azaltmada en etkili yöntemler olduğu ancak sosyal baloncukların etkisi, bulaş olasılığını yüksek veya düşük olmalarına bağlı olduğunu öne sürdü. Kapalı mekanlardaki kalabalık iş yerlerinde, bar ve gece kulüpleri gibi karmaşık meydana geldiği ve bulaş olasılığı yüksek olduğu şartlar ve ortamlar, sert sosyal baloncuklarının oluşturulması COVID-19’un yayılmasını azaltmaya yardımcı olur.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.