Uzman İsimden Kritik Uyarı

Uzman İsimden Kritik Uyarı

Dünya çapında koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmaları sürüyor. New York Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar kan grupları ile koronavirüs arasındaki bağı ortaya çıkardı.

Küresel çapta koronavirüse karşı mücadele devam ediyor. Aşı geliştirme çalışmalarında da büyük bir ilerleme kaydedildiği belirtiliyor. New York Columbia Üniversitesi’nde yapılan ve Nature dergisinde yayımlanan bir çalışmada ise koronavirüs ile kan gruplarının arasındaki bağ ortaya çıkarıldı.

800x420-kan-grubu-nasil-yazilir-1541059395919.jpg

İç Hastalıkları Uzmanı Betül Kaya’da koronavirüs ve kan grupları arasındaki bu bağı değerlendirdi. 0 kan grubu bireylerin diğer kan grubuna sahip bireylere göre koronavirüsü daha hafif atlattığı, B kan grubuna sahip bireylerin ise daha ağır geçirdiğinin tespit edildiğini ifade etti. AB kan grubu olan kişilerin de yoğum bakım ve can kaybının yüksek olduğunu vurguladı.

A Grubu Yakalanma Riski Yüksek, B Grubu Ağır Geçiriyor

Uzm. Dr. Betül Kaya, A grubu olan bireylerin koronavirüse yakalanma olasılığının yüksek olduğunu belirtti. B grubu olan kişilerin ise hastalığı ağır geçirdiğini söyledi.

AB kan grubunda ise can kaybının daha fazla olduğunun altını çizdi. 0 kan grubu kişiler ise virüsü daha hafif bir şekilde atlatmaktadır, dedi. Ancak tüm bunların 0 kan grubu olan kişilerin virüse yakalanmayacağı anlamına gelmediğini, kan grubu her ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızın gerekli tedbirleri alması gerektiğini ifade etti.

Uzm. Dr. Kaya, koronavirüs salgının başında sadece yaşlı ve kronik hastalığı olan kişilerde hastalığın ağır seyrettiğinin düşünüldüğünü ancak bugün gelinen noktada kronik bir hastalığı olmayan genç bireylerde de hastalığın ağır seyrettiğine rastlanıldığını ifade etti.

5e7376d955427f1fe49661c4.jpg

D Vitamini Son Derece Önemli

Uzm. Dr. Kara, D vitamini seviyesinin koronavirüse yakalanma ve atlama bakımından son derece önemli olduğunu belirtti. D vitaminin solunum yolu için koruyucu bir etkisi olduğunun altını çizerek, D vitaminin bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde sıklıkla kullanıldığını belirtti.

D vitamini seviyesi 30 nanogram/mililitre üzerinde olan koronavirüs hastalarının daha hafif bir şekilde hastalığı atlattığının tespit edildiğini ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.