Yeni Kimlik Kartları İle İlgili Açıklama!

Yeni Kimlik Kartları İle İlgili Açıklama!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dijital dönüşüm projeleri hakkında basına açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde…

“2018’den itibaren sürücü belgesi ve pasaport işlemlerini de nüfus müdürlüklerine devrettik ve kimlik kartıyla birlikte üç belgeyi, aynı bilgilerle ve aynı yerden, tek başvuruda vermeye imkan sağlayan 3’ü bir yerde projesini başlattık.” Diye açıklamalarda bulunan Süleyman Soylu, Gölbaşı Vilayet Evi’nde düzenlenen ‘Nüfus Dijital Arşiv Projesi Tanıtım’ programına katıldı.

Dijital arşiv projesinin tanıtıldığı program açılışında konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dijital çağın 30 yıla uzanan bir geçmişi olduğunu, Türkiye’nin ise gelişmiş ülkelerle arasında olan farkı kapattığını aktardı. Bakan Soylu, Türkiye’de bulunan havaalanları ve hastanelerinin dünya standartlarında olduklarını vurguladı…

Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle arasını birçok konuda kapattığını, teknoloji olarak ise bazı konularda öne geçtiğini belirten Soylu, nüfus ve vatandaşlık hizmetleri konusunda önde olunduğunu ifade etti. Geçmişte vatandaşların saatler süren kuyruklarda beklediğini hatırlatan Süleyman Soylu, Türkiye’nin geçmişte yaşadığı sıkıntıların sebebinin etrafında bulunan ülkeler olduğunu aktardı.

"Mesela bir devletin vatandaşına sunduğu en temel hizmet olan kimlik kartlarında, yeni nesil çipli kimlik kartlarının dağıtılmaya başlanmasıyla şu ana kadar tüm Türkiye nüfusunun yüzde 74’ünün kimlik kartını değiştirmeyi başardık. 60 milyon 591 bin. Bunun yanı sıra 2018’den itibaren sürücü belgesi ve pasaport işlemlerini de nüfus müdürlüklerine devrettik ve kimlik kartıyla birlikte üç belgeyi, aynı bilgilerle ve aynı yerden, tek başvuruda vermeye imkan sağlayan 3’ü bir yerde projesini başlattık." Diyerek açıklamalarına devam etti.

 

10 Milyon Adet Sürücü Belgesi Düzenlendi

Eski zamanlarda her işlem için ayrıca parmak izi verilirken, şimdilerde tek bir parmak izi kaydı ile tüm bu işlemlerin yapılabildiğinden bahseden Süleyman Soylu, yapılan müracatlarda maksimum 3-4 günde teslimat yapılabildiğinden bahsetti.

"2 Nisan 2018 tarihinden bugüne kadar 10 milyon adet sürücü belgesi ve 4 milyon adet pasaport düzenledik. Bunun yanı sıra sürücü belgelerindeki tüm bilgileri kimlik kartlarına yüklüyoruz. Bu projede de şu ana kadar yükleme yapılan kimlik kartı sayısı 600 bini aşmıştır. Tabii bu dönüşümün zeminini oluşturan proje, altını çizerek söylüyorum, MERNİS Projesi'dir. Nüfus kayıtlarının elektronik ortama aktarılarak merkezi bir yapıda tutulmasını sağlayan MERNİS Projesi, aynı zamanda dünyadaki ilk e-devlet projelerinden birisidir ve bugün 1084 merkezden anlık güncelleme ve paylaşım sağlamaktadır. Bu altyapıyı kullanarak geliştirdiğimiz elektronik kimlik doğrulama sistemi de kimlik dolandırıcılığının önüne geçme imkanı vermektedir. Onun da pilot uygulamasını noterlerde ocak ayı içerisinde başlıyoruz. Daha sonra başka kurumlar..."

Türkiye’de yaşanan dolandırıcılık ve sahtecilik gibi konularda artık sıkıntı çekilmeyeceğini aktaran Soylu, “Kamu kurumları dahil olmak üzere bütün her yerde ufak bir cihaz belki de devletin yeni bir adım atmasını sağlıyor. Bu uygulamadan Hazine ciddi bir gelir elde sağlıyor." Dedi.

Bir diğer önemli projenin ise daha önce hayata geçirilen ve kısa adı KPS olan kimlik paylaşım sistemi olduğunu aktaran Soylu,

"Bu sistem, nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından, 7/24 esasıyla, online olarak ilgili kurum ve kuruluşlara hizmet verebilmesini sağlamaktadır. Aslında hepimizin, farklı kamu kurumlarından aldığımız hizmetler sırasında istifade ettiğimiz, günlük hayatımızı kolaylaştıran bir altyapı projesidir. Halen 718’i ücretli olmak üzere toplam 2 bin 5 kurum ve kuruluşa hizmet verilmektedir. Sadece 2020 yılı içinde bu sistemden 22 milyar sorgu yapılmıştır."

Mekansal Adres Kayık Sistemi (MAKS) hakkında da bilgi veren Soylu, sistemin, sözel veri tabanının coğrafi bilgi teknolojisiyle harita tabanlı mekansal yapıya dönüştürüldüğü ve mekansal adres verilerinin ilgili kurum ve kuruluşlarla entegre içerisinde olduğu bir sistem olduğunu anlattı.

Söz konusu sistemi afet ve asayiş olayları ile şüpheli aramalarında, adres sorgulamalarında ve daha pek çok konuda etkili şekilde kullanabildiklerini vurgulayan Soylu, "Halen 60 il 1216 yetkili idare ve toplam 13 milyon 922 bin 531 yapı, bu sisteme entegre edilmiş durumdadır." İfadelerini kullandı. Soylu ayrıca 2021 yılının sonunda bu projeyi başarıyla tamamlamış olacaklarını söyledi.

 

E-Tescil Projesi

Tüm bu açıklamalara ek olarak e-tescil projesi doğrultusunda ölüm ve evlenme gibi nüfus olaylarının bildirilmesi ve bu gibi işlemlerin de nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek olmadan elektronik ortamda yapılmakta olduğunu hatırlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,

Halihazırda e-doğum uygulaması 20 ilde, bu yıl bunu tamamlamamız lazım; e-ölüm sistemi 81 ilin tamamında uygulanmaktadır. e-ölüm uygulamasının hayata geçirilmesi ile 468 bin vefat olayının 366 bini, yani yüzde 78’i sağlık kuruluşları tarafından aile kütüklerine tescil edilmiştir." İfadelerini kullandı.

Süleyman Soylu, tam olarak 34 bin 457 adet doğum tescili işlemlerinin de e-doğum sistemi üzerinden yapılmış olduğunu, herhangi bir aksaklık yaşanmadığını, evlilik işlemlerinin de elektronik ortamda aile kütüklerine tescil edilmesini içeren e-evlenme uygulamasına yönelik de alt yapı çalışmalarının da tamamlanmakta olduğunu ve 2021 yılında faaliyete geçirileceğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.