Aknelerden Kurtulmak İçin Yapılacaklar! Sivilcesiz Cilt İçin Öneriler

Aknelerden Kurtulmak İçin Yapılacaklar! Sivilcesiz Cilt İçin Öneriler

Sivilcesiz bir cilde sahip olmak istiyorsanız günlük yaşamda bazı değişimlere imza atmalısınız. Bunun en başında hijyen ve temizlik geliyor. Aynı zamanda aknelerden kalıcı olarak kurtulmak ve daha güzel görünebilmenin yolları da mevcut.

Sivilce oluşumu, ergenlik çağından itibaren başlayan ve ileri zamanlarda da gözükebilen bir cilt sorunudur. Kişilerin kendilerine olan güvenini zedelemekle kalmaz görünümde ciddi farklılıklara neden olabilir. Kısa vadeli sivilceler bir şekilde geçerek sorun olmaktan çıkar. Ancak uzun zamandır sivilcelerle boğuşan biriyseniz almanız gereken bazı önlemler var. Bunun için neler yapmanız lazım, sizler için araştırdık ve önerilerimizle bu sivilce belasından kurtulabilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere beslenme düzeni ve kişisel bakımın sivilcelerden kurtulma konusunda ne kadar mühim olduğu ortada. Eğer cildinize hak ettiği değeri vermez iseniz genetik faktörlerin de etkili olabileceği üzere sivilcelerle uzun bir süre daha uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Gençlik ve yetişkinlik zamanlarında insanın peşini bir türlü bırakmayan aknelere karşı alınabilecek önlemleri açıklıyoruz.

Akneler Nasıl Geçer?

Stres Sivilce Yapar

Aknelerin geçmesi için günlük yaşantınızı değerlendirmelisiniz. Oldukça stresli geçen bir iş hayatınız mı var? Arkadaşlık ilişkilerinde sık sık tartışmalarla mı boğuşuyorsunuz? Bu tip durumlar sizin stres hormonu seviyenizi arttırmakla beraber aknelerin ortaya çıkışına da neden olur. Sürekli yorgun olma durumu ve stresin yüksek seviyelere ulaşması yakın zamanda sivilce ile yüzleşeceğiniz ihtimalini arttırmaktadır. Stresten kaynaklı ciltteki yağ oluşumu artarsa sivilceler de ortaya çıkar. Bunun için olabildiğince sakin ve huzurlu ortamlarda yaşamaya çalışın. Problemli insanları hayatınızdan çıkararak stres yapmanızın önüne geçin. Eğer işte büyük problemlerle karşılaşıyorsanız bunu yöneticilerinizle görüşebilirsiniz. Olumsuz yanıt alırsanız ve alternatifiniz var ise işten dahi ayrılabilirsiniz. Hiçbir şey sizin huzurunuzdan daha önemli değil.

Hijyene Dikkat Edin

Hijyene dikkat etmelisiniz. Ellerinizi gün içerisinde farklı noktalara değdikten hemen sonra yıkamalısınız. Çünkü basit hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde de sivilce oluşumu gözlenebilir. Bunun haricinde saç yıkama sıklığına da dikkat edin. Haftada en az iki kere saç yıkamak idealdir. Ellerinizin yüzünüzle temasını azaltın. Sivilcelerinizi sıkmamaya özen gösterin. Aksi takdirde sivilce oluşumuna istemsizce katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle de gençlerin bu hataya çoğu zaman düştüğü görülüyor. Sivilceleri sıkmak yerine onların kendiliğinden geçmesini beklemek çok daha iyi olacaktır. Aksi takdirde sivilcenin yayılma ve tekrarlama olasılığını arttırmış olursunuz.

Kıyafet hijyenine önem verin. Havlularınızı sık sık değiştirin. Çünkü havluları değiştirmedikçe bir süre sonra bakteri oluşmuş havlu ile cildinizde sivilce çıkmasına neden olabilirsiniz.

Su İçin

Su içmek ciltteki yağ oranının azalmasına aracı olur. Bu bakımdan su içmeniz doğrudan akne oluşumunu engellemese de önemli oranda size fayda sağlayacaktır. Aknelere karşı hassas davranırsanız ve onlarla fiziksel temas kurmazsanız arzuladığınız temiz ve pürüzsüz cilde bir o kadar yaklaşmış olursunuz. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.