Ayak Bakımı ve Güzelliği İçin Püf Noktalar!

Ayak Bakımı ve Güzelliği İçin Püf Noktalar!

İnsanların en çok ihtiyaç duyduğu uzuvlarından olan ayaklar günlük tüm işlerde yükü çeken organlar olmaktadır. Tüm gün boyunca vücudun yükünü çeken ve ayakkabı içinde kalan ayakların bakımına dikkat edilmemesi halinde

 

 

İnsanların en çok ihtiyaç duyduğu uzuvlarından olan ayaklar günlük tüm işlerde yükü çeken organlar olmaktadır. Tüm gün boyunca vücudun yükünü çeken ve ayakkabı içinde kalan ayakların bakımına dikkat edilmemesi halinde, bazı belli başlı problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz bir son olacaktır. Ayak bakımı yapmak veya dikkat etmek öyle uzun uğraşlar gerektiren bir şey de değildir aslında. Günlük olarak birkaç dakika ayırarak ayak bakımını yapmak ve ayakların güzelliğini korumak oldukça mümkün olacaktır.

Bazı Ayak Bakım Uygulamaları Nelerdir?

1915907-i6f9jw.jpg

  • Ayaklar yukarıda da belirttiğimiz gibi insanların en çok kullandıkları uzuvlarından biridir ve bu sebeple günlük olarak çok fazla terleme ile karşı karşıya kalabilmektedir. Terleyen ayakları her gün ılık su da bekletmek ve belki iki günde bir fırça ile suyun içinde temizlemek oldukça etkili olabilecektir. Bu bakım ile ayak derisi canlılığını kaybetmeyeceği gibi, tüm gün oluşan bakteriler de bu sayede yok olacaktır.
  • Ayaklar için etkili bir uygulama olan sıcak su ve soğuk su şokunu yaşatın. Sıcak su ile banyodan sonra soğuk suyla ayaklarınızı yıkayın. Bu yıkamadan sonra ayaklar için nemlendirici kremlerden birini ayaklarınıza uygulayarak öyle uyuyabilirsiniz. Bu sayede ayaklarınız hem sıkılaşacak hem de canlı ve yumuşak kalacaktır.
  • Parmak araları ayaklardaki bakteri yuvalarıdır. Parmak aralarına talk pudrası dökmek hem bakterilerden kurtuluş hem de derinin tahriş olmasına son vermek anlamına gelmektedir.
  • Tırnak kesme işlemlerini periyodik olarak yerine getirmekten imtina etmeyin. Uzayan tırnaklar parmakların yapısını bozabilmekte ve aralarında bakteri oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca tırnakları kestikten sonra törpü işlemini muhakkak uygulayın. Tırnak batmaları ve benzeri sorunları törpü işlemi ile halledebilirsiniz.
  • Sabahları ayaklarınızı soğuk su ile yıkamak oldukça faydalıdır. Bunu yaparak ayakların canlanmasına ve derinin gerilmesine sebep olacağı için dış etkilerden sorunların azaltılması da bu sayede sağlanabilmektedir.
  • Çoraplarınızı günlük olarak değiştirmeye dikkat edin ve ayaklarınızı rahatsız eden ya da sıkılaştıran çoraplardan kesinlikle uzak durun. Ayrıca her akşam çıkardığınız ayakkabınızı da havalandırmaktan geri durmayın.

Ayak bakımı bazı incelikler isteyen ve devamlılık isteyen bir kişisel bakımdır. Ayaklara düzenli bakım yapılmaması durumunda muhakkak belli başlı sorunlar ile karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple ayaklarınızın bakımını dikkate alarak buna göre bir yaşam tarzı belirleyin. Unutmayın hepimiz bir şekilde ayaklarımız üzerinde duruyor veya durmaya çalışıyoruz. Bizi ayakta tutan şeylere önem vermemiz gerekiyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.