Cilt Aşısı Türleri ve Faydaları Nelerdir? Cilt Aşısı Kaç Yaşında Yaptırılmalıdır?

Cilt Aşısı Türleri ve Faydaları Nelerdir? Cilt Aşısı Kaç Yaşında Yaptırılmalıdır?

Cilt aşısı olmaya karar verdiyseniz cildinizin bundan nasıl etkileneceğini ve mevcut yaşınızda yaptırıp yaptıramayacağınızı öğrenmelisiniz. Cilt aşılarının birçok faydası bulunuyor.

Yaşlanırken karşılaştığımız çeşitli cilt sorunları ve ciltteki değişimlerle ilgili bazı önlem içerikli yöntemler bulunuyor. Cildimizi aşılar aracılığıyla koruyabilir ve bağışıklığımızı kuvvetlendirebiliriz. Bu işlem genellikle ünlüler tarafından tercih edilmekle beraber gelişen teknolojiyle artık her kesimden insanın yaptırmakta olduğu bir işleme dönüştü. Günümüzde cildine değer veren ve artan yaşıyla beraber yaşlılık etkilerinin cildinde gözükmesini istemeyen bireyler, aşı olarak koruyuculuğunu arttırıyor. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesine destek sunan bu aşılar, birçok ön yargıyı kırarak artık ülkemizde de yapılmaktadır. Hali hazırda zaten yapılıyordu fakat estetik operasyonlarının yanı sıra bu aşıları yaptıranların sayısı bir hayli azdı. Bunun da altında elbette aşının neden olabileceği çeşitli yan etkiler ve içeriğinin ne olduğu konusunda bilinmezlik yatıyordu. İnsanların bilgiye açık olması sayesinde bir süre sonra bu sorun ortadan kalktı ve estetik merkezlerinde bu aşılara da ilgi çoğaldı. Eğer yaşınız 35 üstü ise ve çeşitli yaşlılık belirtileriyle karşılaşmak istemiyorsanız bu aşıyı sizler de olabilirsiniz. Yaptırabileceğiniz pek çok çeşit aşı olduğundan karar vermeniz biraz uzun sürebilir. Cildiniz hangi yönden eksiklik taşıyorsa ona göre bir aşı tercih etmek mantıklı olacaktır. 

Cilde Yapılan Aşı Türleri Nelerdir?

Cildinize yaptırabileceğiniz aşı türleri arasında kolajen, gençlik, nem ve vitamin aşıları bulunuyor. Yalnızca yüzünüz için değil cildinizin genel sağlığı için de bu aşıları yaptırabiliyorsunuz. Eğer yoğun tempoda çalışıyor iseniz aşıyı direkt olarak vücudunuzun enerji olarak kullanabilmesi adına vitamin aşısı yaptırabilirsiniz. Siyasetçilerin ve iş insanlarının bu tarz aşılarla daha yoğun tempoda çalıştıkları biliniyor. Ancak bizim işimiz cilt güzelliğiyle ilgili olduğundan bu konu üzerine çok fazla yoğunlaşmayacağız. Yine de aşı kullanımının ne kadar geniş bir alan olduğunu bilmeniz açısından bahsettik. 

Cilt Aşısı Nasıl Yapılır?

Cilt aşısı yapılmadan önce uzmanlar tarafından cildinizin analiz edilmesi şarttır. İhtiyaçlarınızın belirlenmesi ve ona göre bir planlama yapılması gerekiyor. Sonrasında ise sizin isteğiniz doğrultusunda size sunulan aşı çeşitleri arasından birini veya birkaçını seçebilirsiniz. Aşı yaptırmanın maddi anlamda bir karşılığı da olduğundan ilk seferde yalnızca bir aşıyla da başlayabilirsiniz. Durumunuza göre yaptıracağınız aşının türü ve miktarı değişiklik gösterebilir.

Cilt Aşısı Nereye ve Kaç Yaşında Yaptırılır

Aşılar, derinizin alt tabakasına yapılmaktadır. Özellikle söz konusu kişisel bakım ve yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak ise aşıların bu noktalara yapıldığını söyleyebiliriz. Kollajen ve nem aşıları 25-30 yaş arasındakilere önerilmektedir. 40 yaş üstünde ise mevcutta olan cilt sorunlarından ziyade daha fazla cilt sıkıntısı yaşanmaması için aşı yaptırılmaktadır. Nem aşısını ise 20 yaş üstü herkesin yaptırılabileceği belirtiliyor. Yine de aşı yaptırmadan önce çeşitli alerjen durumların olup olmadığı tespit edilmelidir. Uzmanların bu aşıyı yapmadan önce sizlerin cildi ve genel sağlık durumuyla ilgili bir tetkik yapması şarttır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.