Cilt Lekelerinden Korunmak İçin Güneş Kremi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt Lekelerinden Korunmak İçin Güneş Kremi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer güneş ışınlarının zararlarından korunmak istiyorsanız güneş kremi seçiminize dikkat etmelisiniz. Güneş koruyucularının kaç faktör olması gerektiği ve hangi durumlarda kullanılabileceğini yazımızda belirttik. Cilt leke oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Günlük hayatta yaptığımız bazı davranışlar, lekeli bir cilde neden olabilir. Bunu nasıl anlayacağız? Öncelikle rutinlerinizi gözden geçirmeniz gerekecek. Lekeli bir cildiniz olsun istemezsiniz. Bunun için alabileceğiniz bazı önlemler bulunuyor.

Cilt Lekelerinden Korunmak İçin Güneşe Dikkat!

Güneşte kaldığınız sürenin lekeli bir cilde sahip olmanızda büyük faktörü olduğunuz zaten biliyorsunuz. Ancak söz konusu D vitaminini almak için güneşte durmanız gereken süreden fazla duruyor da olabilirsiniz. Uzmanlar güneşte 15 20 dakika kalmanın bile D vitamini ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz belirtiyor. Yani öğleden sonraki süreçte güneşin daha fazla etkin oldu zaman diliminde güneş altında kalmanın cilde ister istemez zarar verebileceği belirtiliyor. Özellikle de hassas bir deriniz var ise bu güneş ışınlarından olumsuz etkilenebilir ve ciltte leke oluşumu gözlemlenebilir. Leke oluşumunu engellemek için ise güneş kremleri kullanılmaktadır. Peki hangi güneş koruyucusu cildinizde leke oluşumunun önüne geçecektir?

Güneş Koruyucunuzun Faktör Sayısına Bakın

Kullanacağınız güneş koruyucunun kaç faktörlü olduğu çok önemlidir. Çünkü belli bir faktör sayısından sonra devreye kimyasal ürünler girebilir. Bunun önüne geçebilmek adına güneş koruyucularınızın en fazla 30 faktörlü olmasına dikkat etmelisiniz.

Güneş Koruyucu Seçimi Nasıl Yapılır?

Güneş koruyucusunu seçerken herhangi bir alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olmalısınız. Olası bir alerjide kullanmayı bırakın ve acil bir durumda ise doktora gitmekten çekinmeyin. Onun haricinde güneş kremlerinin su ile temasında elinizde yok olmamasına dikkat edin. Uzun süre etki etmesi işe yarama derecesini o kadar arttıracaktır. Düzenli olarak kullanmak alacağınız etkiyi daha da olumlu hale getirir. Onun haricinde güneş kremlerinin derinizle olan temasına dikkat edin. Deri ile arasındaki uyum çok önemlidir. Gerektiği takdirde farklı bir güneş kremi kullanabilirsiniz. Güneş kremlerinin güneşten gelen UVB ve UVA ışınlarına karşı koruma sağlaması bizim temel hedefimiz olacaktır. Dışarı çıkmadan 20 dakika kadar önce güneş kremi kullanırsanız güneşe çıktığınızda kremin etkilerini o andan itibaren görmeye başlarsınız. Bir süre deride emileceği için aradaki süre farkı önemlidir.

Evde Güneş Kremi Sürülür mü?

Güneş kremleri sanılanın aksine evde de sürülmektedir. Neden ise camdan evin içine doğru gelen güneş ışınlarının bir kısmı tehlike arz etmektedir. Pencerenizin camının zararlı güneş ışınlarını engelleme konusunda başarısız olduğunu belirtelim. Güneş ışınları, 70 cm derinliğe kadar geçebildikleri için eğer evinizin güneş alan tarafındaysanız güneş kremi kullanmak sizin yararınıza olacaktır.

Cilt Lekeleri Kaç Yaşında Ortaya Çıkar?

Cilt lekelerinin görülme yaşı tam olarak kişinin ergenliğe erişmeye başladığı yaş dilimlerinde ortaya çıkar. Bu da ortalama 12-13 yaşlarına tekabül etmektedir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.