Cilt Temizliği

Cilt Temizliği

Yapılan araştırmalar sonucunda; derinlemesine temizlenmemiş bir ciltte yağ ve kir birikintilerinin, hücrelerin rahatça soluk alıp vermesini engellediği, böylece cildin zamanla canlılığını yitirip donuklaştığı, ancak derinlemesine bir temizlikle cilt...

Yapılan araştırmalar sonucunda; derinlemesine temizlenmemiş bir ciltte yağ ve kir birikintilerinin, hücrelerin rahatça soluk alıp vermesini engellediği, böylece cildin zamanla canlılığını yitirip donuklaştığı, ancak derinlemesine bir temizlikle cilt hücrelerinin açılıp, rahatça soluk alıp varlığını sürdürdüğü, temizlenmemiş bir cilt üzerine yapılacak her bakımın, ölü hücrelerden oluşan bir tabaka tarafından engelleneceğinden etkisiz kalacağı; kanıtlanmıştır.

Cilt Bakımı

Cilt bakımının temelini oluşturan bu önemli fonksiyonun yerine getirilmesinde ise su ve sabunun kurutucu etkilerinden kaçınmak gerekliliği, modern bilimin üzerinde durduğu bir diğer noktadır.

Etkin bir cilt temizliğinde kullanılmak üzere geliştirilen kozmetik ürünler, günümüzde kadınların en büyük yardımcısı olarak gündemde. Cildi gün boyu etkileyen dış etkenlerden, makyaj kalıntıları ve yağlanmalardan arındırmak için geliştirilen cilt temizleme ürünleri gözenekleri temizlerken cildin rahatça nefes alıp vermesini sağlamakta ve uzun yıllar canlılığını korumasına yardımcı olmaktadır. Tabi böylesi bir temizleme işleminin, cildin doğal nem dengesini gözetecek şekilde dengeleyici bir bakımı da gerçekleştirmesi gerekiyor.

Yüzdeki bayatlayan makyajı, gözeneklere dolan kirleri, cilt problemlerine yol açabilecek doğal yağların bir kısmım temizlemek gerekir. Bunu nasıl yapacağınız da önemlidir. Yanlış temizleme hiç temizlememekten daha kötüdür; çünkü hata yaparsanız cildin doğal nemlendiricileri koruyucu yağlarını da alıp götürürsünüz. Yüzünüzü, sabah ve akşam, günde iki defa temizleyin. Bu işlemi gerçekleştirirken seçebileceğiniz dört tür temizleyici vardır.

- Bitkisel, madeni yağlar

- Kremler

- Sabunlar

- Suyla çıkarılan temizleyiciler.

Daha yaşlı, özellikle kuru ciltler için sabundan sonra en iyisi suyla çıkarılan temizleyicilerdir. Bunlar da krem ya da losyon şeklinde olabilir ama yüzden silinerek değil, suyla çalkalayarak çıkarılırlar. Her ne kadar pek çok kadın suyla sık sık, fazla temasın cildin kurumasına, çatlamasına neden olduğunu bildiği için su kullanmaktan kaçınsa da temizleme işlemi iki dakikadan fazla zaman almayacağı ve günde iki defadan fazla yapılmayacağı için sakıncalı değildir.

Cilt Temizleme İşlemi

Makyajın çıkarılması için krem ya da yağ kullanın. Özellikle gözler için bu uygundur. Kağıt mendile silin. Yüzü ılıkça suyla ıslatın. Sabunla ya da suyla çıkan temizleyici kullanarak 30 saniye kadar yüzü köpürtün. Yüzdeki sabunu, izleri çıkana kadar suyla durulayın. Üç defa su çarpmak yetebilir.

Yüzdeki suyu almak için havluya hafif hafif bastırın. Havluyla yüzü ovalamayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.