Cilt Tipine Göre Yaşlılık Erken Olabiliyor! Hangi Ciltler Daha Çabuk Yaşlanır?

Cilt Tipine Göre Yaşlılık Erken Olabiliyor! Hangi Ciltler Daha Çabuk Yaşlanır?

Cilde gerekli kişisel bakımı uygulamak genetik faktörlerin etkisiyle ortaya farklı sonuçlar çıkarabilir. Cilt tipinizi bilirseniz cilt bakımı uygulama konusunda daha fazla bilinçlenebilirsiniz. Peki hangi cilt tipleri daha hızlı yaşlanmaktadır?

Cildimiz, ona özen gösterdiğimiz sürece ön plana çıkar. Yoksa cilt bakımımıza dikkat etmez ve o yokmuşcasına yaşarsak tıpkı şu an olduğu gibi ileride de cildimiz bakımsız gözükecektir. Ayrıca artan yaşla beraber çeşitli yaşlılık belirtileri ortaya çıkacak ve cildimiz daha da kötü bir durumda olacaktır. Bu nedenle şimdiden önlem almakta fayda var. Bazı cilt tipleri daha erken yaşlılık belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. Cildiniz diğerlerine göre 10 sene önceden kırışmaya başlayabilir. Aksine daha geç de yaşlanabilirsiniz. Bu konuda cilt tiplerinin etkili olduğu biliniyor Ancak tüm suçu cilt tiplerine atmak doğru olmayacaktır. Yaşam kaliteniz, hayatı nasıl yaşadığınız ve gün içerisinde yaptıklarınız cildinizin görünümünü ortaya çıkaran faktörler arasındadır. Yine de cilt tipleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizlere hangi cilt tiplerinin daha erken yaşlandığını açıklayalım.

Cilt Tiplerinin Özellikleri

Normal Ciltler

Genellikle kusursuz bir görünüme sahiptirler. Cilt sorunlarıyla çok fazla karşılaşmazlar. Bu nedenle sivilce, leke, akne, kuruluk gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda değildirler. Cilt tipleri arasında en ideal cilt tipi budur. Daha az sorun yaratır ve kişiyi rahat ettirir. 

Yağlı Ciltler

Yağ nem dengesinde yağın ağır bastığı cilt tipidir. Bu nedenle makyaj yapmadan önce ciltlerindeki yağı temizlemek zorundadırlar. Yağlı olması kişisel bakıma biraz daha fazla ihtiyacı olduğunu gösterir. Çünkü sıcak havalarda cilt yağlanması hiç de hoş sonuçlar doğurmaz. Ancak cilt parlaklığı bakımından avantajlıdırlar. Siyah noktalara dikkat edildiği ve yağ nem dengesi korunduğu takdirde oldukça güzel bir görünüm elde edilebilir.

Kuru Ciltler

Cilt tipleri arasında en sorunlu ciltlerden biridir. Nedeni ise cilt kuruluğuna yatkın olan ciltlerin hava değişimlerinden çabuk etkilenmesidir. En ufak değişiklikten dahi etkilenerek ciltlerinde çeşitli tahriş ve kuruma meydana gelebilir. Düzenli olarak nemlendirici kullanmaları şarttır.

Karma Ciltler

Cildin belli bir kısmı kuru olan cilt tipine karma cilt deniyor. Özellikle de göz çevresinin ve yanakların kuru olması dikkat çekmektedir. Diğer noktalar ise genellikle yağlıdır. Yağlı ve kuru cildin karışımı olan karma ciltlerde kişisel bakıma dikkat etmek en az diğer ciltler kadar gereklidir.

Cilt tipleri arasında kırışmaya müsait olanlardan biri de kuru ciltlerdir. Bu nedenle cilt bakımınızı eksik etmeyin ve kendinize dikkat edin. Özellikle de mevsimsel değişikliklerin cildinizi yıpratmasına izin vermemelisiniz. Nemlendirme işlemiyle beraber cilt maskesi ve doğal yağlar içeren cilt bakımı ürünleri kullanmanızı öneriyoruz. Cilt maskelerini düzenli olarak haftada bir defa kullanmanız yeterli olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.