Dudak Uçuğu Neden Oluşur?

Dudak Uçuğu Neden Oluşur?

Uçuk bir karıncalanma hali ya da bir yanma ya da kaşıntı şeklinde başlar sonra gittikçe yayılarak kabarcıklar halini alır.

Uçuk bir karıncalanma hali ya da bir yanma ya da kaşıntı şeklinde başlar sonra gittikçe yayılarak kabarcıklar halini alır. Uçukların oluşması için varolan bu virüs bulaşıcıdır. Bulaşıcılık hali ancak uçukun kabuk bağlaması ile son bulur. Uçuk virüsü HSV-1 adı ile bir virüstür. Çok fazla güneş ışığında kalma, yorgunluk, stres ve hormonal anlamda yaşanılan değişiklikler sonrasında tetiklenir. Genelde oluşum dudak kenarıdır. Tedavi olarak belli bir şey yoktur, antiviral merhemlerle yayılma olasılığı azaltılır.

Uçuklar Neden Bulaşır?

Uçuklara sebep olan virüs ciltte temas halinde yayılma gösterir ve bulaşıcılık özelliğini başlatır. Özellikle kaşınma döneminde bulaşıcılık hali çok yüksektir. Virüs öpme esnasında ya da aynı eşyaları kullanma sırasında bulaşır. Uçuğa dokunmakta hem enfeksiyon riskini fazlalaştırır hem de daha fazla yayılmasını sağlar.

Bir uçuk kabuk bağladığı anda artık bulaşıcılık tehlikesini geçirmiş demektir. Uçuk virüsü ile her insanın yaşamının her döneminde sık karşılaşma hali maalesef ki mevcuttur. Bunun için yakın temastan uzak, hijyene dikkat etmek önemli detaylardır. Başkalarıyla aynı eşyaları kullanmak ta bir o kadar tehlikelidir. Kullanılan merhemler uçukların şişlik halini durdurabilir. Uçuğa dokunmak ya da oluşan kabuğu koparmak uzun sürede iz kalmasına neden olacaktır.

Uçuklar görüntü itibariyle de hoşlanılmayan sorunlardır. Çıkmaması için yapılacak kişisel önlemler doğrultusunda, çıktıktan sonra da başkalarına yayılması açısından önlemler doğrultusunda hareket edilmelidir. Uçuk oluşumu bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda da ortaya çıkma olasılıkları olduğu tahmin edilmekle birlikte; yeterli ve dengeli beslenme ile bağışıklığı kuvvetlendirerek iyileşmede katkıda bulunabilinir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.