El ve Ayak Bakımı

El ve Ayak Bakımı

Kadın Dünyasında Kişisel Bakım

İnsan, yaşadığı ya da çalıştığı süre içerisinde çoğunluk ile ayakta olmasından dolayı tüm fiziksel yükü ayaklar çeker. Bu şekilde düşünüldüğünde vücudun en önemli organlarından biri olan ayakların yoğun bir gün sonunda iyi dinlendirilmeleri insan sağlığı açısından çok önemlidir.

İnsanların çoğu yaz ya da kış fark etmeden kişisel bakımlarına özen gösterirler. Kadınlar için özellikle kış aylarının başlaması el ve ayaklar bakımındaki ihtiyacı hatırlatıyor. Her ne kadar yaz aylarında ayak bakımı ortaya çıksa da kış aylarında da tırnak, el ve ayak bakımı ayrı bir önem taşır. İnsanların eli ve tırnakları doğal hayat akışında en çok kirlenen alanları oluşturur bu neden ile el ve tırnaklar özellikle de soğuk havaların başlaması ile daha çok bakım ve özen ister. Kışın soğuk geçen günlerde ve soğuk bakımından sert havalarda el bakımında önem gerekir ayrıca ayak bakımında da özenli davranmak önemlidir.

Ellerde daha çok çatlak ve kurumalar yaşanır ayaklarda gün içinde kapalı ayakkabılar nedeni ile çatlayabilir ya da nemlenir ve ağrılar gerçekleşir. 

El ve Ayak Bakımı Nedir?

Kişisel bakımın en önemli alanını oluşturan el ve ayak bakımı görsellik olarak önemli olsa da sağlık bakımından da öneminin bilinmesi gerekir. Ellerin çatlamasından ya da tırnakların yenmesinden dolayı ayrıca ayakların devamlı kapalı ayakkabılar içinden kalması ve nefes alamamalarından dolayı yaşanan el ve ayak problemleri olur ve günlük hayatta pek çok insan bu tip durumları yaşar. Bu tip durumların yaşanmaması ya da önlemlerin alınmasında gerçekleşen uygulamanın genel adı el ve ayak bakımı olur. İnsanların, el ve ayakta yaşadığı sorunlardan bazısı aşağıdaki gibidir:

- Mantar
- Tırnaktaki Batıklar
- Topuk Nasırı ve Ölü Deriler

Bu uygulamalar esnasında yapılan yerin hijyenik olması ve sağlıklı ortam koşulu önem taşır.

El Bakımı Açısından Ne Yapılabilir?

Kişisel bakım deyince ilk akla kadınlar gelse de değişen zamanda artık erkeklerin büyük bölümü de kişisel bakımlarına özen gösteriyor. El bakımında temiz tırnaklar kişinin kişisel temizliğini belli ediyor. Kış aylarında havanın soğuması ile farklı sorunlar da ortaya çıksa da bu sorunlar kolay yöntemler ile aşılabilir ve kış aylarında da yumuşacık ellere sahip olunabilir. Eller ve el tırnakları yaz ya da kış her zaman daha çok ön planda olur. Bu neden ile çatlayan ya da kuruyan eller için nemlendirici krem sürmek önemlidir. Kadın veya erkek fark etmeksizin el ve ayak bakımına önem verilmelidir. Eller özellikle de kış aylarında soğuk havalar ile daha çabuk yıpranıyor ve özellikle kuruma ya da çatlama gerçekleşiyor. Çatlama ve kurumayı ortadan kaldırmak için düzenli olarak nemlendirici el kremleri sürmek gerekir. Nemlendirici kremlerde dikkat edilmesi gereken özellik ise kişinin cilt tipine uygun kremi seçmesi olur. Nemlendirici kremler, gece yatmadan önce ve sabah evden çıkar iken muhakkak ki sürülür. Banyo yapılmasının ardından da cildin nemlenmesi açısından ihmal edilmemesi gerekir. 

Ayak Bakımı İçin Ne Yapılabilir?

Ayak bakımı deyince sadece yaz aylarında önem verilmesi akla gelse de ayak bakımına kış aylarında da özen göstermek gerekir. Kapalı ayakkabı kullanılmasından dolayı insanlar nasıl olsa kimse görmüyor diye düşünüp, ayak bakımını ihmal edebiliyorlar; ancak kişisel bakım başkalarının görmesinden fazla bir şey anlamına gelir, her şeyden önce kişinin kendi moralini yüksek tutması açısından ve kendi sağlığı için dikkat etmesi gerekir. Kış aylarında ayak parmakları eller kadar görünür değildir; ama uzun süre ayakkabı içerisinde kapalı kaldıkları için terleme, mantar ya da tırnak batması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu neden ile kış mevsiminde de en az yaz aylarındaki gibi düzenli bakım gerekir. Gün büyü kişi dışarıda ya da ayakta çalışıyor ise ayakların dinlenmesi açısından eve gelindiğinde hafif sıcak suya biraz tuz atılarak ayakların suda bekletilmesi ve masaj yapılması gün içinde ayakta oluşan ağrıyı alır ve ardından krem sürülmesi ile ayak sağlığı için yapılması gereken bakım tamamlanmış olur. Bunların dışında ayak bileğinden başlanarak dize doğru masajlar yapılması ile kan dolaşımı düzenli hale gelir ve eğer ayaklarda şişme ya da ağrı var ise bunlar ortadan kalkar.

Maddeler ile Ayak Sağlığı Önerileri 

Kış ayları boyunca giyinilen botlar, çizmeler ya da kalın çoraplar yüzünden ayaklar nefes alamaz hale gelir ve ayaklar da şişme, nasır oluşabileceği gibi kötü koku da ortaya çıkabilir. Bu sorunları en aza indirmek için aşağıdaki ipuçlarının dikkate alınması gerek;

  • Ayaklarının her gün yıkanması ve düzgünce kurulanması gerekir.
  • Her gün farklı ayakkabı giyinilmesi gerekir.
  • Pedikür yapılan aletlerin temizliğine dikkat edilmesi önemlidir.
  • Ayaktaki kötü kokular için ayakların yıkanmasının ardından nemlendirici krem sürülmesi gerekir.
  • Banyo yapılmasının ardından ölü derilerin atılması için ponza taşının kullanılması gerekir.
  • Uzun süre kalan oje tırnakları sarartacağından sürülen ojenin uzun süre tırnaklarda kalmaması gerekir. 

Ayaklarınız havalandırılıp temiz çoraplar giyinilmesine de ayrıca dikkat etmek gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.