Günlük Saç Bakım Önerileri

Günlük Saç Bakım Önerileri

Kadınlar için büyük önem taşıyan saçlar, farklı bakım malzemeleri ile yenilenir. Doğal, canlı, parlak ve elektriklenmeyen saçlar her zaman güzel bir görünüm sağlar.

Kadınlar için büyük önem taşıyan saçlar, farklı bakım malzemeleri ile yenilenir. Doğal, canlı, parlak ve elektriklenmeyen saçlar her zaman güzel bir görünüm sağlar. Pahalı kozmetik ürünlerinin yanı sıra evde hazırlanabilecek bakım ürünleri ile de ideal sonuçlara ulaşmak mümkündür. Hindistan cevizinin saça faydaları çok fazladır.

Hindistan cevizi yağı saç kırılmalarına, zor uzayan saçlara ve saç dökülmelerine karşı son derece etkili bir üründür. Saç köklerini beslerken saçın da aradığı neme kavuşmasını sağlar. Saç uçlarını besleyerek, saç köklerini kuvvetlendirir. Koparak dökülen saçları kuvvetlendirirken yerine yenilerinin gelmesini sağlar. Kepek oluşumu üzerinde etkilidir.

Hindistan cevizi yağı ile saçlarına bakım yapanlar ile yapmayanlar arasındaki fark saçın sağlıklı bir şekilde parıldamasından anlaşılır. Uzun ve sağlıklı saçlar kadınların en büyük derdi olsa da azalan, seyrekleşen ve dökülen saçlar da erkekler için sıkıntı yaratmaktadır. Hindistan cevizi yağı saçın kendi üretemediği nemin kazanılmasını sağlar. Anti parazit özelliği ile bakteri birikimini engeller. 

Evde Saç Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Hindistan cevizi yağı güvenilir aktarlarda satılmaktadır. Şişe içerisinde hazır bir şekilde satılan ürün kolay kullanımı ile güvenli bir şekilde saçlara uygulanabilir.

  • Saçlarınızı ıslatarak taradıktan sonra avuç içinize yeterli miktarda Hindistan cevizi yağı dökerek bakım işlemine başlayabilirsiniz.

Saç köklerinden uçlarına kadar masaj yapılarak saça dağıtılan yağ, kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Kan dolaşımının hızlanması saçın uzaması üzerinde önemli bir etkendir.

Saç Maskesi Nasıl Uygulanır?

Tekrar tarama yaparak yağın saça tam olarak yayılmasını sağlayabilirsiniz. Duş bonesi veya streç film ile saçın hava almasını engelleyerek yağın saça nüfuz etmesi sağlanır. Dileyenler bir gece bu şekilde yatabilirler. Sürenin uzaması daha faydalı sonuç alınmasını sağlayacaktır. İşlem tamamlanınca saçımızı kullandığımız şampuan ile yıkayarak yağdan arındırmamız gerekmektedir. Bu uygulamanın haftada bir kez tekrarlanması önerilmektedir.

Evde Hindistan Cevizi Yağı Hazırlanabilir mi?

Hindistan cevizini aldığımız yerde ayıklatabilir veya ortadan ikiye keserek yenen yerlerini kaşık yarımıyla ayırabiliriz. Çıkartılan beyaz kısım mutfak robotu yardımıyla süt haline getirilir.

  • Çıkan süt kaynatılır ve yağ kıvamına gelmesi bekletilir.
  • Çıkan yağ süzüldüğü zaman kullanıma hazırdır.

Sadece bayanların saçlarında değil erkeklerin de saçlarında harikalar yaratacak olan Hindistan cevizi aktarlarda da satılmaktadır.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı saç bakım ürünü olarak kullanılan doğal yağlar arasında ilk sırayı paylaşmaktadır. Saçların daha çabuk uzamasını sağlarken aynı zamanda da nemlenmesini sağlayan Hindistan cevizinin saça faydaları hava kirliliği gibi çevresel etkilerden zarar görmesini de engeller.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Hangi Sıklıkta Uygulanabilir?

Saç uçlarında meydana gelen kırıklar saçın sağlıklı bir şekilde uzamasının önündeki en büyük engeldir. Düzenli olarak temizlenmesi gereken kırıklar saçların daha uzayamadan yeniden kesilmesine neden olur. Hindistan cevizi yağının saça uygulaması esnasında kokunun güzelleştirilmesi için lavanta yağı da eklenebilir.

Yağı saçlarınızı şampuanlamadan önce ve sonra kullanarak protein kaybını minimuma indirebilirsiniz. Tavsiye edilen kullanım miktarının haftada bir olmasının yanında saçlar kötü durumdaysa bu sayı ikiye çıkarılabilir. Yağın saçlardan iyice temizlenmesi önemli bir ayrıntıdır. Zira iyi temizlenmeyen yağlar birikerek saç köklerinin tıkanmasına neden olabilir. Bu da saç kökünün zarar görmesi anlamını taşır ki bu istenmeyen bir durumdur.   

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.