Keratin Nedir? Keratin Bakımı

Keratin Nedir? Keratin Bakımı

Saçlar hava kirliliği ya da saça dışarıdan uygulanan işlemler olsun; yıpranma halleri ile karşı karşıya kalır.

Saçlar hava kirliliği ya da saça dışarıdan uygulanan işlemler olsun; yıpranma halleri ile karşı karşıya kalır. Bu yıpranmanın adı da keratin proteininin eksilmesi halidir. Keratin ciltte, tırnaklarda, dişlerde ve saçlarda eksikliği ile birlikte ciddi bozulmalarla belirti verir. Saçlarda keratin eksikliği; sık yapılan renginde değişiklikler, çok fazla fön ya da maşa gibi şekillendirmelere maruz kalınması; zayıflamaları ve beraberinde saçların kırılmasına kadar gider. İşte bu nokta saçların keratin bakımı alması gerektiği zamandır.

Keratin Nedir?

Keratin aslında vücutta olan bir protein olup; özellikle saç sağlığı söz konusu olduğunda son derece ilgilidir. Keratin saçın bakımlı ve güçlü durmasını sağlayıcıdır. Eğer vücuttan eksilme yaşanırsa saçlar cansız görüntüsü ile bunu belli edici özelliktedir.

Keratin tedavisi ile birlikte saçlarda düzelmeler başlar; çok daha canlı ve parlak görüntüler tekrar kazanılır. Aslında her saç telinde varolan keratin biraz bakımla tekrar ortaya çıkarılır. Saçlarda yıpranma ve kopma gibi durumlarla karşılaşıldığından bilinmelidir ki keratin seviyesi normalin artık altındadır ve derhal müdahale gereklidir.

Keratin Bakımının Saç İçin Faydaları Nelerdir?

Saça en önemli faydası saçı eski sağlıklı görünümüne kavuşturur. Kaybolan protein yerine gelerek saçlar toparlanmaya başlar. Çok daha parlak ve canlı görünümüne kavuşur. Bu duruma kavuşmasıyla birlikte yapılması gereken ısıya maruz şekillendiricilerden mümkün olduğunca uzak olmak önerilendir.

Keratin bakımının zararlı olup olmadığı da kafa karıştıran durumlardan biridir. Elbette ki yanlış kullanılan her ürün zarar getirir. Bu nedenle de keratin bakımının konusunda uzman kişilere yaptırılması gereklidir. Bu şekilde yapılan bakımlarda zararlılık riski gibi bir durum söz konusu değildir. Hamilelik dönemi bilindiği üzere bir kadın için en hassas dönemlerden biridir. Bu dönemde kadınların saçlarında yer yer dökülmeler ve cansızlıklar yaşanır. Bu hallerde kadın psikolojisi de hızlı bir değişim içinde olduğundan kendine bakım yaptırma isteği oluşur.

Hamilelikte Keratin Bakımı

Hamilelik döneminin ilk 3 ayı bebek oluşumunu kapsadığından her türlü kimyasal anlamda işlemler uygun görülmez. Buna keratin bakımda dahildir. Anneye uygulanan her işlem otomatikman bebeğe geçiş yaptığından bu büyük risktir. Aynı hassaslık emzirme dönemi için de geçerlidir. Sadece doktor onayı ile hamileliğin ilerleyen dönemlerinde uygulama yapılabilir.

Keratin bakımı ile saçlar eski haline kavuşarak; yine canlı ve parlak olacaktır. Saçların bakımlı olması demek sağlıklı olması demektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.