Kırılgan Saçlar Nasıl Tedavi Edilir?

Kırılgan Saçlar Nasıl Tedavi Edilir?

Kırılgan saçlar için yapılması gerekenleri, 12 maddede detaylı olarak açıklanmıştır.

Sağlıklı ve ipeksi buklelere sahip olmak, saç tipi ve uzunluğu ne olursa olsun herkesin arzusudur. Güzel ve sağlıklı saçlar, herhangi bir kimseye daha fazla güzellik katmak ve özgüvenine katkıda bulunmak için esastır.

Kolayca kırılan saç telleri, genellikle vücutta bir şeylerin doğru olmadığını veya kullanılan ürünlerin, aletlerin, yöntemlerin yanlış olduğunu göstermesi bakımından ciddiye alınmalıdır.

Saç Kırılması ve Saç Kopması Nedir?

Öncelikle saç dökülmesi ile saç kırılması arasındaki farkı açıklamak gerekir. Tamamen farklı şeyler olsalar da, iki olay arasında insanların belli bir kafa karışıklığı yaşaması oldukça yaygındır.

Saç dökülmesi, saç tam anlamıyla kafa derisinden koparak ayrıldığı anda meydana gelir. Bu zamanlarda saç kökü de (ampul olarak da bilinir) saçla beraber çıkar. Ampuller telin ucunda görülebilir ve beyazımsı bir görünüme sahiptir.

Kırılma ise, saç telinin iki veya daha fazla parçaya bölünmesine verilen addır. Kırılmalarda, saç ampulü deriye takılı kalmaya devam eder ve bu da kabarma etkisine, tellerin sürekli olarak hizasının dışında kalmasına ve nahoş görünmesine neden olabilir.

Kırılgan Saçların Ana Nedenleri Nelerdir?

Saç kırılmasına hem iç faktörlerden hem de dış etkenlerden kaynaklanabilir. Dış etkenlerden bazıları şunlardır:

- Saç boyalarının sıkça kullanımı

- Kimyasal saç bakım ürünleri kullanımı

- Dolanmış saç telleri ile çok fazla uğraşmak

- Uygun olmayan tarak ve fırçaların kkullanılmas

- Saçları agresif bir şekilde taramak

- Saçlar ıslakken dışarı çıkmak ya da uyumak

- Fön veya saç kurutma makinesini uzun süre ve yakın mesafeden kullanmak

- Kalitesiz ve saçınız için uygun olmayan bakım ürünleri kullanmak

İç faktörler ise yaşam tarzımızla ilişkilidir:

- Az uyumak

- Yanlış beslenme alışkanlığı ve yetersiz diyetler

- Az su içmek

Tüm bunlar, saçın opak, kuru ve cansız kalmasına, kırılgan olmasına ve kopmasına katkıda bulunur.

Artık kırılgan saçların bazı nedenlerini bildiğimize göre, bu sorunun ortaya çıkmasını engellemenin yollarından ve nasıl tedavi edileceğinden bahsedelim.

1. Zararlı Kimyasalları Kullanmaktan Kaçının 

Kimyasal ürünlerin kullanımı (boyalar, jöleler, pürüzsüzleştiren veya yumuşatan ürünler gibi), kılcal yapıyı değiştirdikleri ve saça doğrudan zarar verdikleri için saç kırılmasının ana nedenlerinden biri kabul edilir. Bu nedenle, onlardan kaçınmak, saç tellerini güçlendirmenin iyi bir yoludur.

2. Saçlarınızı Nazikçe Yıkayın 

Saçınızı yıkarken saç derisine nazikçe masaj yapın ve aynı bakımı saç tellerinin kendisinde de uygulayın. Saçınız ıslakken ani hareketlerden ve uygulamalardan kaçının. Çünkü saçlar ıslak haldeyken sert ve kırılgan hale gelir. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da banyoda çok sıcak su kullanmamaktır. Sıcak su, cildi kurutmanın yanı sıra, saçı daha gözenekli ve dolayısıyla kökte daha kırılgan bırakır. Bunun önüne geçmek için ılık veya soğuk banyoları tercih edin.

3. Saçlarınız Islakken Sıkmaktan Kaçının 

Islak saçları sıkmaktan ve ıslak saçla uyumaktan kaçının. Bu, gereksiz sürtünmeyi ve bunun sonucunda birkaç farklı noktada saçın kırılmasına sebep olacaktır. Uyumadan önce saçlarınızı yıkamanız gerekiyorsa kurutucuyu kullanmayı tercih edin. Saç kurutma makineleri hassas saç tellerine karşı olumsuzluk yaşatsa bile, ölçülü kullanıldığında ıslak saçla uyumamak için iyi bir müttefiktir.

Saç tellerinize uygun bir bakım ürünü seçin ve yatmadan önce saçlarınızı nemli bile bırakmamaya dikkat edin. Sıcaklığın, sağlıklı saçlara karşı kötü etmenlerden biri olduğunu unutmayın.

4. Havluyu Kafanıza Sürtmeyin 

Havluyla saçınızı kurutmak için, saçı kırabilecek sürtünme hareketlerinden kaçının. Bunun yerine havluyu başınıza sarmayı tercih edin.

5. Saçınızı Doğru Taraklarla Tarayın

Tüm taraklar ve fırçalar tüm saç türleri için uygun değildir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli malzeme ve model seçenekleri vardır. En iyi taraklardan biri, geniş dişli ve tahtadan yapılmış olanıdır.

Ahşap materyal, tellerde sürtünmeyi önler ve hem düz hem de kıvrımlı saç telleri olanlar tarafından kolayca kullanılabilir.

6. Saçınızı Uçlardan Köklere Doğru Tarayın 

Çoğumuz saçlarımızı tararken köklerden uca doğru tarama yaparız. Ancak bu aslında doğru bir alışkanlık değildir. İlginç gelse bile, saçı uçlardan köklere doğru  taramaya alışmalısınız. Bu sayede saç kopmalarını ve kırılmalarını önleyebilirsiniz.

7. Dengeli Bir Diyet Yapın 

Tükettiğiniz tüm vitamin, protein ve mineral kaynakları saçınıza güç vermeyi sağlar. Bunun için iyi bir besin alımı şarttır. Çeşitlendirilmiş renkli sebzelerin ve diğer önemli besin gruplarının tüketimine özen gösterin. Saçı güçlendirmeye yardımcı olan yiyeceklerin neler olduğunu sıralayalım:

- Havuç

- Ispanak

- Yulaf

- Soya

- Somon balığı

- Portakal

- Çilek

- Yoğurt

Tabağınıza demir, antioksidan, biotin, beta-karoten ve A vitamini açısından zengin olan her şeyi koymaya çalışın.

8. Bolca Su İçin 

Vücudu içten dışa nemlendirmek için su içmek çok önemlidir. Bu nedenle tüm hücrelerinizi nemlendirmek ve saçınızı daha sağlıklı hale getirmek için gün içinde bol miktarda sıvı tüketin. Su, cildin doğal hidrasyonunu sağlamaya yardım etmekle birlikte, cilt bakımı uygulamalarını güçlendirici bir katkı sağlar.

9. Yeterli Miktarda Uyuyun 

Uyku eksikliği birçok insanı etkileyen bir sorundur. Yetersiz veya az uyumak hücrelerimizin yaşlanmasına ve saç tellerimizin de zarar görmesine neden olur. Bu aynı zamanda erken yaşlanma belirtilerinin görülmesiyle de ilgilidir çünkü cilt hücrelerinin yenilenmesi özellikle uyku sırasında gerçekleşir.

10. Daima Doğru Bakım Ürünlerini Kullanın 

Şampuanlar ve saç kremleri dahil olmak üzere doğru ve kaliteli ürünlerin kullanılması, sorunun tedavisi ve önlenmesi için gereklidir. Bu nedenle, her zaman doğal içerikli ürünleri tercih etmelisiniz.

Kırılgan saçlar için en önemli şey sahte tedavi olarak görülen maddelerden kaçınmaktır. Sülfatlar ve parabenler buna güzel bir örnektir. Bu tür maddeler, saç bakım ürünlerine dahil edildiklerinde yıkama sonrası yumuşaklık hissi veren bir tür katman oluştururlar. Ancak sadece saç tellerinin dış tabakasını tedavi ederler ve saç diplerine bir faydaları olmaz. Sonuç olarak, her saç yıkamada, kırılma konusunda aynı problemleri yaşarsınız. Bu nedenle uzun vadede saç sağlığına katkı sağlayan doğal özlü ürünleri tercih edin.

Uçlar için nemlendirmeyi ve kökler için derin temizliği birleştiren, aktif bir şampuan kullanın. Böylelikle saçları güçlendirme ihtiyacını bir kenara bırakmadan yumuşaklık ve parlaklık açısından da fark yaratırsınız.

11. Düzenli Bir Bakım Periyodu Oluşturun

Saçın büyüme döngüsüne göre iyileşmesini sağlayan disiplinli bir bakım rutini oluşturmalısınız. Böylelikle saç kırılmasını ortadan kaldırmanın yanı sıra, saç dökülmesine ve opaklığa karşı güzel bir sonuç yakalayabilirsiniz.

12. Bir Dermatoloğa Başvurun 

Bu konudaki son önemli nokta, problemin üstesinden gelmek için her zaman uzman bir doktorun yardımına başvurmaktır. Saç bakımı söz konusu olduğunda tedaviden sorumlu kişi, saçınıza parlaklık ve sağlık kazandırmak için takviyeler ve uygun ürünleri size özel olarak reçete edebilecek bir dermatologdur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.