Kış Aylarında Ayak Bakımının Önemi

Kış Aylarında Ayak Bakımının Önemi

Kış aylarında ayak bakımı diğer aylara göre çok daha önem kazanmaktadır. Sürekli ve uzun saatler kapalı ve havasız kalan ayaklar da mantar, nasır ve koku oluşma ihtimali de artıyor.

Kış aylarında ayak bakımı diğer aylara göre çok daha önem kazanmaktadır. Sürekli ve uzun saatler kapalı ve havasız kalan ayaklar da mantar, nasır ve koku oluşma ihtimali de artıyor. Bu yüzden kış aylarında ayak bakımına dikkat etmekte fayda var. Peki, ayak kokusunu ve ayakta oluşabilecek diğer olumsuzlukları önlemek için neler yapılabilir?

1- Temiz ve Kuru Olmalı

Kış aylarında sürekli kalın çoraplara, çizmelere, botlardan çıkamayan ayakların temiz ve kuru olması gerekli. Nemli kalan ayak hem koku yapar hem de mantar ve enfeksiyonlara açık hale gelir. Bu yüzden nemi emen çoraplar tercih edilmeli ve ayak pudrası ve ona benzer ürünlerle ayakta nem ve kötü kokuya engel olunmalıdır.

2- Ayakkabı Tercihi

Kış aylarında genellikle çoğunlukla bot ve çizme giyilir. Ancak tercih edilen bot ayağı tam sıkmamalıdır. Çok sıkan ayakkabı ayağın nefes almasını engeller ve kan akışını durdurur. Buda sebepsiz yere ayak üşümesine sebep olacaktır. Ayakkabıyı almadan önce deneyin ve ayağınızın içinde hareket edip etmediğinden emin olun. Topuk kısmını taraklı bölgeyi ve parmak uçlarınızı da hareket ettirebildiğiniz ayakkabılardan alın.

3- Islak Ayakkabı Giymeyin

Kış aylarında ayak bakımında diğer önemli nokta, dışarda ıslanmış ayakkabıyı kurutmadan giymemelisiniz. Islak ayakkabıyı kurutmadan ertesi gün giymek hem ayağınızı üşütüp sizi hasta eder hem de mantar ve iltihap oluşumuna açık davetiye çıkarır. Ayakkabılarınızı bir gün giyip bir gün bekletmeniz buna çözüm olacaktır.

4- Ayaklarınıza Bakım Yapın

Nemlendiriciler kış aylarında ayak bakımı için ok kullanışlı ürünlerdir. Soğuktan çatlayan ayaklarınızı her gece yatmadan nemlendiriciler sürerek ovalayın. Hatta bu ürünleri kullanmak için ayaklarınızın topuklarınızın çatlamasını beklemeyin. Bakımını yaptığınız da ayaklarınızın daha güzel ve daha az sorun çıkardığını göreceksiniz.

5- Aynı Ayakkabıyı Günlerce Giymeyin

Kış aylarında sık sık ayakkabı yıkamaya alışın. Bu yüzden mutlaka yedekte ayakkabınız olmalı. Aynı ayakkabıyı günlerce giymek kötü kokuya ve türlü ayak hastalıklarına sebep olabilir. Bu yüzden sık sık yıkamak ayak sağlığı açısından çok önemlidir.

6- Ayak Bakım Ürünlerine Dikkat

Kış aylarında ayak bakımı için kullandığınız manikür, pedikür aletleri, tırnak makaslarını, törpü aletlerini diğer günlerden daha sağlığa uygun tutmalısınız. Her kullanımdan sonra temiz ve kuru kaldığından emin olmanız gereklidir.

7- Doktora Başvurun

Eğer ayağınızda bir süredir devam eden rahatsızlıklar (mantar, tırnak batması, nasır vs.) varsa, kış gelmeden doktora başvurun. Kışın ayaklarınızı daha az görebileceğinizden, havasız kalan ayaklarda ve parmaklardaki sorunlarda zor iyileşir. İhmal etmeyin.

Kışın ayak bakımı yapmak kendinize ve sağlığınıza değer vermektir. Olan bir şeyi iyileştirmek, olmayan şeye bakım yapmaktan ve beslemekten daha zordur. İlla bir şey olmasını beklemeden, ayaklarınıza bakın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.