Kuruyan Ciltleriniz İçin Ne Yapmalı? Fazla Makyaj ve Kişisel Bakımın Zararları

Kuruyan Ciltleriniz İçin Ne Yapmalı? Fazla Makyaj ve Kişisel Bakımın Zararları

Cildinize iyi bakmak istiyorsanız yapmanız gerekenleri iyi bilmelisiniz. Çünkü yalnızca bakım değil aynı zamanda beslenmenize dikkat etmeniz durumunda kuru cilt görünümünden kurtulabilirsiniz.

Cildinizin sürekli olarak hava koşullarından da etkilenerek kurumasına karşılık bir de karantina döneminin etkisi cilt sağlığınız bakımından sarsıcı olabilir. Bu konuda yapabileceğiniz pek çok önlem bulunduğundan kendinizi üzmenize gerek yok. Cildinizin eskisi gibi parlak ve canlı gözükmesi için kişisel bakım anlayışınızda değişiklik yapmanız gerekebilir. Çünkü kuruyan ciltlerin genel sorunu nemsizlikten kaynaklanır. Siz, cildinize ihtiyacı olan nemi sunmaz iseniz, karantina gibi evde kalmanızı gerektiren ve kendinizle ilgilenmeniz noktasında çaba sarf etmediğiniz durumlarda cildiniz kuruyabilir.

Cilt kuruluğuna karşı günümüzde kozmetik markalarının çıkarmış olduğu sayısız ürün mevcuttur. Birçok marka bu konuda önemli çalışmalara imza atıyor fakat hangi markanın ürünü daha güvenilir? Güvenilir ürün seçme konusunda çeşitli sertifikalara sahip ve uluslararası piyasada tanınan markaları tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır.

Cilt Kuruluğuna Neden Olan Şeyler

Cilt kuruluğu, yalnızca hava koşullarının aniden değişmesiyle ortaya çıkmaz. Bunun altında pek çok neden yatabilir. Örnek olarak düzenli su içmediğiniz takdirde bile cildiniz zamanla kuruyabilmektedir. Bu yüzden en az 2 litre veya 2,5 litre düzenli su tüketirseniz daha iyi bir cilde sahip olabilirsiniz. Elbette yalnızca bununla sınırlı değil ancak su tüketmek büyük önem taşıyor.

Fazla Makyaj Yapmayın

Sık makyaj yapmak ve sürekli olarak cildinizin nemli kalması için çaba sarf etmek, onu fazlasıyla yorabilir. Cildinizin tahriş olmaması ve kurumaması adına yaptığınız makyajın yoğunluğunu azaltmalısınız. Aynı zamanda sıklığını azaltarak cilt kuruluğu riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yüz Maskesini Az Yapın

Yüz maskesi elbette cildimizi daha iyi bir duruma sokacaktır. Fakat cildimiz çok fazla kişisel bakıma maruz kalırsa beklenen etkiyi hiçbir zaman göremeyebiliriz. Cildinizin kurumasını istemiyorsanız haftada en fazla iki defa yüz maskesi yapın. Bize kalırsa haftada birer defa yüz maskesi ve peeling yapmanız yeterli olacaktır.

Sıcak Su ile Banyo Yapmayın

Banyo yaptığınız suyun sıcaklığı da cildinizin durumunu etkilemektedir. Çok sıcak olması zamanla kuruluğa yol açabilir. Banyo yaparken suyun ılık olması tavsiye edilir. Böylelikle cildinizin gözenekleri nefes alırken, fazla buhar ve sıcaklıktan da etkilenmemiş olur. Buhar elbette bir noktada yararlıdır ancak çok fazla buhar ve sıcaklığın cildinizi olumsuz yönde etkilemesine izin vermemelisiniz. Bu ayrımı yaptıktan sonra elbette buharın faydalarından yararlanmak akıllıca olacaktır.

Kapalı Alanlarda Çok Fazla Durmayın

Dışarı çıktığınızda uğradığınız mekanlar, alışılagelmişin dışında ve hijyen bakımından pek de uygun yerler değil ise oralarda fazla kalmamaya çalışın. Cildinizin sağlığını ve görüntüsünü elbette etkileyecektir. Evinizin temiz kalması ve hijyenli olması bu nedenle ayrı bir öneme sahiptir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.