Menopoz Döneminde Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Menopoz Döneminde Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Menopoz dönemi genel itibariyle 40 yaşlarında kadınlarda görülen yaşamsal bir eylemdir. Kadınların psikolojik olarak zorlanabildiği ve vücutlarında değişimlerin yaşandığı bir dönem olarak bilinmektedir.

 

 

Menopoz dönemi genel itibariyle 40 yaşlarında kadınlarda görülen yaşamsal bir eylemdir. Kadınların psikolojik olarak zorlanabildiği ve vücutlarında değişimlerin yaşandığı bir dönem olarak bilinmektedir. Menopoz döneminde hormonlarda değişimler yaşandığı için ciltte kuruluk görünmesi gibi fiziki sonuçlarda kendini gösterebilmektedir. Hormon değişimlerinden kaynaklanan bu cilt kuruluğu gibi sorunlar kadınlarda daha ciddi sorunlara sebep olabilmektedir.

20’li yaşlarda nemli ve daha yağlı cilt yapısına sahip olan kadınların 30 yaşlarından itibaren bu cilt dengesinin değiştiğini ve bazı kurulukların meydana geldiği gözlemlenebilmiştir. Menopoz dönemi sonuçlarından biri olarak bilinen bu cilt kuruluğuna karşın bu dönemde daha dikkatli davranmak ve cilt sağlığını buna göre planlamak daha elzemdir.

 

Menopozun Cilde Etkileri Nelerdir ve Sebepleri?

5b4d924166a97cdd5e66946e.jpg

Menopoz dönemi kadınlarda hem ruhsal hem de fiziksel açıdan değişimler yaratan bir süreçtir. Ruhsal olarak kadının kendi içinde kaygılara giriştiği ve stresler ile boğuştuğu bu süreçte fiziki olarak ciltte de değişimler yaşanmaya başlamaktadır. Kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron bu dönemlerde değişimler göstermektedir. Bu değişimler ile birlikte adet döngüsünde yavaşlama ve yumurtlama da yavaşlama gibi etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu yavaşlama gittikçe bitişe doğru giderken hormon dengesinde de değişimler devam edebilmektedir. Bu hormon değişimleri de yine cilde direk etki etmektedirler. Öyle ki ciltte kurulukların görünmesi gibi sorunlar tamamen bu hormonlardan kaynaklanmaktadır.

Cilt canlı ve güzel görünürken bu hormon dengesizliği ile birlikte ciltte kuruluklar görünmeye ve bu kuruluklar ile birlikte ciltte kırışıklık gibi cilt sonuçları meydana çıkabilmektedir. Cildin farklı işlevleri ile ilgilenen östrojen hormonunun dengesizleşmesi ile birlikte ciltte fiziki farklılıklar kendini gösterebilmekte ve bu oldukça doğal bir yansımadır.

 

Menopoz Döneminde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Menopoz dönemi ciddi şekilde ciltte kuruluk olarak görünmesi sebebiyle bu dönemde cilt bakımına daha dikkatli yaklaşmak önemlidir. Cildin kuruluğuna karşın daha sağlıklı beslenmek ve bu bağlamda belki bir diyetisyen desteği almak bile çok daha etkili olabilmektedir. Değişen hormon yapısı ile birlikte vücutta başlayan dengesizlikleri beslenme takviyesi ile tolere edebilmek bu anlamda oldukça önemlidir. Bu dönemde bitkisel yağlar kullanmakta yine oldukça faydalı olabileceği gibi cildin nemlenmesi adına gerekiyorsa bir uzman yardımı dahi alınmalıdır. Menopozun ruhsal olarak yarattığı karamsarlığa ek olarak ciltteki sorunların devam etmesi ile birlikte bu karamsarlık daha çok büyüyebilmektedir. Bu sebeple cilt bakımını sağlayabilmek ruhsal açıdan da bir rahatlık vereceği için muhakkak dikkat edilmesi gerekilen şeylerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.