Morluklar Nasıl Geçer? Morluk Oluşmasının Nedenleri

Morluklar Nasıl Geçer? Morluk Oluşmasının Nedenleri

Belli sebepler olsun yada olmasın vücudumuzda morluklar oluşabilmektedir.

Belli sebepler olsun yada olmasın vücudumuzda morluklar oluşabilmektedir. Genellikle altında basit sebepler yatsa da morluklar nefes darlığı, göğüs ağrısı, burun kanaması, çarpıntı, dudaklarda renk değişimi gibi belirtiler ile birlikte görülüyorsa altında ciddi bir hastalık olabilir. Bu nedenle bu belirtiler ile birlikte gözüken ve geçmeyen morluklarınızda mutlaka bir uzmana görünerek muayene olmalısınız.

Morluk Oluşmasının Nedenleri

Travmalar: Morlukların sebepleri arasında birinci sırada olan travmalar düşme, çarpma gibi kazalar sonucunda oluşur.

Yaşlanma: Yaşlanmak, damarlarında eskimesi ve hasar görmesine neden olur. Çünkü cilt esnekliğini kaybetmeye başlar. Bu nedenle en ufak bir çarpma durumunda bile morarmalar meydana gelebilmektedir.

İlaç Kullanımı: Bazı ilaçlar vücutta morarmalara sebepp olabilmektedir. Bazı ilaçlarlarsa vücutu hassaslaştırarak en ufak darbelerde bile morarmaya neden olabilmektedir.

Bazı Hastalıklar: Diyabet, hemofili, trombosit bozuklukları, damar çatlamaları, vitamin eksiklikleri, anemi, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve lupus gibi hastalıklar vücutta morluk yaratabilmektedir.

Morluklar Nasıl Geçer?

Morluklar kendi hallerinde bırakıldığında hematom olarak ortalama 15 günde iyileşir. Ancak bazı yöntemler ile bu süreci hızlandırmak mümkündür.

Fırça: Morluğun olduğu bölgeye iç kısımdan dışarıya doğru diş fırçası yardımıyla masaj yaparak, kan ve dolaşımı hızlandırabilirsiniz. Bu da morluğun geçme süresini kısaltır. Morluk tamamen geçene kadar belli aralıklarla uygulayabilirsiniz.

Buz: Şişlik ve morluğun kurtarıcısı buzdur. Morluk oluşma ihtimali olduğu andan itibaren buz konmalıdır. Ne kadar erken konulursa morluk o kadar küçük oluşacaktır. Buzu bir bez veya tülbent yardımıyla moraran bölgeye koymanız yeterlidir. Bu işlemi 20 dakikadan fazla yapmayınız.

Soğuk Kaşık: Bir kaşığı 5 dakika kadar buzdolabının derin dondurubu bölümüne koyun. Çıkarılan kaşığı morluk bulunan bölgeye uygulayın ve yavaş hareketlerle basınç uygulayarak, kaydırın. Bu yöntem bölgedeki pıhtılaşan kanı dağıtarak, morluğu geçirecektir. Kaşığın soğukluğu gidince yeniden aynı işlemi yaparak derin dondurucuda bekletebilirsiniz. Oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle boyun morluklarını hızlıca geçirmektedir.

Kazıma: Bir metal kaşık yada madeni para ile morluk olan bölgeye bastırarak kazımak, bölgedeki ölü deriyi ve cildi germektedir. Bu işlem bölgedeki morluğu dağıtmaktadır. Ancak bu işlem fazla sert uygulandığı takdirde, cildi tahriş edebilmektedir.

Krem: Morluk geçirici kremler kullanabilirsiniz. Bunun için eczacınıza veya bir doktora danışabilirsiniz.

Makyaj: Diğer yöntemlerin belli iyileşme süreci olmasına rağmen, makyaj morluğu anında kapatabilir. İyi bir kapatıcı ile morluk olan bölgeyi kapatabilirsiniz. En hızlı yöntemdir.

Geleneksel Çiğ Et: Bu yöntem yıllardır kullanılan ve işe yarayan bir yöntemdir. Çiğ eti döverek, morluk olan bölgeye bastırılır. Çiğ et morarma, şişlik ve eziklere iyi gelmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.