Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözümler

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözümler

Son günlerde tıp doktoru olmayan birçok kişi tarafından saç dökülmesi için bitkisel kürler televizyonlarda ve basılı yayında sıkça dile getiriliyor.

Son günlerde tıp doktoru olmayan birçok kişi tarafından saç dökülmesi için bitkisel kürler televizyonlarda ve basılı yayında sıkça dile getiriliyor. Alternatif tıbbın tarihçesi modern tıptan eskiye dayanmasına rağmen her nedense günümüzde alternatif tıp daha çok imkânsızı başarma peşinde koşmaktadır.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi çok faktörlü bir hastalıktır. Yıllar içinde gelişebildiği gibi saatler içerisinde de gelişebilir. Öncelikle bir hekim muayenesi sonrası saç dökülmesinin nedenleri belirlenmeli ve eğer bir bitkisel kür öneriliyorsa da mutlaka hekime danışılmalıdır. Yetişkinlerde saç dökülmesi hormonal, strese bağlı ve genellikle de çevresel faktörlerin etkisi ile oluşmaktadır. Zaman içerisinde yavaş yavaş gelişen bir dökülme daha çok çevresel faktörler ve saç köklerinin zayıflaması ile alakalıdır.

Cildimizin bir nem ve asit dengesi bulunmaktadır. Birçok sabun ve şampuan cilt asit dengesini ve nem oranını bozarak ciltte kurumalara neden olmaktadır. Tüylenmenin yoğun olduğu kafa bölgesinde bu tip faktörlerin etkisi daha çok hissedilmektedir. Bu nedenle cilt pH’ sına uygun kozmetik ürünler kullanılmalıdır. Özellikle zeytinyağı saç köklerinin gözenekli yapısını genişletmekte ve saç beslenmesine katkıda bulunmaktadır. Ancak zeytinyağlarının da asit dereceleri farklı farklıdır. Asidi düşük yemek için kullanılmayan saf zeytinyağları tercih edilmelidir.

Papatya çiçeklerinin haşlanması ile elde edilen sıvı ile saçlara masaj yaparak yıkanması da saç diplerinin özellikle B ve E vitaminleri ile beslenmesini sağlar. Adaçayı, ısırgan ve sarımsakta saç için yararlıdır fakat asit oranları düşük olduğu için bazı hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

B ve E vitamin kompleksleri eczanelerde ampul formunda bulunmaktadır. Zaten birçok hekim tarafından da haricen kullanılması için reçete edilmektedir. Saç dökülmesinin haricen tedavisinde en çok dikkatten kaçan nokta ise kansızlık yani anemidir. Özellikle genç bayanlarda saç dökülmelerinin büyük bir kısmı anemi kaynaklıdır ve vücut demir depolarını doldurmaya yönelik tedavilerden sonra saç dökülmeleri durur.

Görüldüğü üzere saç dökülmesi ciddi incelenmesi gereken bir rahatsızlıktır ve bu durum mutlaka hekim muayenesi ile değerlendirilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.