Saç Dökülmesinin Sebebi Nedir? Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesinin Sebebi Nedir? Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesine sebep olan birçok şey vardır. Bu sebeplerden en belirgin ve temel olanı yaşlanma olarak görülse de başka birçok sebepten bahsedilebilmektedir. İnsanlar için büyük bir sorun oluşturan saç dökülmesi kişi de öz güven sorununa sebebiyet

 

 

Saç dökülmesine sebep olan birçok şey vardır. Bu sebeplerden en belirgin ve temel olanı yaşlanma olarak görülse de başka birçok sebepten bahsedilebilmektedir. İnsanlar için büyük bir sorun oluşturan saç dökülmesi kişi de öz güven sorununa sebebiyet verebileceği gibi sağlık sorunlarının başladığına da net bir kanaat oluşturabilmektedir.

1819164-620x410.jpg

Saç dökülmesinin sebeplerinden yaşlanmayı bir kenara koyarsak; sağlıksız beslenme yine en temel sebeplerden biri olmaktadır. Temel besin ihtiyaçlarının karşılanmaması sebebiyle veya tek tip beslenme sebepli ortaya çıkabilen saç dökülmelerinde saç diplerinde zayıflamalar yaşanır ve bu bölgedeki hücrelerde ölme gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yanında saç dökülmesine sebep olan bir diğer şey yeterince su tüketmemektir. Yeterince su tüketimi sağlanmadığı durumlarda cilt kurumaya başlar ve kişide saç dökülmeleri görünmeye başlamaktadır.

sac-neden-dokulur-sac-dokulmesini-durduran-3-dogal-karisim-1586437582-6905.webp

Yine saç dökülmesine neden olarak mevsimsel geçişler etken olarak gösterilebilmektedir. Mevsim geçişlerinde cildin değişime uğraması sebebiyle ciltte zayıflama ortaya çıkar ve saçlar kolaylıkla kopmalar yaşayabilmektedir. Saç dökülmesine mevsimsel geçişin yanında bazı cilt hastalıkları da sebebiyet verebilmektedir. Cilt sorunları nedeniyle saçların dökülmesinin hızlanabileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ayrıca saçta çok fazla kimyasal ürün kullanmak, saçı ıslak bırakmak vb. birçok sebep yine saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

 

Saç Dökülmesine Karşı Neler Yapılabilir?

Saç dökülmelerine karşı yapılabilecek en etkili şeyler bitkisel ürünler kullanmak ve düzenli beslenme olmaktadır. Ciltte herhangi bir hastalık varsa eğer bu hastalığın tedavi ettirilmesi, yine hormon veya kan değerlerinde olası bir eksiklik varsa bunların tespit edilmesi şarttır. Tüm bunlara dikkat ederek temel saç dökülmelerine neden olan şeyleri aşmak mümkün.

Saçın dökülmesine neden olan birçok sebep olabileceği için bu sebepleri iyi tahlil etmek ve buna göre önlem almak önemlidir. Kullanılan saç kremleri vb. malzemelerde saç dökülmesine sebep olabileceğinden bu kaynağı iyi saptamak en önemli nokta olmaktadır. Yine saç bakımında saçın ıslak bırakılmaması veya çok fazla ısıya maruz bırakılmaması gerekmektedir. Yaz aylarında aşırı güneş ve kış aylarında aşırı rüzgar gibi faktörler saçın orijinal yapısına etki ederek dökülmelere neden olabilmektedir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.