Saçlarınız Yaz Aylarında ve Sıcak Havalarda Yıpranmasın!

Saçlarınız Yaz Aylarında ve Sıcak Havalarda Yıpranmasın!

Saç bakımı kış ayında olduğu kadar yaz ayında da büyük önem arz ediyor. Ancak bir yandan da alacağınız önlemlerin saçınızın güzelliğine etki ettiği bilinmektedir. Saçlarınızın sıcak havalarda yıpranmaması için neler yapılması gerekir?

Yaz ayları geldiğinde cilt kurulukları son bulsa bile farklı noktalarımızla ilgili sorunlar yaşayabiliyoruz. Bu sefer de saçlarımızın cansız ve mat gözükmesi bizim içimize dert oluyor. Oysa ki kış aylarında meydana gelmeyen bu durum yaz aylarında güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalmamızla fazlasıyla ilgili. Sizlerin de saçlarıyla ilgili endişeleri ve çeşitli sorunları var ise bunu çözmek adına bazı tavsiyelerde bulunacağız. Sizler de günlük hayatta saç bakımından ve saçlarınızın canlı kalmasından mahrum kalmamak için tavsiyelerimize göz atabilirsiniz. 

Saçların Yıpranması Nasıl Önlenir?

Yaz Aylarında Şapka Takın

Bu önerimiz biraz garip gelebilir ancak yaz aylarında şapka takmak, güneş ışınlarının saçınızla doğrudan temas etmesini önleyecektir. Saçlarınızın yıpranmasının en önemli sebebi güneş ışınlarıdır. Kış aylarında pek bir sorun teşkil etmese de yaz aylarında güneşin sıcaklığı ve etkisi artmaktadır. Bu da saçların genel durumunu olumsuz yönde etkileyecektir. Dışarı çıktığınızda şapka takarsanız bu zararlardan olabildiğince korunmuş olursunuz. Ayrıca imaj bakımından da kendinize bir değişiklik katabilirsiniz.

Sıcak Havalarda Saç Boyatmayın!

Saç boyama işleminin mevsimlere göre yan etkileri mevcuttur. Kış ve bahar aylarında boyatmanız o kadar da sorun teşkil etmeyecektir. Fakat yaz ayında yani sıcak havaların kaçınılmaz olduğu bu havalarda yapacağınız boyama işlemi saçlarınızı etkileyebilir. Saçlarınız hiç olmadığı kadar kuru ve cansız gözükebilir. Çünkü güneşin etkisiyle beraber boyanın kurutucu özelliği daha da artmaktadır. Bu noktada kadınlara saç boyamaları için uygun mevsimi beklemelerini tavsiye ediyoruz. Acil bir durum gerekmedikçe saçlarınızı yaz mevsiminde boyatmayınız.

Saç Yıkama Sıklığını Azaltın

Yaz aylarında neredeyse her gün duş alıyoruz. Oysa ki duş alırken şampuanlama işlemini de her gün gerçekleştirmesek saçlarımız yerli yersiz kurumayacak ve yıpranmayacak. İdeal günler 2 ila 3 günde bir şekilde şampuanlamaktır. Böylelikle çok sık kullanmadığınız için yıpranma ihtimalini de azaltacaksınız. Şampuanların sıcak havalarda saçlarınızı matlaştırabileceğini unutmayın.

Saçlarınızı Fön Makinesine Tutmayın

Fön makinesinin sıcaklığı saçlarınızı ele geçirmesin. Yaz aylarında buna daha fazla dikkat edin. Çünkü saç kırılmaları ve matlaşması yine fön makinesinin kullanımına bağlı olarak da gerçekleşebiliyor. Düşük modda kurutma yaparak saçlarınızın sağlıklı bir şekilde kurumasını sağlayın. 

Su İçmeye Özen Gösterin

Saçlarımızın yıpranması ve canlı görünümünü kaybetmesi susuzlukla ilgili olabilir. Yaz aylarında su kaybı saçlarımızda da gözükmektedir. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz her daim bol bol su tüketmek olacaktır. Tükettiğiniz sular yalnızca genel sağlığınız için değil, cilt ve saç sağlığı için de önemlidir. Günlük olarak su tüketiminize dikkat edin ve su içmeyi aksatmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.