Sigara Cilde Nasıl Zarar Veriyor? Tütün Ürünleri Ciltte Sarkma ve Kırışıklık Nedeni!

Sigara Cilde Nasıl Zarar Veriyor? Tütün Ürünleri Ciltte Sarkma ve Kırışıklık Nedeni!

Sigara veya tütün ürünleri kullanımı yalnızca ciğerlere değil, cildinize de zarar veriyor. Sağlıksız vücudun yanı sıra bir de kırışıklık ve sarkma dolu görünüme sahip olabilirsiniz. Sigaranın cilde verdiği zararlar nelerdir?

Sigara tüketimi son senelerde daha da fazla arttı. Artık gençlerin önemli bir kısmı tütün ürünlerine ilgi gösteriyor. Bu durumun önüne geçmek için çeşitli çalışmalar yapılmakta. Ancak bizim değineceğimiz konu söz konusu sigaranın sağlıksal problemlerinden ziyade cilde vereceği zararlar olacak. Akciğerinize ve genel sağlığınıza önemli oranda zarar verdiği zaten biliniyor. Peki ama cildinizdeki kırışıklıklar ve daha pek çok istenmeyen görüntünün sebebinin sigara olduğunu biliyor muydunuz? Kırışıklıkların neden olduğu konusunda çeşitli iddialar bulunsa da sizlere bilimsel yanıtlar vereceğiz. Aynı zamanda tütün ürünlerinin ne kadar sürede cildinize olumsuz etkilerde bulunacağı hakkında detaylı bilgiler edineceksiniz.

Sigaranın Cilde Verdiği Zararlar

Sigara içen insanların ileriki yaşlarda ciltte kırışıklıklara sahip oluyor. Belki sigara içmeseler de cilt kırışıklıkları ile karşılaşabilirlerdi. Ancak söz konusu sigara olduğunda kırışıklık sayısı fazla ve ciltte meydana gelme zamanı çok daha erken gerçekleşiyor. Eğer sigaranın zararlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız acilen bırakmalısınız. Genellikle birkaç yıldır içen ve uzun bir süre kendisine bir şey olmayacağını düşünen insanların kısa süre içerisinde ciltteki çeşitli kötü görünümlerle karşılaştığı biliniyor. Her gün sigara içerken çeşitli mimiklerle bunu desteklersiniz. Bu mimiklerin etrafında kırışmalar meydana gelebilir. 

Sigara Ciltte Sarkmaya Neden Olur

Kırışıklığın yanı sıra sigara kullanımı cildinizin sarkmasına neden olur. Uzun yıllar sigara içmiş yaşlıların genellikle sarkık ciltlere sahip olduğunu görürsünüz. Bunun en önemli sebebi tütün ürünlerini hiç aksatmadan tükenmiş olmalarıdır. Fiziksel olarak büyük hasar vermesinin yanı sıra erken yaşlanmaya da neden oluyor. Cildinizin kötü görünmesi karşısında yapabileceğiniz pek bir şey olmuyor. Bu nedenle sigara tüketimine bir an önce son vermek sizin için çok iyi olacaktır. Zararın neresinden dönerseniz kârdır, o yüzden kaç senedir sigara tükettiğinizin bir önemi yok. Yeter ki sigarayı bırakmak isteyin ve azaltarak da olsa bırakın.

Sigara Cilde Nasıl Zarar Verir

Sigara bulunan toksinlerin cildin kollajen yapısını bozduğunu ve üretimini azalttığını söyleyebiliriz. Kollajenin cildinizin sıkı bir yapıya sahip olmasında gereklidir. Kollajenin işleyişini bozarsanız cildiniz direkt olarak etkilenir. Sarkmalar ve kırışıklıklar baş gösterir. Erken yaşlanma dedikleri olay gerçekleşir.

Fakat iş işten geçmeden sigarayı bırakırsanız ve çeşitli cilt bakımlarıyla cildinize iyi bakarsanız geçen her yıl kendinizdeki değişimi fark edersiniz. Sigarayı bırakmak için fiziksel sağlığınızı umursamıyorsanız güzelliğinizi bahane olarak kullanabilirsiniz. Çünkü insanlar sağlıkları zarar görmeden tütün ürünlerini bırakmaya karar veremeyebiliyor. Yaşıtlarınız arasında cildi en bozuk olan kişi olduğunuzu ve bunun sebebinin sigara olduğunu düşünün. Her gün sigara tüketerek çeşitli sağlık sorunları yaşamaya ve kötü görünüme sahip olmaya değer mi bunu bir düşünün.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.