Sivilce ve Aknelerin Oluşma Sebebi Nelerdir? Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Sivilce ve Aknelerin Oluşma Sebebi Nelerdir? Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Sivilcelerin çoğalmasının önüne geçmek istiyorsanız sizlere vereceğimiz ufak tüyoları uygulayabilirsiniz. Sivilce oluşumunun nedenlerine değindiğimiz bu yazıda dermatologların öneminden ve genetik faktörlerden bahsedeceğiz.

Değişen dünyada ve gelişen teknolojide artık daha fazla karşılaşmaya başladığımız sivilce problemlerine bir açıklık getireceğiz. Yüzümüzde neden sivilce çıkar? Sivilce çıkma nedenleri hakkında açıklayıcı bir yazı hazırladık. Aynı zamanda sivilcelerin artmaması adına alabileceğiniz önlemlere de değindik. Bu konuda profesyonel bir destek almaktan çekinmeyin. Çünkü işin uzmanları doktorlardır. İnternette yazan bilgiler yalnızca sivilcelerin olası nedenlerini belirtme amacı taşımaktadır. Akneler ve sivilceler bir şekilde azaltılabilir ancak kalıcı olarak kurtulabilmek için profesyonel destek almaktan başka bir çareniz yoktur. Geçici olarak çıkan yani birkaç gündür cildinizde bulunan sivilceler elbette beslenme programı veya ufak etkenlere bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Onlardan kalıcı olarak kurtulmak mümkün olabilir. Fakat ergenlikten sonra çıkmaya başlayan ve uzun süredir de yüzünüzün çeşitli noktalarında düzenli olarak gözüken sivilceler için alacağınız önlemler açıkçası pek fazla değildir. 

Sivilceler Neden Çıkar?

Yüzünüzde çıkan sivilcelerin hiç ummadığınız sebepleri olabilir. Genellikle ergenliğe bağlı olarak sivilceler çıkmaktadır. Ancak sivilce çıkma nedenleri yalnızca bununla sınırlı değildir. Sizlerle beraber aknelerin daha önce hiç duymadığınız çıkma sebeplerine değineceğiz.

Ergenliğe Bağlı Sivilce Oluşumu

Ergenlik çağına giren her bireyin yüksek olasılıkla sivilce ile bir tanışıklığı vardır. İlk başlarda çeşitli noktalarda bariz şekilde görülmekte olan sivilceler, dikkat edilmediği takdirde gittikçe yayılabilir ve yüzünüzün önemli bir kısmını kaplayabilir. Özellikle de elinizle sivilceyi patlatmaya çalışırsanız veya o noktaya gün içerisinde çok fazla temas ederseniz sivilcenin yayılımına yardım etmiş olursunuz. Bunu hiç kimsenin istemediğini düşünerek yapmanızı kesinlikle önermiyoruz. Cildinizde sivilce çıktı ise o noktayı sabunlu su ile yıkamaktan haricinde, farklı bir nedenle oynamak için veya patlatmak için temas etmeyiniz.

Genetik Faktörler Etkilidir

Kimi insanların genetiği adeta bebek gibidir. Çok fazla uğraş gerektirmez ve ortalama düzeyde kişisel bakım uygulaması yeterlidir. Ancak sorunlu bir cildiniz var ise ve cildinize zarar vermek için herhangi bir şey yapmadıysanız muhtemelen genetik faktörlerin gazabına uğramışsınız demektir. Bu konuda yapabilecekleriniz düzenli cilt bakımları uygulamak ve durum oldukça ağır ise profesyonel destek almaktır.

Bakteri Nedeniyle Sivilce Oluşabilir

Cilt temizliği ve bakımı önemlidir dememizin temel sebebi de bakteri oluşumunun önüne geçmek içindir. Cildinize iyi bakarsanız bu tarz bakterilerle karşılaşmaz ve cildinizin tıkanmaması için önemli bir hamle yapmış olursunuz. Aksi takdirde bakteriler sivilce ve akne oluşumunu tetikler.

Ciddi ve uzun soluklu sivilce sorunlarıyla karşılaştığınızda mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz. Cilt alanında uzman bir doktorun sizi muayene etmesi sonucu en doğru tedaviyi bulacağını ve tanıyı koyabileceğini unutmayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.