Siyah Noktalara Çözüm

Siyah Noktalara Çözüm

Yaş kaç olursa olsun sağlıklı, ışıl ışıl bir cilde sahip olmak mümkün. Bunun için cildin her gün düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Yaş kaç olursa olsun sağlıklı, ışıl ışıl bir cilde sahip olmak mümkün. Bunun için cildin her gün düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Cilt kendini geceleri yenilediği için cilt bakımının yatmadan hemen önce yapılması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Tüm cilt yapılarının vazgeçilmez sorunu siyah noktalardır. Cildin yağlı, karma ya da kuru tipte olması siyah noktaların oluşumunda belirleyici bir etken değildir. Peki cilt tipi belirleyici değilse siyah nokta neden olur

Günün yorgunluğu, işe gelir giderken maruz kalınan toz, güneş ışığı gibi dış etkenler, cilt gözeneklerinin düzenli temizlenmemesi gibi sebepler gözeneklerinde siyah noktaların oluşumuna yol açar. Temizlenmeyen gözeneklerde biriken ölü hücreler ya da kirler, kötü bir görünüme sebep olurken biriken sebum zamanla sivilce oluşumunu da beraberinde getirir. 

Sağlıklı bir cilt için ne yapılmalı?

Sağlıklı, pırıl pırıl bir cilt için yapılması gerekenler aynı zamanda siyah noktalara ne iyi gelir sorusunun da cevabı olacaktır. Genç ve canlı bir görünüm için;

  • Yüz, her sabah PH5.5 değerindeki bir yüz temizleyici ile temizlenmeli.
  • Ardından açılan gözeneklerde kirlerin birikerek siyah noktalara yol açmasını engellemek için cilt, sıkılaştırıcı tonikle silinmeli.
  • Eğer cilt kuruysa haftada bir, yağlı bir yapıya sahipse haftada iki kez peeling ile temizlenmeli. Böylece kir biriken gözenekler açılacak ve cilt nefes alacaktır.
  • Peeling yapılan cilt, mutlaka tonikle tekrar sıkılaştırılmalıdır. 

Siyah noktalara çözüm düzenli peeling

Siyah noktalardan kurtulmak için cildin düzenli aralıklarla PH5.5 dengesine sahip peeling ile nazikçe ovularak temizlenmesi şarttır. Tıkanan gözenekler ancak peeling yardımıyla açılır. Bu, bir anlamda cildi keselemektir. Ancak bu yöntem uygulanırken yüz, ılık bir suyla bol şekilde yıkanmalıdır. Ilık su, gözeneklerin açılmasını, peelingin içindeki taneciklerin gözeneklere daha iyi etki etmesini sağlar. Açılan gözenekler, hızla yağ üreteceği ve içlerine kir birikeceği için tonik, gül suyu ya da maden suyu gibi yardımcılarla sıkılaştırılmalıdır. Aksi halde peeling, sağlıklı bir sonuç vermez. 

Siyah nokta nasıl temizlenir?

Tıpkı sivilcelere kesinlikle elle müdahale edilmemesi gibi siyah noktalar da tırnakla sıkılarak veya farkı malzemelerle temizlenmeye çalışılmamalıdır. Bu tarz müdahaleler, cilde kalıcı zararlar verecektir. Siyah nokta temizleme, sadece bunun için üretilmiş temizleme ürünleriyle veya uzmanlar tarafından önerilen doğal yöntemlerle yapılmalıdır. Yüz temizleme jelleri, yüz yıkama sabunları, peelingler ve yüz temizleme için özel üretilmiş süngerler daha güvenli bir cilt temizliği sağlar. 

Siyah noktalara doğal çözümler

Yüz bölgesi, özellikle de göz çevresi en hassas cilt yapısına sahiptir. Kolaylıkla zarar görebilir. Bundan dolayı siyah nokta temizleme doğal yöntemler ve cildi aşındırmayan ürünlerle yapılmalıdır.  

Siyah noktalar, çoğunlukla burunda ortaya çıkar çünkü yüzün en yağlı bölgesi burasıdır. Burundaki siyah noktalar, cildin kendi yapısıyla oluşabildiği gibi sürekli elimiz değdiği, toza ve kire maruz kaldığı için de oluşabilmektedir. Burundaki bu sorunları gidermek için siyah nokta maskesi kullanılabilir. Bu maskeler sadece burun bölgesi ya da yüzün tamamı için de üretilmektedir. Burun bölgesi için, bu maskenin birkaç gün arayla düzenli olarak kullanılması önerilir. Yüzün tamamı için siyah nokta maskesinin, eğer düzenli peeling ile cilt temizlenmiyorsa, haftada bir kullanılması faydalı olacaktır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.