Stresin Cilt Üzerindeki Etkileri: Cilt Kuruluğu ve Cilt Hastalıkları

Stresin Cilt Üzerindeki Etkileri: Cilt Kuruluğu ve Cilt Hastalıkları

Stresli bir hayatınız var ise bunun cildinize de yansıyabileceğini unutmayın. Stres, erken yaşlandırmaya yol açtığı gibi çeşitli cilt hastalıklarının da habercisi geliyor. Peki stresli hayatın bunlardan başka cilde ne gibi etkileri oluyor?

Yazılarımızda düzenli olarak kendinizi iyi hissetmediğiniz yerden ayrılın uyarısında bulunuyoruz. Bunun temel sebepleri arasında genel ruh sağlığınızı korumanız yer alsa da bir diğer sebebi de cildinizin bu stresli durumdan etkilenme ihtimali üzerinedir. Günlük hayatta ilgilendiğimiz çeşitli sorunların bizlere huzursuzluk vermesi veya insanlarla olan ilişkilerimizin iyi gitmemesi yüzünden stres yaparız. Stres yaptığınız zaman yalnızca ruh sağlığınız bundan etkilenmez. Aynı zamanda görünümüz de orta ve uzun vadede kötü bir hal alabilir. Cildinize değer veren biriyseniz bu etkiyi göz önünde bulundurun ve stres olmanıza neden olacak faktörleri ortadan kaldırın. Bununla beraber cilt bakımı yönünden de yapabileceğiniz pek çok şey bulunuyor. Peki stres cildimizi nasıl etkiler?

Stres Cildimizi Etkiler mi?

Bunun cevabı maalesef evet, stres cildimizi etkiler. Beynimiz, yaşanan olaylara karşılık savunma mekanizmasını çalıştırır ve bu durum karşısında da gözle görülen değişiklikler ortaya çıkar. Beyin stresli olma durumunu da tehdit olarak algılar ve bazı kişilerde stres karına vururken, bazılarında ise duygusal olarak gözyaşlarına yansır. Ancak cilt güzelliği bakımından aşırı stresli olma durumunun getirdiği bazı olumsuz durumlar da mevcuttur. 

Pandemi başladığından bu yana stres seviyemiz istemsizce arttı. Evde kalmaktan, maske takmaktan ve sürekli panik halinde olmaktan insanlar ister istemez etkilendi ve çeşitli psikolojik sağlık sorunları da ortaya çıktı. Stres, depresyon ve bazı ruhsal sağlık sorunlara eğilimli olanlarda ise ciddi sıkıntılar baş gösterdi. Ancak tüm bunlardan kurtulabilmek adına psikiyatrik destek almak zorundayız. Neyse ki profesyonel anlamda bizlere yardımcı olabilecek doktorlar var. Ancak stres konusu tek başınıza da yenebileceğiniz bir durum. Yenemeyeceğiniz durumlarda elbette doktora gitmelisiniz. Ancak hayatınızda ufak çaplı değişikliklere imza atarak cildinizdeki istenmeyen görüntüye son verebilirsiniz.

Stres Kaynaklı Cilt Sorunları

Stres, erken yaşlanmaya yol açıyor. Pek çok kadının korktuğu bu durum karşısında stresin büyük katkısı var. Kortizol hormonu salgılamasının artması sonucu ciltte yaşlanmalar başlıyor. Cilt tipinize bağlı olarak cildiniz daha da kuruyabilir veya iyice yağlanabilir. Bu genetik faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterdiği için bu konuda net bir şey söyleyemeyiz. Kadınların vazgeçilmezi olan uzun ve güzel tırnaklar, stres karşısında daha fazla dayanamıyor. Tırnaklarınızın canlılığı azalırken kırılganlığı artıyor. 

Stres Cilt Hastalıklarını Tetikleyebilir

Ciltte görülen belli başlı hastalıklar karşısında stresin hızlandırıcı ve ortaya çıkarıcı etkisi bulunuyor. Eğer genetik olarak yatkınlığınız da varsa stresle beraber bu cilt hastalıkları ortaya çıkabilir. Başta sedef ve egzama olmak üzere cildinizde bariz şekilde görülebilecek rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Stres Saç Dökülmesi Yapabilir!

Kadınlarda erkeklere göre daha az yaşanan şiddetli saç dökülmesi, stres gibi ruhsal sorunlar karşısında kadın erkek ayrımı yapılmıyor. Saçlarınıza gerekli özeni göstermediğiniz gibi bir de stresli hayata sahipseniz saç dökülmesiyle karşılaşma olasılığınız artıyor. Ancak siz yine de her halükarda kendinizi stresli ortamdan ve stresli durumlardan uzak tutun.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.