Tırnak Bakımı Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Tırnak Bakımı Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Tırnak bakımı kadınlar için oldukça önemlidir. Kusursuz ve bakımlı tırnak görüntüsü için yapılması gereken önemli detaylar mevcuttur.

Tırnak bakımı kadınlar için oldukça önemlidir. Kusursuz ve bakımlı tırnak görüntüsü için yapılması gereken önemli detaylar mevcuttur. Uzun veya kısa tırnak kullanmak isteyen kişiler bakımını aksatmadan yapmalıdır. Sürekli maniküre gitmeye vakit bulamayanlar veya manikür için harcama yapmak istemeyen kişiler evde oldukça kolay yöntemler ile tırnak bakımı yapabilmektedir.

Tırnak bakımının düzenli olarak yapılması tırnakların hızlı uzamasına neden olmaktadır. Bunun yanında tırnaklarda görülen sararma ve soyulma problemlerinin önüne geçilebilmesi için oldukça önemlidir.

Tırnak Etlerinden Kurtulun

Tırnak bakımının ilk adımı tırnak etleridir. Tırnak etleri tırnakların bakımsız görünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle tırnak etleri düzenli olarak nemlendirilmelidir. Nemsiz kalan tırnak etleri sertleştiğinden oldukça bakımsız bir görüntünün oluşmasına neden olmaktadır. Tırnak etleri isteğe göre kesilebilmektedir.

Kesme işlemi özel tırnak eti kesme makası ile tırnak etleri yumuşatıldıktan sonra yapılmalıdır. Bu işlem için ellerin ılık su içerisinde birkaç dakika bekletilmesi önerilmektedir. Tırnak etlerini kesmek istemeyen kişiler ise geriye doğru itmelidir. Tırnak etlerinin geriye doğru itilebilmesi için etlerin yine yumuşatılması gerekmektedir. Duş sonrasında yumuşayan tırnak etleri itilerek manikürlü bir görüntüye ulaşılabilir.

Nemlendirin

Tıpkı cilt gibi tırnaklarında neme ihtiyacı bulunmaktadır. Sürekli dış etkenlerle temas eden eller kurumaktadır. Nemini kaybeden tırnakların nemlendirilebilmesi için birçok ürün mevcuttur. Klasik nemlendiricilere oranla daha yoğun ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Vazelin veya Hindistan cevizi yağı gibi besleyici özelliğe sahip ürünler tırnakların nemlendirilmesi için idealdir.

Manikür esnasında yoğun bir nemlendirici ile nemlendirilen tırnaklar çok daha sağlıklı uzamaktadır. Tırnaklarda görülen kırılma ve soyulma problemlerinin en büyük sebebi olan nemsizliğin önüne geçilmesi oldukça önemlidir. Bunun dışında ellere sürülen nemlendiricinin tırnaklara kadar götürülmesi gerekmektedir. Her gün tırnakların klasik bir nemlendirici ile nemlendirilmesi bile kısa sürede sonu alınmasına olanak sağlamaktadır.

Doğru Oje Çıkarıcı Kullanın

Ojeyi çıkarmak için kullanılan asetonlar oldukça güçlü bir içeriğe sahiptir. Ojelerin çıkmasına olanak sağlayan asetonlar ojeyi çözerken tırnaklara zarar vermektedir. Tırnaklara zarar verdiğinden aseton yerine oje çıkarıcı farklı ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Her ne ürün kullanılırsa kullanılsın oje çıkarma işlemi sonrasında ellerin ılık su ile yıkanması gerekmektedir.

Aseton içerisinde bulunan kimyasallar tırnakların nemini kaybetmesine ve kısa sürede soyularak kırılmasına neden olmaktadır. Bu tarz bir durumla karşılaşılmaması için aseton kullanıldıktan sonra tırnakların sabun ve ılık su ile kimyasal içerikten arındırılması gerekmektedir.

Doğru Şekli Verin

Herkesin tırnak yapısı birbirinden farklıdır. Kimileri tırnaklarının çok sert olduğundan şikayet ederken kimileri tırnaklarının çok hızlı kırıldığından şikayet etmektedir. Düzenli bakım haricinde tırnaklara verilen şekilde tırnak uzamasını etkileyen bir unsurdur. Kara, oval ve badem formunda birçok tırnak şekli mevcuttur. Kare formlu tırnaklar muazzam görünse de kırılma olasılığı diğer tırnak şekillerine oranla daha fazladır. Bu sebeple tırnaklarının çok hızlı kırıldığından şikayet eden kişiler tırnaklarını badem veya oval formda törpülemelidir. Özellikle köşelerden aşınan tırnakların kırılmasının önüne geçmek için badem formlu tırnak idealdir.

Besleyici Yağlar Kullanın

Besleyici yağlar tırnak bakımının vazgeçilmezi arasındadır. Piyasada tırnak bakım yağı olarak birçok ürün mevcuttur. Bu ürünler alınarak kullanılabileceği gibi evde doğal içerikli yağlar ile de bakım yapılabilmektedir. E vitamini, Hindistan cevizi yağı, hint yağı ve kolajenler tırnak bakımı için sıklıkla tercih edilen yağlardandır.

Haftada bir kez bu yağların tırnak üzerine uygulanarak masaj yapılması tırnakların sertleşmesine ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Yağ kullanımı sırasında ürünün tırnak etlerine en iyi şekilde yedirilmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.