Tırnak Batması Nedir? Neden Olur?

Tırnak Batması Nedir? Neden Olur?

Tırnak batması yanındaki deriye doğru büyüyen tırnak kenar ya da köşelerinin deriyi zorlaması ile oluşur. Ellerde de görülür fakat büyük ölçüde ayak tırnaklarında yaşanır.

Tırnak batması yanındaki deriye doğru büyüyen tırnak kenar ya da köşelerinin deriyi zorlaması ile oluşur. Ellerde de görülür fakat büyük ölçüde ayak tırnaklarında yaşanır. Özellikle ayak başparmaklarında görülür. Birçok insanda denk gelinebilen tırnak batması sosyal hayatı önemli derecede etkileyebilecek tepkimeler yapabilmektedir. Hastanın yürümesini engelleyebileceği gibi fazlaca ağrı yapabilir.

Tırnaklar deri altında var olan germinal matriks bölgesinde oluşturulur ve parmağın uç bölümüne doğru ilerler halk arasındaki tırnak uzaması kavramı budur. Fakat bazen tırnaklar sağ ya da sol bölümlerden deriyi zorlar ve vücutta yabancı bir cisim varmış gibi reaksiyona girer. Zamanında müdahale edilmez tedavi geciktirilirse enfeksiyonla sonuçlanabilir. Bu durumda da iltihaplanabilir, daha şiddetli bir ağrıya, şişmeye ve akıntı gibi sonuçlar doğurabilir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak ve tırnak yatağının arasındaki dengesizlikten doğan sorun tırnak batmasının en temel sorunudur. Ayak termesi yoğun olan insanlarda ve yaşla birlikte ayak tırnakları kalınlaşan insanlarda daha sık görüldüğü yapılan araştırmalarla gözlemlenmiştir. Yanlış ayakkabının giyilmesi, kalıtsal özellikler, yanlış tırnak kesimi durumu daha da olumsuz etkileyebilir. Ayağın içinde rahat etmediği çorap ve ayakkabılar tırnak batmasına sebep olabilir, ayakkabı ve çorap seçimimizde ayaklarımızın rahat etmesini baz almalıyız.

Ayak tırnaklarının kavisli değil, düz kesilmesi gerekmektedir. Düz kesilmiş tırnak, tırnak derisini zorlayamaz fakat kavisli kesilmiş tırnak yanlardan ya da köşeden deriyi sıkıştırabilir. Bazı insanlarda tırnak biçimi içe doğru kıvrılır. Bu durum kıskaç tırnak olarak adlandırılır ve böyle tırnak yapısına sahip olan insanlarda tırnak batması çok sık görülür. Ayak tırnaklarının zedelenmesi, yara alması da sebeplerden biridir.

Tırnak batması ağrı ile başlar, ilerleyerek daha kötü bir hal alır. Tırnak batması semptomları tırnağın yan tarafındaki derinin şişme, su toplama ya da cildin hassaslaşması ile fark edilebilir. Bu semptomların ardından enfekte olan parmaklarda şişme, kızarma, ağrı, kanama ve parmak boyutunun şişerek büyümesi belirti ve semptomlar arasındadır. Kişinin şeker hastalığının olması ya da ateroskleroz gibi rahatsızlığının bulunması durumunda ilk belirtilerden sonra acilen doktora gitmesi gerekmektedir.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Henüz enfekte olmamış tırnaklar evde de tedavi edilebilir. Fakat tırnağın cildi deldiği ve herhangi bir reaksiyonla karşılaşıldığı fark edildiğinde, enfeksiyon oluştuğunda tıbbi yardım alarak çözüme gidilmesi en makul olanıdır. Tırnak batmasını evde tedavi etmenin en bilindik yöntemi ayakların günde 3-4 kez ılık ve sabunlanmış suda bekletilmesi denebilir. Sudan çıkarılmış ayaklar temizlendikten sonra ayak parmaklarının kuru tutulması gerekmektedir.

Tırnak ve derinin arasına zeytinyağına batırılmış pamuğun yerleştirilmesi tırnağın deriyi zorlamasını engelleyecektir. Uzmanlar tırnak arasına pamuk koyulmasını ağrının arttırılmasına ve zararlı bakterilerin oluşmasına sebep olacağını ve bu çözümün uygulanması taraftarı olmadıklarını bilmekteyiz. Ancak kullanılacak pamuğun ve ellerin dezenfekte edilmiş olması, bakteri üretimini en aza indirgeyeceği için riskin azalacağını söyleyebiliriz.

Doktor gözetiminde alınacak olan ilaçlar ağrının azalmasında yardımcı olmaktadır. Evde tedavi hafta içerisinde herhangi bir olumlu dönüt vermezse doktora gidilmesi ve gerekirse cerrahi yöntemler uygulanmalıdır. Cerrahi yöntemlerle kısmi tırnak çekilmesi yapılabilir. Bu yöntem tırnağın batma durumunun tekrarlanmasını %98 oranında azalttığı görülmektedir. Ayrıca bir farklı yöntem olarak fenol adı verilen bileşimle ayağa müdahalede bulunulabilir.

Tırnak kalınlaşmasından doğan tırnak batmalarında, tırnağın kısmi değil tümünün çıkarılması ile tedavi edilebilir. Cerrahi müdahalelerden sonra evde kısa bir süre dinlenilmeli ve ayakkabı giymek gerekli ise özel ayakkabılardan giyilerek, tırnağın ayakkabı ile temasını en aza indirmek gereklidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.