Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı

Yağlı ciltler birçok insanın başına bela olmakta. Cildin aşırı derecede sebum salgılaması nedeniyle ciltte bulunan gözenekler genişleyerek siyah noktaya dönmek için hazır hale gelir.

Yağlı ciltler birçok insanın başına bela olmakta. Cildin aşırı derecede sebum salgılaması nedeniyle ciltte bulunan gözenekler genişleyerek siyah noktaya dönmek için hazır hale gelir. Gelin birlikte bu sorunun bakımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım.

Sebum Nedir?

Yağ bezleri tarafından salgılanan salgıya sebum denmektedir. Normal düzeyde salgılandığında cildimizi korumaktadır fakat aşırı derecede salgılanması ile insanlar için bir cilt sorunu haline gelmekte.

Yağlı Cilt Tipinin Özellikleri Nelerdir?

Yağlı cilde sahip kişiler çoğunlukla alın,burun ve çene kısmında parlak bir görüntü sergiler. Vücutlarının salgılamış oldukları yağdan dolayı siyah nokta problemiyle de muzdariplerdir. Fakat yağlı cilde sahip kişiler bir avantaja sahiptir. Bu avantaj yüzlerindeki yağlanmanın bir kalkan görevi görmesidir.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • Öncelikle cildinize karşı nazik olmalısınız. Belli periyotlarla uygulayacağınız maskeler edinebilirsiniz. Bu maskeleri seçerken tabii ki yağlı ciltler maske tercihlerine yönelmenizde fayda var. Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise belli periyotlarla uygulamak olmalıdır. Bir kere yapıp bırakırsanız, olumlu bir sonuç alma ihtimaliniz oldukça düşük.

  • Yüzünü sabunla yıkamayın. Sabunla yıkamak evet cildinizi kurutur fakat vücudunuz buna tepki olarak daha fazla yağ üretecektir. Bu yüzden sabunla yüzünüzü yıkamak yarardan çok zarar verecektir cildinize.
  • Yağlı ciltlere karşı yapılabilecekler arasından bir diğeri de her gün cildinizi nemlendirmelisiniz. Cildinizin yağlı olması nemli olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden herhangi bir kozmetikten cildinize uygun nemlendirici edinip belli periyotlarla bu ürünü uygulamalısınız.
  • Yağlı ciltler için üretilmiş tonikleri kullanabilirsiniz. Kullanılan bu tonikler cildinizde bulunan büyük gözenekleri sıkılaştırarak yağlı cilt sorununuz için bir çözüm olabilir. Kullanırken nazik olmayı ve çok fazla yüzünüze bastırmamayı unutmayın.
  • Cilt bakımı yapmak için temizleme jeli de kullanabilirsiniz. Bu jeller cildinizin kurumasına yardımcı olabilir.
  • Bu öneri sadece kadınları ilgilendiriyor. Gece uyumadan önce mutlaka yaptığınız makyajı temizlemelisiniz. Gece makyajla uyunduğu takdirde gözeneklere yapılan makyaj dolacak ve gözeneklerin büyümesine neden olacak. Bu da yağlı cilt için uygun ortam demek.

Yağlı Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ürünleri sadece bir kere kullanıp bu cilt hastalığından kurtulacağınızı düşünüyorsanız büyük bir yanılgıdasınız. Ürünleri belirli rutinlerle kullanmadan bu cilt sorunundan kurtulmanız zor. Yani, önceden belirlenmiş, düzenli ve doğru bir cilt bakım rutini sayesinde bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.