Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Yüz yıkama veya yüz temizliği dediğimiz insanların rutin olarak günde birkaç kez yaptıkları hijyen gerekliliğinde yanlış giden bir şeyler olabilir mi? Acaba yanlış bir şekilde yüzümüzü temizliyor olabilir miyiz?

 

 

Yüz yıkama veya yüz temizliği dediğimiz insanların rutin olarak günde birkaç kez yaptıkları hijyen gerekliliğinde yanlış giden bir şeyler olabilir mi? Acaba yanlış bir şekilde yüzümüzü temizliyor olabilir miyiz? Yüz temizlerken bazı doğru bildiğimiz hataları maalesef hepimiz bazen yapabilmekteyiz ve bunun hata olduğunu ise belli bir zaman sonra ya fark ediyor ya da fark edemeyecek kadar detayları üzerinde düşünmüyoruz. İşte sizler için yüz temizliğinde yapılan bazı hataları bir araya getirdik. Hazırsanız başlayalım.

 

Yüzü Aşırı Yıkama

59e75906c9de3d15e8f2a8e9.jpg

Evet yüzü yıkama ve temizleme her insanın hayatında olması gerekir; ancak bu eylemi sürekli ve aşırı hale getirmek yüzün yağ dengesini ve canlılığına zarar verebilmektedir. Günde 2 veya 3 kez yüz yıkama yeterli olmakla birlikte bu yıkamalarda ayrıntılı bir temizlik yeterli olacaktır.

 

Peeling Kullanımı

İnsanların en çok yaptığı hatalardan biri olan peeling kullanımında düşülen hata genellikle ne kadar çok peeling yapılırsa o kadar sağlıklı bir yüze sahip olunur yanlışıdır. Sürekli peeling yapmak yine yüzün var olan düzenini bozmasına ve ciddi şekilde kurumasına sebep olabilmektedir. Haftalık 2 gün kullanım pelin için yeterli olacaktır.

 

Sıcak Su Kullanımı

Sıcak su ile yüzü yıkamak evet gözenekler için etkili bir yol olabilir; ancak her gün düzenli şekilde yüzü sıcak su ile yıkamak yüzdeki yağ dengesini bozacak ve kısa sürede çatlaklar meydana gelecektir.

 

Havlu Kullanımı

Bazı yapılan hatalar arasında zirveye geçebilecek yanlışlardan olan havlu kullanımı yüze sürterek yapılmamalıdır. Yüzü kuruturken oldukça nazik ve havluyu yüze sürtmeden kurulma işlemi yapılmalıdır. Aksi halde yüzde tahrişlere sebep olunabilir, erkekler için bazı batıkların ana sebebi de bu olabilmektedir.

 

Nemlendirici Kullanımı

Yüze uygulanan temizlik sonrası ciltte kurumalar oluşmaktadır. Buna karşın nemlendirici kullanımı oldukça önemlidir. Ancak nemlendiriciyi birkaç saat bekletip öyle sürmek herhangi bir anlam ifade etmeyebilmektedir. Bu sebeple yüz temizliğinde hemen sonra nemlendirici kullanmak yüzün nem dengesini sağlaması için gerekli bir işlem olmaktadır.

 

Durulama Hatası

Yüz temizliğindeki belki de en önemli işlem yüzün durulanması kısmıdır. Yüz durulama kısmına geçildiğinde oldukça titiz davranılmalı ve yüzdeki tüm maddeler ciltten uzaklaştırılmalıdır. Yeterince durulanmayan yüzdeki gözenekler bazı temizlik kalıntıları ile kapanarak ciltte sivilcelere neden olabilmektedir. Ayrıca yüz temizliğinde yapılan bir diğer hata ise yanlış ürün kullanımıdır. Cildin yağ oranı ve dokusuna bağlı olarak en uygun ürünlerin kullanılması cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.