En İyi 6 Alışılmışın Dışında Korku Filmi!

En İyi 6 Alışılmışın Dışında Korku Filmi!

Korku öğesi, sinemada çokça kullanılan bir yöntemdir. Her türün tiryakileri olduğu gibi korku türünün tiryakileri de oldukça fazladır. Bazı yönetmenler mistik yollar, bazıları psikolojik yollar, bazıları şiddetli yollar ile izleyicisinin korkularını

 

 

Korku öğesi, sinemada çokça kullanılan bir yöntemdir. Her türün tiryakileri olduğu gibi korku türünün tiryakileri de oldukça fazladır. Bazı yönetmenler mistik yollar, bazıları psikolojik yollar, bazıları şiddetli yollar ile izleyicisinin korkularını açığa çıkarmakta ve kendi korku tarzlarını yaratmaktadırlar. Sizler için yüzlerce film arasından seçtiğimiz En İyi 6 Korku Filmi ile karşınızdayız. Hazırsanız birbirinden korkunç ve başarılı 6 sinema filmini sizlerle buluşturmaya başlayalım.

 

1-KORKU SEANSI (THE CONJURING) – imdb:7,5

9151ddc6b7818d2699bdf160b7e7686a.jpg

İki seriden oluşan bu korku cümbüşü yaşanmış olaylardan esinlenerek çekilmiştir. Ed ve Lorrainne Warren paranormal olaylar ile ilgilenen ve bu konuda dünyaca tanınmış ikilidir. Bu filmde de nasıl bu ünü kazandıklarının korkunç hikayesini görüyoruz. Bir çiftlik evine çağrılan Ed ve Lorrainne, çiftlikte ailenin başına musallat olan varlık ile mücadeleye etmeye başlarlar. Warren’lar kendilerine bu varlıkla başa çıkma konusunda güvenseler de nasıl bir varlık ile baş başa olduklarını anladıklarında çok geç kalmış olabilirler.

 

2-CİNNET (THE SHINING) – imdb:8,4

the-shining1.jpg

Kış sezonu başlayınca kapatılan Overlook Oteli’nin bakımı için Jack Torrance işe alınmıştır. Otel bütün sezon kapalı kalacağı için Jack ailesi birlikte otele yerleşir. Bir önceki kış bakıcısı olan adam eşini ve çocuklarını öldürmüştür. Jack’in küçük oğlu Danny doğaüstü sezgileri ile otelde gizemli ruhların dolaştığını ve otelin giderek bir korku kapanına dönüştüğünü fark eder. Kış sezonu olmasından dolayı otelden uzaklaşamayan aile bireyleri için baba Jack tehlikeli bir varlığa dönüşmeye başlayacaktır.

 

3-ŞEYTAN (THE EXORCIST) – imdb:8,0

Chris MacNeil yeni filminin çekimleri sürerken kızı Regan’ın dengesiz davranışlar sergilediğini fark eder. Doktorların Regan’ın durumunu anlamak için yaptıkları tüm testler sonuçsuz kalmış ve doktorlar Regan’ın herhangi bir sıkıntısı olmadığı fikrine varmışlardır. Regan’ın giderek artan tuhaf hareketleri ve çıkardığı tuhaf sesler Chris’i peder Damien’e götürecektir. Peder Regan’ın içine şeytan girdiğini tespit eder ve bu korkunç olaylar silsilesi ile baş etmeye çalışır. Korku türünde bir sinema klasiği haline gelen şeytan birçok korku filmine de ilham kaynağı olmuştur.

 

4-TESTERE (SAW) – imdb:7,6

testere-film.jpg

Kurbanlarını bir odaya kapatıp ipuçları ile oradan kurtulmalarını isteyen psikopat katilin sıradaki kurbanları eskimiş bir banyoda gözlerini açarlar. Zincirlenmiş halde uyanan birbirini tanımayan bu ikili yerde yatan ölüden nasıl bir belanın içine düştüklerini anlamaları uzun sürmeyecektir. Sekiz saatleri vardır ve ya ikisinden biri ölecek ya da katil her ikisini de öldürecektir. Kısa sürede bir sinema klasiğine dönüşen ve birçok serisi çekilen Testere, korku türü hayranları için bile ağır olabilir.

 

5-HALKA (THE RING) – imdb:7,1

Söylenenlere göre bir video kaset var ve bunu izleyen herkes 7 gün içinde gizemli bir şekilde ölmektedir. Bu kaseti izleyen dört gencin tuhaf şekilde ölü bulunmaları sebebiyle Gazeteci Rachel bu olayın gizemini bulmaya koyulur. Rachel kaseti izlemek zorunda kalır ve maalesef küçük oğlu da bu kaseti izlemiştir. Artık Rachel ve oğlu için 7 günlük bir süre kalmıştır. 7 gün içinde olayı çözüp kendinin ve oğlunun hayatını kurtarmaya çalışan Rachel için zaman hızlıca akmaktadır. Bir seriye dönüşen bu korku filmi de yine Testere gibi bir klasik korku filmi haline gelmiştir.

 

6-PARANORMAL ACTIVITY – imdb:6,3

Çok düşük bir bütçe ile çekilmiş ve sizi korkutmaya yemin etmiş bir film. Birkaç seriden oluşan Paranormal Activity gerçeğe olan yakınlığı ile diğer korku filmlerinden ayrılmaktadır. Çıktığı dönemlerde adından fazlasıyla söz ettirmiş bir korku öğesi. Genç bir çift olan Micah ve Katie, Katie’nin kendisine musallat olan bir varlığın onun peşinde olduğunu söyler. Bu varlık geceleri Katie yatarken musallat olmakta ve ne olduğu tam anlaşılamamaktadır. Bu olayı çözmek isteyen Micah yatak odalarına bir kamera yerleştirerek tüm uyuduklar anları kayıt altına alacak ve bu gizemi çözecektir. İlk etapta ayak sesleri ile başlayan bu olaylar dizisi giderek şiddetlenecek ve çiftin yaşamlarını altüst edecektir.

 

BONUS FİLM- RİTÜEL ( MIDSOMMAR) – imdb:7,1

 398943.jpg        

Ritüel filmini bonus olarak vermemizin sebebi, alışılmışın dışında bir korku filmi olmasındandır. Karanlık öğesinin hiç kullanılmadığı, korkunç doğaüstü varlıkların olmadığı, aksine renkli ve her sahnesi güzel güzel çiçekler ile dolu olan bir film. Filmin konusunu size sürpriz olarak bırakalım ve şu soruyu sorarak yazımızı noktalayalım. İnsan hiç çiçekli böcekli bir filmde korku yaşar mı? Cevabını filmde bulacağınız kesin.

   

 

   

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kültür - Sanat