Felsefe Aşıklarına 4 Film Önerisi! En İyiler!

Felsefe Aşıklarına 4 Film Önerisi! En İyiler!

Birikerek ilerleyen, sürekli yeni sorular ile sorgulamayı biraz daha öteye taşıyan bir disiplindir Felsefe. Bazen bir düşünceden bir sonuç almak isterken, yeni düşüncelere yelken açtığınız bir serüven gibidir Felsefe.

 

 

Birikerek ilerleyen, sürekli yeni sorular ile sorgulamayı biraz daha öteye taşıyan bir disiplindir Felsefe. Bazen bir düşünceden bir sonuç almak isterken, yeni düşüncelere yelken açtığınız bir serüven gibidir Felsefe. Bu sorgulamaları kendi içimizde yapabilir, bir kitapta yapabilir, bir müzik ile yapabilir, bir resim veya bir film ile de yapabiliriz. Bazı yönetmenlerin filmlerine taşıdıkları bu Felsefe disiplini, sinemanın ve,sinema çevresi ile, yaşamın yeni sorularla ilgilenilmesine ön ayak olacak cinstendir. Bu sorgulamaları filmlerine taşıyan yönetmenlerin filmlerinden tarayarak sizler için En İyi 4 Felsefik Filmi sıraladık. Bu sıralamalar kişiden kişiye elbet değişkenlikler gösterebilir. Hazırsanız sizler için seçtiğimiz filmlere bakalım.

 

1-TRUMAN SHOW – 1998 (imdb:8,1)

5f5aae19b699de1a80c97752.jpg

Bir yaşam filmidir. Kurgulanmış bir yaşam, sürprizin olmadığı bir film. Bize kendi yaşamlarımızı sorgulatan, yaşamlarımızda ne derece sürprizler yaşayan insanlarız. Uyanma saatimiz belli, yediğimiz şeyler belli, görebilme olasılığımız olan her şeyin belli olduğu yaşamlar… peki! Yaşam her şeyin belli olduğu, sürprizin,riskin olmadığı bir şey mi? Truman doğduğunda kendisi için kurulan bir ada dünyasında yaşama merhaba dedi. Tüm çevresindeki insanların bir kurgudan ibaret olduğu bir dünya. Ay’ın ve Güneş’in sahte olduğu bir dünya. Truman’ın yaşamı kendi yaşamımızı sorgulamamıza sebep olacak ve uzun süre etkisinden çıkamayacağımız bir kurgu ile bizi bekliyor. Sinema tarihinin en yaratıcı filmlerinden olan Truman Show sizler içinde başucu filmlerden olacak türden.

 

2-AGORA – 2009 (imdb:7,2)

agora-filmloverss.jpg

En İyi 4 felsefik film serimizde ikinci filmimiz, bir kadın filozofun yaşamı etrafında şekillenen Agora. İnanç uğruna karşılıklı katliamların yapıldığı İskenderiye’de geçen film tarihin ilk filozof kadını Hypetia’nın yaşamına odaklanıyor. Matematik, astronomi ve felsefe ile ilgilenen Hypetia için kadın olmanın da ekstra zorluklarının yaşandığı bir dönem. Ölmeye yakınken bile dünyanın güneş etrafındaki hareketlerine odaklanan Hypetia’nın yaşamı sizi günlerce düşündürtecek tarzdan.

 

3-TORİNO ATI – 2011 (imdb:7,8)

tumblr-mbjvpjdqj61rxk2edo1-1280.png

Alman filozof Friedric Nietzsche’nin İtalya’nın Torino kentine gittiği bir dönemde atını kırbaçlayan bir adama rastlar. Atın kırbaçlanmasını içine sindiremeyen Nietzsche günlerce yataktan kalkamaz bu kederden. Torino Atı’nda ise o at ve sahibinin yaşamına odaklanıyor. İncil’den esinlenerek yedi evrede son bulan filmin yan karakterlerinin de üstünde durulması gereken bir film.

 

4-Pİ – 1998 (7,4)

pi.jpg

Zeki, takıntılı bir matematik dehası ile karşı karşıyayız. Max pi sayısını takıntı haline getirmiş ve doğada her şeyin matematik ile açıklanabilir olacağını düşünmektedir. MAx’ın bu yolculuğu bazı kötü detayları da beraberinde getirecektir. Oldukça etkileyici filmlerden olan Pİ kült filmler arasındandır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kültür - Sanat