Kadın Cinselliğini Anlatan 7 Film!

Kadın Cinselliğini Anlatan 7 Film!

Hem ilham verecek hem bakış açınızı değiştirecek ve hem de hayatınızdan çevreden bir parça olan ve aralarında Cannes Film Festivalinde , En iyi Film ödüllerine layık görülmüş Kadın Cinselliğini Anlatan 7 Film!

Kadınların cinsellikte ve kadın-erkek ilişkilerinde obje, meta haline geldiği, aile ilişkilerinde zorbalığa maruz kalan, çevresinde ve ilişkilerinde hor görülen, kimliğini tanımaya çalışan, tarih öncesi dönemlerden başlayıp hala bu dönemlerde de devam etmekte olan ve günümüze  kadar dayanan bu algının yansıtıldığı filmleri sizler için derledik.

1. Fat Girl (2001)

12 yaşındaki Anaïs henüz genç olmasına rağmen gençliğin dünyasından atılmış ve yetişkinliğin verdiği hüsranı ve kaygıyı yaşamaya zorlanmış bir karakterdir. Aslında buna onu zorlayan kendisidir, kendisi bedeni ile büyük anlamda bir savaş vermektedir. Anaïs için vücudu onun felaketinin tam kaynağı iken aynı zamanda dünyadan kaçarak sığındığı sığınağıdır. Fakat bu sığınak kız kardeş tarafından her zaman rahatsız edilir. Elena 15 yaşında güzeldir, çekicidir, Anaïs’in olmak istediği her şeydir. Bir yaz günü Elena tanıştığı İtalyan çocuk ile yakınlaşmaya başlar ve Anaïs tüm bunlara şahit olur. Gençliğin filizlenmesi ile cinsel arzunun yanında kıskançlığın, özgüvensizliğin de ortaya çıktığı Catherine Breillat imzalı film beklenmedik sonu ile izlenmesi gereken bir aile trajedisine ve cinsel uyanışa dönüşüyor.

2.The Piano Teacher (2001) - Ödüllü -

Viyana konservatuarında piyano öğretmenliği yapan ve kırk yaşını aşmasına rağmen otoriter korumacı annesiyle birlikte yaşayan Erika Kohut’un ekseninde aşkın ve cinselliğin boyutlarını Schubert ve Bach gibi klasik müziğin büyük ustalarının eserleri eşliğinde anlatıyor. Erika’nın genç ve yakışıklı öğrencisi Walter’ın çekimine kapılarak hayatı boyunca bastırdığı tehlikesi arzuların kölesi olmasını izlerken; aynı zamanda da annesi tarafından yıllardır sürdürülen psikolojik baskılarla örülen duygusal duvarların bir anda yıkılmasına şahit oluruz. Kışkırtıcı ve tabu yıkıcı filmleriyle tanıdığımız usta yönetmen Michael Haneke’nin başyapıtı niteliğinde sayılan The Piano Teacher, Cannes Film Festivali başta olmak üzere birçok festivalden ödülle ayrılmıştır.

3. Somersault (2004) - Ödüllü -

Avustralyalı yönetmen CateShortland’ın ilk uzun metraj filmi Somersault, çekici bir genç kadın olan Heidi’nin hikayesini ele alır. Dikkat çekici ve güzel bir genç kadın olan Heidi, annesini erkek arkadaşıyla flört ettiğini görünce, annesiyle aralarında büyük bir şiddetli bir kavga başlar. Ve bunun sonrasında aldığı karar ile evden ayrılan Heidi için gerçek hayatla tanışma vakti gelmiştir. Bu kaçak yolculuğu Heidi'yi Avustralya'nın en güneyinde bulunan kimsenin pek bilmediği bir kayak merkezine götürür. Artık evinden oldukça uzaklarda olan Heidi için arkadaşlık, aile ve aşk kavramlarını öğreneceği ve sorgulayacağı yeni bir dönem başlamıştır. Heidi'nin daha öncesinde sorgulanması imkansız gibi görünen bu kavramların gerçek anlamlarını keşfetmesini ele alan 2004 yapımı film, birçok festivalden övgülerle ve ödüllerle ayrılmıştı.

4. Teeth (2007)

Bir lise öğrencisi olan Dawnbekaret grubunun en aktif üyesidir. İçinde yeni yeni filizlenen cinsel dürtülerle baş etmeye çalışmaktadır. Ancak bekaret konusundaki zor görevi üvey erkek kardeşi tarafından gün geçtikçe zora sokulur. Dawn bir gün vücudunda şimdiye kadar hiç görülmemiş bir durumla karşılaşır. Bunlar dişlerle ilgilidir, ancak vücudunda çıkan dişler kesinlikle ağız bölgesinde çıkmamaktadır.

5. XXY (2007) - Ödüllü -

 Ailesiyle birlikte Uruguay’da küçük bir balıkçı kasabasında yaşayan on beş yaşındaki Alex’in herkesten sakladığı bir sırrı vardır. Klinefelter Sendromu ile dünyaya gelen, çift cinsiyetli olan Alex için bu durumu saklamak da onunla yaşamak da zordur. Ailesinin arkadaşlarının oğullarıyla olan ziyaretiyle birlikte,  Alex ve diğer herkes için tam anlamıyla bir kırılma anı yaşanacaktır. Cinsellik, toplumsal cinsiyet kimliği ve çocuklarla baş etme konuları bütün açıklığı ile anlatan ve bunun etrafında şekillenen Lucio Puenzo imzasını taşıyan XXY; Arjantin, Fransa ve İspanya ortak yapımıdır. Film, 2007 yılında ‘Goya En İyi yabancı İspanyolca Film’ ödülüne layık görülmüştü.

6. Attenberg (2010)

Yeni Yunan Dalgasının yapı taşlarından biri olan Kynodontas – Dogtooth’un yapımcısı olan Athina Rachel Tsangari tarafından çekilen film Attenberg’in yapımcı koltuğunda ve oyuncu kadrosu arasında Dogtoohth’un yönetmeni Yorgos Lanthimos yer alıyor. Aynı zamanda filmin oyuncu kadrosundaki diğer isimler Ariane Labed, Vangelis Mourikis, Evangelia Randou. Filmin baş karakteri Marina ebeveyni tarafından izole bir şekilde yetiştirilmiş ve toplumun normlarından uzak tutularak kapalı bir hayatın içerisinde büyütülmüştür. Marina artık ıssız şehirde ölmekte olan babası ve tek arkadaşı Bella ile bir hayat içerisindedir ancak Marina kapalı şekilde büyüdüğü için sosyal anlamda deneyimi olmadan yaşamaktadır. Bu deneyimsizlik onun hem yaşamasını hem de kendini tanımasını engellemeye başlamaktadır.

7. Pariah (2011)

Filmin başrollerinde Kim Wayans, Nina Daniels, Kymbali Craig, Stephanie Andujar, Adepero Oduye yer alırken filmin yapımcılığını Spike Lee üstlenmiştir. Filmin ana karakteri olan Alike genç bir bireydir ve gençliğin getirmiş olduğu her şey ile yüzleşmektedir. Bunlar arasında cinsel uyanış ve kendini tanıma da yer almaktadır aynı zamanda çevrenin baskıları ve toplumsal normlar ile gelen bireyin hayatının sınırlar içerisinde yer alarak bilindik olması da yer almaktadır. Alike cinsel yönelimini kendi kabul ederken ve bu cinsel yönelimi ile beraber cinsel kimliğinin getirdiği cinsel uyanışı içerisinde bulup bunu yaşamaya, hissetmeye başlarken çevrenin ve toplumun kırbacı ile karşılaşır. Dışlanmışlık ile beraber gelen içsel çöküntü Alike için yeni bir yoldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kültür - Sanat