AIDS Yüzünden Aramızdan Ayrılan Ünlü İsimler!

AIDS Yüzünden Aramızdan Ayrılan Ünlü İsimler!

HIV adı olarak da bilinen Aids; ilk olarak ABD’de 1981 yılında tanımlanmış olan bir virüstür. Human Immunodeficiency Virus, insan immune yetmezlik virüsü ve bağışıklık sistemimizin işleyişini çökerten bir virüstür.

Bu hastalık yüzünden aramızdan ayrılan bir çok ünlü isimde bulunmaktadır.

1. Freddie Mercury

Quenn grubunun efsanevi solisti olan Freddie Mercury, 1987 yılında AİDS teşhisi konmuş fakat ölümünden 24 saat öncesine kadar kimseye bunu söylememiştir. Hiçbir haber sitesine ve çevresine bu bilgiyi vermeyen Mercury, bunu sadece kendisinin ve en yakınlarının bilmesini istemiş olsa gerek.
23 Kasım 1991 de menajeri aracılığıyla hastalığını doğrulayan Freddie Mercury bundan tam 24 saat sonra hayata veda etmiştir. Hayranlarını yasa boğan bu olay tarihte yerini almıştır.

2. Arthur Ashe

Dünyanın bir numaralı tenisçileri arasında olan Arthur, 1980 yılının Şubat ayında geçirdiği bypass ameliyatı esnasında dışarıdaki etkenlerden dolayı HIV virüsü kapmıştır. Aradan 12yıl geçtikten sonra hastalığını medya aracılığı ile duyuran Arthur, bu süreden itibaren virüs ile savaşmak adına dernekler kurup mücadele etmiştir. Birden fazla çalışma yürütmüştür.  Fakat 1993 Yılında HIV virüsüne bağlı olarak zatürre geçirerek hayatını kaybetmiştir.

3. Isaac Asimov

Dünyaca ünlü biyokimyager olan, bilim kurgu filmleri ile tanıdığımız Isaac Asimov,  hayatı boyunca 600 den fazla kitap yazmıştır. ABD li yazar 1983 de geçirdiği bypass ameliyatının kan nakli esnasında vücuduna giren HIV virüsü sebebiyle hastalığa mahkum olmuş kişilerden biridir. Daha sonradan AİDS ‘e de yakalanan yazar, 6 Nisan 1992 de hayatını kaybetmiştir. Fakat ölümünden yaklaşık 10 Yıl sonra AİDS yüzünden öldüğü açıklanmıştır.

3. Anthony Perkins

Psyco filminin kahramanı, Hollywood da açıklanan ilk biseksüellerdendir. Hayatı oldukça karmaşalarla dolu olan ünlü oyuncunun 11 Eylül olayında eşi hayatını kaybetmiştir. O süreden sonra kendine tam anlamıyla gelememiştir. 60 Yaşında AİDS yüzünden hayata veda etmiştir.

4. Michel Foucault

Tarihinin ünlü düşünürü olan Michel Foucault, 20.yüzyıl felsefesine büyük ölçüde katkıda bulunmuştur.  Adını bir kere de olsa elbet duymuş olacağımız ünlü düşünür, Paris kentinde 1984 Yılında AİDS hastalığına yakalanmıştır. Ve aynı sene diğer rahatsızlıklar da boy gösterince 1984 Kasım Ayında hayata gözlerine yummuştur.

5. Cia Carangi

1980 yıllarında oyunculuk ve mankenlik yapan Cia Carangi, 25 yaşında zatürre teşhisi konmuştur. Genç yaşında hastalık ile uğraşan ünlü güzel aradan 1 sene sonra hayata veda etmiştir. Öldükten sonra hangi neden ile öldüğü tam olarak bilinmemektedir. Moda dünyası ve televizyon kanallarında zatürre olarak geçse de tarih de AİDS yüzünden ölen ilk kadın olarak bilinmektedir.

Ek bilgi olarak; Charlie Sheen

Emmy ve SAG ödüllerine aday olan gösterilen ünlü oyuncu Charlie Sheen, 2011 Yılında HIV virüsüne yakalanmıştır. Aradan geçen 5 sene sonra bunu açıklayan ünlü oyuncu,  o dönem içerisinde kadınlar ile yakınlığına devam ettiğini söylemiştir. Günümüzde halen hayatta olan Charlie Sheen, AİDS konusunda bilinçli olduğunu ve bu konu hakkında her türlü yardım ve desteği verdiğini söylemektedir.


Unutmamak gerek ki;  HIV virüsünün görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Erken dönemde tespit edilen virüs, AİDS'e dönüşmesi engellemektedir. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.