2021 Yılı Yatak Odası Moda Trendleri

2021 Yılı Yatak Odası Moda Trendleri

Her birimiz için yatak odası, tamamen rahatlayabileceğimiz, bir süreliğine tüm sorunları, zorlukları ve günlük işleri unutup yeni başarılar için enerjiyle yeniden şarj olabileceğimiz kişisel bir vahadır.

Her birimiz için yatak odası, tamamen rahatlayabileceğimiz, bir süreliğine tüm sorunları, zorlukları ve günlük işleri unutup yeni başarılar için enerjiyle yeniden şarj olabileceğimiz kişisel bir vahadır. Tasarımcıların, yatak odası iç mekanı için çözümlerin seçimine olabildiğince fazla zaman ayırmanızı istemesi şaşırtıcı değildir.

2021 yılında yatak odası tasarımı tasarımcılar tarafından “estetik anti-stres” kavramı açısından ele alınması önerildi. Renk ve stil çözümler, dekor kaplama malzemeleri ve planlama; herşey görsel ve fiziksel rahatlığı, zor stresli günlük yaşamda bile bedensel ve zihinsel dengeyi yeniden kurma becerisi hedeflenmelidir. Bu fikirler size yakınsa, 2021 yılında yatak odası tasarımında hangi trendlerin sunulduğunu öğrenmelisiniz.

2021 Yılında En İyi 5 Yatak Odası Tasarım Trendi

Yatak odanızın iç mekanını planlarken öncelikle kişisel zevklere ve tercihlere odaklanmalısınız. Ne de olsa kimse sizi ve ihtiyaçlarınızı sizden daha iyi bilemez. Aynı zamanda, yeni yılın arifesinde, tasarımcılar bireysellik ve alaka düzeyi arasındaki dengeyi inanılmaz derecede başarılı bir şekilde belirlemeyi başardılar. Modaya uygun stil çözümlerini birleştirerek yatak odası dekorasyonu için beş ana eğilimi formüle etmeyi başardılar.

Hygge Tarzı

Birkaç yıl önce, İskandinav tarzı milyonlarca konfor ve tasarım uzmanı tarafından coşkuyla karşılandı. O zamandan beri, skandiyum kavramı Hygge konseptiyle önemli ölçüde genişledi.

Bu kelimenin anlamı “mutluluk” kelimesi ile eş anlamlı. Evinize olan sevgi, sıcaklık ve rahatlık atmosferi, hoş ve göze hoş gelen şeylerden oluşan bir ortam. Yatak odasının içi açısından Hygge, 2021 yılı trendi olarak gerçek bir nimet haline geldi.

Duvarları boyamak için yumuşak pastel renkler kullanın: beyaz, soluk gri, bej ve tozlu mavi tercih edilebilir. Doğal renkleri tercih edin: ahşap, yün, seramik, kaşmir, keten ve pamuk gibi. Kendinizi gizli süslemeler ve dokularla şımartın. Rahat yastıklar, battaniyeler, vazolar, figürler ve mumlarla tamamlamaktan çekinmeyin. Kendinize özel hafif ama ayrıntılı bir karmaşa verin. Bu yaklaşım, yatak odanızda sakin, sıcak ve dingin hissetmenizi sağlayacaktır.

hygge-stili-2-1.jpg

h2.jpg

h3.jpg

Bir Sanat

Yatak odası dekorasyonunda sanat eserleri ve tasarımcı aksesuarlarına bu kadar zaman ve özen gösterilecek başka bir dönem hatırlayamazsınız. Sanat konusunda ciddi bir tutkunuz varsa bu yıl tam size hitap ediyor.

2021 yılında tasarımcılar, hem yatay hem de dikey yüzeyleri dekore etme sayısı ve yöntemleri ile kendilerini sınırlamamayı öneriyorlar. Tablolar, eskizler, yaratıcı posterler, tasarımcı masa ve zemin vazoları, kitaplıklar, sedirler, heykeller ve saatler...

Kendinizi böylesine canlı sanatsal mesaj taşıyan şeylerle çevrelediğinizde, kesinlikle muazzam bir enerji dalgası hissedeceksiniz.

s1.jpg

s2.jpg

s4.jpg

Eko Odalara Girsin

Tasarımcılar, evlerin ve apartmanların tasarımında ve dekorasyonunda anahtar kavramlardan biri olarak doğaya yakınlıktan defalarca bahsetmişlerdir. Hala lüks bir yatak odası tercih etseniz bile, biraz eko sizin için de gereksiz olmayacaktır. Aşağıdaki çözümleri kullanarak iç mekana hafiflik, ferahlık ve doğallık katın.

 • Canlı Bitkiler: Evinizde canlı yeşillerden daha sağlıklı bir atmosferi ne yaratabilir? Onsuz rahat bir yatak odası hayal edemiyorsanız, tüm kısıtlamaları unutun. Bitkileri pencere kenarlarına, raflara, konsollara, makyaj masalarına yerleştirin. Doğru kaplamaları tercih etmeyi unutmayın. Hiç bir şey cam, seramik ve hasır kaplardan daha iyi değildir.

 • Ahşap Dekor ve Mobilyalar: Boya ve vernikle kaplı olmayan ahşabın dokusu şıklığı ile göze çarpar. Bununla birlikte, mobilyalar için tamamen farklı planlarınız olsa bile, duvarı bir panelle veya alışılmadık bir ahşap eleman kolajıyla dekore etmenizi engelleyen neredeyse hiçbir nedeniniz yoktur.

 • Doğal Kumaşlardan Yapılmış Keten ve Yatak Takımları: Eko-stil fikirlerine yakınsanız, muhtemelen saten, ipek ve jakarsız yapmanın ne kadar kolay olduğunu anlarsınız. Keten, pamuklu çarşaf ve yastık kılıfları, kaşmir ve yün yatak örtüleri gerekli doğal atmosferi yaratacak ve rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.

e1.jpg

e2.jpg

Seçim Sizin: Rustik veya Endüstriyel!

Endüstriyel ve rustik tarzlar 2021 yılının keşfiydi. Burada size neyin daha yakın olduğuna karar vermek kalıyor. Rustik iç mekanların kolaylığı ve sadeliği ya da mega kentlerin özlü işlevselliği.

Rustik seçenler, açık, muhtemelen yaşlanmış bir dokuya sahip ahşaba, zamana dokunmuş gibi koyu metale, çok katmanlı tekstiller ve kır tarzını yansıtan dekora odaklanmalıdır. Böyle bir ortamda gün içinde kurumuş olan gücü hızla geri kazanabilirsiniz.

Endüstriyel tarzdaki yatak odasına gelince, bu gereksiz hiçbir şeye tahammül edemeyen, ancak aynı zamanda basitlikle başarılı bir şekilde ilham bulan olağanüstü ve yaratıcı insanların bir seçimidir. Boyasız veya sıvasız tuğladan duvarlar, kabaca işlenmiş ahşaptan yapılan raflar, mobilya ve aksesuarların dekorasyonunda çok sayıda metal, minimum tekstil ve karmaşık şekiller. Böyle bir odada herhangi bir zorunluluk olmaksızın rahat ve özgür hissedersiniz.

ss1.jpg

ss2.jpg

ss3.jpg

ss4.jpg

Ergonomi ve Estetiğin Birleşimi

Bir yatak odasının içini klasik tarzda düşünseniz bile, bu modern trendlerden sapmanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında 2021 yılı tasarımı her yerde bulunan minimlizmi, art decoyu hatta rokoko ve barok gibi karakteristik tekniklerin birleşimi ile eklektik bir şey yaratmanıza imkan veriyor. Ancak ne seçerseniz seçin tek bir noktayı unutmayın. Her şey denge ve sağduyu gerektirir.

2021 yılının modaya uygun yatak odası her şeyden önce, mekanın tasarımında işlevsellik, pratiklik ve mutlak rasyonelliktir. Bunun için aşağıdaki teknikler kullanılmaktadır:

 • Simetri: Yatak odanız ne olursa olsun; geniş, standart olmayan, dikdörtgen veya çok küçük olabilir. Dekorun simetri düzenlemesi, rahatlık hissini elde etmenizi ve net bir ritim belirlemenizi sağlayacaktır. Böyle bir odada savurganlık kabul edilemez. Ruh ve bedenin restore edildiği yerde kaosa yer yoktur.

 • Her Ögenin Düşünülerek Düzenlenmesi: Yatak odasına bir şey koymadan veya asmadan önce prensip olarak bu eşyaya ihtiyacınızın olup olmadığını ve neden burada olması gerektiğini sormalısınız. Bu soruların cevabını bulamazsanız, yatak odanızdan çıkardığınız için pişman olmayacaksınız. Bu yaklaşım, odanızdaki fazlalığı önlemenize, dağınıklık, görsel ve fiziksel rahatsızlık oluşturma riskinden kaçınmanıza olanak tanır.

 • Dekorasyon İçin Net Plan: Ivır zıvırları yatak odasına koymak yerine doğru yerler seçerek kaldırmak çok daha akıllıca olacaktır. En sevdiğiniz aksesuarın tam olarak ihtiyaç duyduğunuz yerde olduğunu anlamak çok kolaydır.

ee1.jpg

ee2.jpg

2021 Yılı Yatakları İçin Başlık Trendleri

Yataklar için başlıklar, uzun süredir işlevsel ögeler kategorisinden bir grup güçlü iç aksanlara geçti. Günümüzde minimalizm hala kendi terimlerini belirlemektedir. Bu nedenle ultra modaya uygun iç mekanlarda çoğu zaman yatak başı olmayan yatakları görebilirsiniz.

Belki de bu seçenek gerçekten şık görünüyor ve alanın aşırı yüklenmesi riskini azaltıyor. Ancak, tasarımcılar bu kararı dikkatli bir şekilde düşünülmesi konusunda uyarıyor. Öyle olsa bile, başlık bir yatakta dinlenmek son derece önemli bir güvenlik ve rahatlık hissi verir. Ek olarak, modaya uygun ögeler estetik açıdan çok hoş görünüyor ve genellikle yatak odasının iç kısmındaki son not haline geliyor.

 • Boyalı Doğal Ahşap Yatak Başlıkları: Birçok stil tarafından sıcak bir şekilde karşılanan demokratik ve rahat bir çözüm.

 • Yüksek Geometrik Başlıklar: Modern bir iç mekan için geleneksel ve modaya uygun, sade bir seçenektir. Tek renkli ve pürüzsüz dokular, mükemmel konfor dengesini sağlayacaktır.

 • Neoklasik Başlıklar: Kadife veya kadife ile kaplanmış uzun, genellikle kıvrımlı elemanlar olağanüstü etkileyici görünüyor. Modaya uygun karışımı memnuniyetle karşılayan tasarımcılar, bunları sadece klasik yatak odalarında değil, çatı katı iç mekanlarda da kullanmaktadırlar.

 • Yaratıcı Başlıklar: Fotoğraflar, posterler ve lambalarla süslenmiş ince metal ızgaralar pek çok seçenekten sadece biridir. Tasarımcılar, hayal gücünüzü sınırlamamanızı tavsiye ediyor.

bb1.jpgbb3.jpg

bb4.jpg

bb5.jpg

2021 Yılı Yatak Odası Duvar Kağıdı Trendleri

Bazı tasarımcıların duvar kağıdını boyalı duvarlar lehine terk etmeleri için yapılan düzenli çağrıya rağmen, diğer tasarımcılar hala onu en güçlü dekoratif tekniklerden biri olarak kullanmakta ısrar ediyor. Eğer sizde duvar kağıdını destekliyorsanız, muhtemelen gelecek sezon için tasarımlardaki temel eğilimleri ilginç bulacaksınız.

 • Geniş formatlı, botanik ve tropikal baskılar. Öncelikle yatağın başında kullanmak.

 • Yazarın çeşitli bölümlerinden paneller ve freskler.

 • İnce ve büyük geometrik süslemeli duvar kağıdı.

 • Metalik efektli pürüzsüz duvar kağıdı.

 • Doğal mermer efektli 3D duvar kağıdı.

 • Benzersiz çizimli sanat duvar kağıdı.

 • Kumaş üzerine desen taklidi ile çiçek baskıları.

 • Dalmaçya çizimleri.

dd1.jpgdd222.pngdd3.jpgdd4.jpg

dd5.png

2021 Yılı Yatak Odası Mobilya Trendleri

2021 yılında yatak odası mobilyalarına gelince, burada tasarımcılar, zarif ve sıra dışı hiçbir şeye itiraz etmese de, formların sadeliğine ve çizgilerin netliğine daha çok eğilimliler. Zaten bir oda için gerçekten modaya uygun mobilyalar arıyorsanız, aşağıdaki seçeneklere dikkat edin.

 • Alçak başlıklı sabit geniş yataklar.

 • Yüksek ve lüks kıvrımlı başlıklı klasik iç mekanlar için yataklar.

 • Geniş ve kısa komodinler. Boyanmamış ahşap dokusu ile ya da dekoratif metal detaylarla açık renklerde.

 • Yumuşak oturaklı ve metal gövdeli banklar.

 • Kitapların dekorasyonu veya düzenlenmesi için asma ve yer konsollorı.

 • Çiçekler, şık vurgulu tablolar.

cc1.jpgcc2.jpgcc3.jpgcc4.jpg

2021 Yılı Yatak Odası İçin Perde Trendleri

Son birkaç yılda, ödün vermeyen minimalizme eğilimli tasarımcılar, yatak odası tekstillerine ve her şeyden önce perdelere karşı son derece saygılı tavırlarıyla kendilerini şaşırttılar. 2021 yılının trendlerini tahmin ederken bile, geleneksel perdelerde kalmayı önererek pratik jaluzileri ve storları reddediyorlar. Pencereler için modaya uygun tekstillerin özelliklerine gelince, burada aşağıdaki nüanslara odaklanabilirsiniz.

 • Mevcut tonlar: bej, adaçayı,gri-mavi, hardal, deniz mavisi, tozlu gül.

 • Tül veya organzeden yapılmış hafif şeffaf perdeler.

 • Yoğun kumaşlardan yapılmış ağır perdeler.

 • Doğal keten ve pamuklu perdeler.

 • Benzer veya zıt tonlarda kumaşlara sahip çok katmanlı perdeler.

pp1.pngpp2.jpgpp3.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Moda