Cildinize Göre Parfüm Seçimini Nasıl Yapabilirsiniz?

Cildinize Göre Parfüm Seçimini Nasıl Yapabilirsiniz?

Parfüm çoğu insanın hayatında vazgeçilmez öğelerden biridir. Çoğu kişi parfüme karşı vazgeçilmez bir gözle bakarken, bazı kişiler ise parfüm kullanmayı tercih etmemektedir. Ancak parfüm kullanmayan veya sevmeyen kişiler bile bazen aldıkları bir parfüm

 

 

Parfüm çoğu insanın hayatında vazgeçilmez öğelerden biridir. Çoğu kişi parfüme karşı vazgeçilmez bir gözle bakarken, bazı kişiler ise parfüm kullanmayı tercih etmemektedir. Ancak parfüm kullanmayan veya sevmeyen kişiler bile bazen aldıkları bir parfüm kokusunu oldukça etkileyici bulabilmektedirler. İşte bu etkileyiciliğin ortaya çıkmasındaki sebep kişinin kendine uygun parfüm tercihinde bulunmasından kaynaklanmaktadır.

2072779-670a8fd2cdf750194d7571a9d194311d-640x640.jpg

Geçmişi oldukça eskilere dayanan parfüm Orta Çağ Avrupa’sında da vazgeçilmez trendlerden biri olmuştu. Kraliyet aileleri ve soyluların parfüm kullandığı bu dönemlerde, bu kişiler hoş kokular ile saygı duyulmayı hak eden kişilerdi. Kokunun etkileyiciliği tarihi çağlardan beri kullanılmış olmakla birlikte ne kadar geniş bir etki sahasına sahip olduğu da tescillenmiştir. Genellikle bitkisel ürünlerden oluşan parfümler bazı farklı maddeler de içerebilmektedir.

 

Parfüm Kullanan Medeniyetler

parfumun-tarihi-tarihcantasi.jpg

Geçmişi çok eskilere dayandığını ifade ettiğimiz parfüm Orta Çağ Avrupa’sında artık zirve yapmıştı; ancak birçok uygarlık tarafından parfümü kullanımı oldukça geniş bir yelpazede sunulmaktaydı. Dünya tarihinin en büyük uygarlıklarından biri olan Mısırlılar parfümü kullanan medeniyetlerden biridir. Yine Doğu’da Çin Uygarlığı ve Hint Uygarlığı parfümü en eski dönemlerde kullanmaya başlayan medeniyetlerdendir. Ortadoğu bölgesinde İsrail Oğulları ve Araplar yine parfümü çok eski dönemlerden beridir kullanmakta. Batıya döndüğümüzde ise Eski Yunan Uygarlığı bu parfüm kültürünü edinenlerdendi. Bu dönemlerden çok yıllar sonra Avrupa’da daha çok görülen ve gelişimine katkı sağlanan parfüm buralarda artık bir gelenek halini almıştır.

 

Parfüm Seçerken Cilde Göre Tercih Yapma

Parfüm seçerken dikkat edilmesi gereken ilk şey ucuz olmasına bakılmamasıdır. Ucuz parfümler içerdikleri maddeler sebebi ile hem kalıcı olmayabilmekte, hem de yoğun kimyasal maddelere maruz bırakabilmektedir. Ayrıca parfüm seçerken yüzlerce koku arasında kaybolmamayı başarabilirseniz size en uygun kokuyu seçmenizde fayda olacaktır. Siz yansıtmayan bir koku etkileyici olmayacaktır.

Cilt tipine göre parfüm seçmek ise şöyle belli başlık birkaç dikkat ile açıklanabilir; Yağlı bir cilde sahip olmanız durumunda hafif kokuları tercih etmelisiniz. Koku yağlı ciltlerde daha kalıcı olması sebebiyle ağır kokular bu ciltlerde ağır bir kokuya sebep olabilmektedir. Tam tersi durumunda da kuru ciltler için baskın parfüm kokuları tercih edilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Moda